Ako zariadiť malý byt a ušetriť priestor?

Stal sa vaším domovom byt 2+1 alebo +kk a neviete, ako ho zariadiť, aby už tak malý byt nebol ešte menším? Skúste na to ísť od základu.

27.04.2008 10:08
byt - spálňa - optické zväčšenie Foto:
Byt môžete opticky zväčšiť šikovnými trikmi a zariadením.
debata

Pri dnešných cenách bytov a výške výplat si väčšina z nás môže kúpiť len neveľký byt. V dva plus jedna alebo dva plus kk nájdeme domov, ale ak nie je prispôsobený stiesneným pomerom, potom nemôžeme hovoriť o pohodlnom bývaní. Pritom pri jeho zariaďovaní stačí vziať rozum do hrsti a poznať pár drobností, ktoré bývanie mnohonásobne spríjemnia.

Všetko sa odvíja od počtu obyvateľov v domácnosti a životného štýlu. Zatiaľ čo bezdetný pár môže jednu z miestností obetovať na spálňu, manželia s potomkom ju premenia na detskú izbu.

Riešenie vždy existuje
Ako ušetriť potrebné centimetre? Všimli ste si, že väčšina ľudí sa schádza v kuchyni? Korene tohoto počínania nájdeme už v minulosti, kedy táto miestnosť slúžila na prijímanie návštev a zároveň sa v nej schádzala celá rodina. Čo tak teda pre tento krát vynechať klasickú obývaciu izbu, a naopak navrhnúť priestornú kuchyňu s dostatočne veľkým jedálenským stolom. I tu predsa môžeme sledovať obľúbený televízny program a ak pri jeho sledovaní nechceme sedieť práve na jedálenskej stoličke, môžeme si kúpiť niektoré z pohodlných mobilných sedadiel. Vhodný je napríklad vak, v ktorom môže sedieť i niekoľko ľudí naraz.

Ak predsa len chcete štandardné pojatie, teda kuchyňu s obývacou izbou, potom pre menší počet ľudí, ktorí pravdepodobne byt obývajú, postačí tiež menšia sedacia súprava. Oceníme rozkladací model. Práve najrôznejšie mechanizmy umožňujúce zväčšiť v prípade potreby plochu na ležanie či spríjemniť naše pohodlie (integrované podnožky, podhlavníky, podrúčky) sú praktické a vítané. Rovnako ako stohovateľné alebo skladacie stoličky či stolíky s možnosťou rozšírenia odkladacieho priestoru.

Úložné priestory
Pravidlo číslo jedna znie: všetky inak nevyužité priestory premeňte na úložné. I to najmenšie miesto totiž príde vhod. Ideálne sú vstavané skrine a skrinky. V horných častiach miestnosti vybudujte poschodie na odloženie kufrov, športových potrieb (lyží, snowboardov atď.). Veľkú službu preukáže vnútorné vybavenie, vďaka ktorému získame vo veciach dokonalý prehľad, čím zároveň šetríme potrebné centimetre. Významnú rolu zohráva i spôsob otvárania dvierok, tam, kde to nejde klasicky, použime roletky, ktorých otváranie nebráni pri prechádzaní. Na jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu pri vyberaní alebo ukladaní zvoľme špeciálne pánty, ktoré dovolia otváranie dvierok až na uhol 125°. Podobnú funkciu zastávajú pri zásuvkách plnovýsuvy, ktoré umožnia vysunutie celej zásuvky, takže užívateľ prehľadne vidí všetok obsah, zároveň s ním môže pohodlne manipulovať.

Pre kvalitný spánok
Spravidla sa rieši rozkladacou sedacou súpravou, ak je určená na každodenný spánok, potom je nutné zvoliť typ s matracom určeným iba na spánok. Spanie sa dá zaistiť i vstavaným poschodím, je nutné si ale uvedomiť, že hore býva teplo a obzvlášť alergikom sa tu zle spí. Preto je nutné, aby nad vyvýšeným lôžkom zostalo ešte dostatok priestoru. Riešenie ponúkajú i vyvýšené pódiá, pod časťou na ležanie sa dá vybudovať pracovisko alebo úložný priestor. Tento variant je výhodný obzvlášť v detských izbách. Posledným trendom sú lôžka s pojazdným mechanizmom, ktorý dovoľuje posteľ vysunúť k stropu, alebo naopak dolu na zem.

Pomôžme si vhodnými materiálmi
K pocitu nestiesnených priestorov si dopomôžeme správnou voľbou materiálov. Preč s robustnými dvermi, nahraďte ich zasklenými, ktoré vytvárajú v priestore pocit voľnosti. Rovnaký výsledok dosiahnete, ak nahradíte niektorú zo sadrokartónových priečok sklom, prípadne jej časť alebo sklo sčasti pieskujte. Pekne pôsobia geometrické tvary. Okrem skla sa dá použiť perspex alebo iné plasty, nemusíme sa báť ani farebného nádychu. Ostatne farba je ďalším kľúčovým bodom. Vyberajte svetlé odtiene, ktoré priestor rozžiaria. Ak chcete použiť tapety, vyvarujte sa veľkých vzorov, ktoré na malý rozmer len upozornia. Dajte prednosť jemným nenápadným motívom, ideálne sú však steny jednofarebné. V kúpeľni platí pravidlo, že čím menší formát obkladu, tým lepšie. Ideálna je mozaika alebo 15 × 15 či 20 × 20 cm. Nikdy dlaždice neklaďte až k stropu. Obklad by sa mal od dlažby odlišovať formátom, vzorom i farbou. V každom priestore využite klam zrkadla, ktoré miestnosť opticky zväčší.

debata chyba

+ Dajte prednosť varenej strave, na rýchle občerstvenie zabudnite.
Nemusíte byť dobrý vo všetkom, každý je dobrý v...

+ Zabudnite na kávu, prednosť dnes dajte zelenému čaju.
Nemusí vám všetko vyjsť na prvý krát, je to v poriadku,...