Bolí ma niečo? Šup sem s tabletkou

Dnes je to také jednoduché: Zabolí nás hlava, brucho či začnú trápiť zuby - šup sem s tabletkou! Lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť, sa nazývajú analgetiká a patria medzi najpredávanejšie voľnopredajné liečivá. Majú však aj nežiaduce účinky!

09.09.2007 12:02
debata

V reklamách to vyzerá jednoducho – ak vás tu pichne či tam zabolí, siahnite po zázračnej tabletke a vaša bolesťou skrivená tvár sa ihneď zmení na usmievavú. Pôsobí to tak, akoby sa bolesť stala hlavným nepriateľom ľudstva. V skutočnosti je bolesť varovným signálom, ktorým nám naše telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Áno, bolesti sa vedome či nevedome pokúšame vyhnúť. Ale kladnou stránkou tzv. akútnej, čiže dočasnej bolesti je aj jej „ochranná“ funkcia – chráni nás pred ďalším poranením.

Acylpyrín, Ibalgin či Paralen dnes patria medzi štandardné lieky v domácej lekárničke. Pri bolesti zvyčajne užijeme ten, s ktorým máme dobrú predchádzajúcu skúsenosť. Nedávna štúdia, ktorá mapuje trh voľnopredajných liekov, zistila, že na rozdiel od multivitamínov vyše 63 percent Slovákov vie už pred príchodom do lekárne, ktorý liek proti bolesti si kúpi. V prípade liekov na bolesť sa na základe vlastnej skúsenosti riadi takmer 90 percent našincov.

Vieme však aj to, že každé z troch už spomínaných liečiv obsahuje inú účinnú látku? A každá z nich má svoje za i proti a jej účinok nastupuje v rôznom čase?

Acylpyrín rozhodne nie deťom!

Všetky spomínané lieky proti bolesti sú zároveň aj liekmi na znižovanie teploty. Sú účinné pri miernej a stredne silnej bolesti.

Účinné látky, ktoré sa v nich nachádzajú, sú kyselina acetylsalicylová (Acylpyrín), paracetamol (Paralen) a ibuprofén (Ibalgin).

Kyselina acetylsalicylová a ibuprofén majú aj protizápalový účinok, preto sa používajú aj proti bolestiam kĺbov a iným zápalom v tele, zatiaľ čo paracetamol nie. Kyselina acetylsalicylová sa v malých dávkach používa aj pri prevencii vzniku krvných zrazenín.

Rozdiely sú aj v možných nežiaducich účinkoch: zatiaľ čo kyselina acetylsalicylová a ibuprofén môžu podráždiť žalúdok, ovplyvniť zrážanlivosť krvi a spôsobiť krvácanie, paracetamol nijaký z týchto negatívnych účinkov nemá. O paracetamole sa pre dobrú znášanlivosť hovorí ako o analgetiku detského veku. Aj keď po nijakom lieku na bolesť sa nesmie piť alkohol, pri paracetamole tento zákaz platí ešte dôraznejšie. Metabolizuje ho pečeň a hrozilo by jej poškodenie. Kyselinu acetylsalicylovú, čiže Acylpyrín, zas rozhodne nesmú užívať deti do 12 rokov, niektorí pediatri túto hranicu zvyšujú až na 18 rokov. Hrozí tzv. Reyov syndróm, ktorý sa môže skončiť aj smrťou.

Podmienkou na podávanie akýchkoľvek liekov proti bolesti a na znižovanie teploty je dostatočný prísun tekutín. Tu zas platí špeciálne upozornenie pri ibuproféne, ktorý sa vylučuje obličkami a účinná látka by sa v nich pri nedodržaní pitného režimu mohla začať hromadiť! Ibuprofén môže zhoršiť aj jestvujúce problémy s obličkami.
S výnimkou paracetamolu by sa všetky tabletky proti bolesti mali užívať vždy po jedle. Zníži sa tým riziko ich neznášanlivosti a nežiaducich účinkov na žalúdok.

Samostatne alebo v kombinácii

Zatiaľ čo kyselina acetylsalicylová začne účinkovať o polhodinu až hodinu po užití, paracetamol uľaví od bolesti v priebehu 10–60 minút a ibuprofén po jednej až dvoch hodinách. V niektorých prípadoch však ibuprofén lepšie účinkuje proti bolesti, najmä ak ide o bolesti hlavy, kĺbov pri reume alebo svalov pri virózach (napr. chrípke).

Pozor! Kyselina acetylsalicylová sa nikdy nesmie podávať deťom!

Nemali by ju užívať ani tí, ktorí berú lieky proti rakovine, steroidy, lieky na zriedenie krvi, cukrovku, artritídu, podstúpia v priebehu týždňa chirurgický zákrok.
Paracetamol v kombinácii s alkoholom môže vážne poškodiť pečeň.
Ibuprofén môže zhoršiť jestvujúce problémy s obličkami.

Voľnopredajné lieky, ktoré obsahujú:
Kyselinu acetylsalicylovú – Acylpyrín, Aspirín, Anopyrín, Superpyrín, Acifein, Alka-Seltzer, Acylcoffin

Paracetamol – Paralen, Panadol, Medipyrin, Calpol, Tylenol, Acifein, Ataralgin, Coldrex, Trigrip

Ibuprofén – Brufen, Ibalgin, Ibufein, Nurofen, Modafen, Dolgit

Paracetamol a ibuprofén jestvujú okrem tabliet či kapsúl aj v sirupoch pre deti, paracetamol aj v čapíkoch do konečníka, ktoré sú vhodné najmä v prípadoch, keď dieťa dávi. Všetky tri látky dostať kúpiť okrem tabliet a kapsúl aj v podobe práškov či šumivých tabliet rozpustných vo vode či v čaji, najmä v prípade kombinovaných prípravkov vhodných na užitie v čase chrípok (Coldrex, Modafen, Nurofen, Grippostad C, Trigrip) alebo na bolesť hlavy po alkohole a upokojenie žalúdka (Alka-Seltzer). Ibuprofén jestvuje aj vo forme krémov a gélov (Ibalgin, Dolgit).

Výrobcovia kombinujú tieto základné účinné látky aj s ďalšími, aby zvýšili či rozšírili ich účinok alebo potlačili niektoré nežiaduce účinky. Napríklad Superpyrín obsahuje kyselinu acetylsalicylovú vo forme zlúčeniny s oxidom hlinitým, aby mala nižšie riziko vzniku nežiaducich účinkov v oblasti zažívacieho traktu.

Acifein obsahuje aj paracetamol, aj kyselinu acetylsalicylovú spoločne s kofeínom pre znásobený účinok. V Ataralgine zas protibolestivé účinky paracetamolu zvyšuje guajfenezín, kofeín odstraňuje únavu a zvyšuje duševnú aktivitu. Panadol Femina zas obsahuje okrem protibolestivého paracetamolu aj spazmolytikum, čiže liek proti menštruačným kŕčom. Spomínané kombinácie látok na príznaky chrípky a prechladnutia často okrem analgetika obsahujú aj vitamín a látku na uvoľnenie nosa. A tak by sa dalo pokračovať.

Nezabúdajte, pri návšteve lekárne sa poraďte, čo by bolo pre vás najvhodnejšie.
Čítajte príbalové letáky. Neprekračujte odporúčané dávky. Nová, nikdy nepoznaná bolesť či taká, čo sa zosilňuje alebo trvá dlhšie ako tri dni, je dôvodom na návštevu lekára.

debata chyba

+ Tréning s priateľmi prinesie zábavu a zlepší výkonnosť.
Nebojte sa požiadať o zvýšenie platu, zaslúžite si to....

+ Chráňte sami seba pred infekčným ochorením, buďte zodpovedný.
V oblasti financií sa vám začne dlhodobo dariť,...