Čeľustná ortopédia: Čaro kovového úsmevu

Kým sú v ústach vlastné zuby, dajú sa posúvať - hoci v dospelosti to už ide o čosi ťažšie. Dnes už strojčeky v ústach nenosia len školáci, zuby si "do laty" dávajú aj zrelé ročníky. Krivé zuby či nesprávne vzájomné postavenie čeľustí totiž nie sú len estetické problémy.

08.09.2007 18:55
debata

Čeľustný ortopéd alebo ortodontista v ústach pacientov rieši dve základné skupiny problémov, ktoré sa často vyskytujú aj v kombinácii. Do jednej patria krivé zuby. Do druhej nesprávne vzájomné postavenie čeľustí a zubov ako napríklad zajačie zuby (nápadný predhryz), ktorý ľahko zbadá aj laik.

Liečba chybného postavenia čeľustí či zubov nemusí byť ani zďaleka len snaha po dokonalosti a krásnom úsmeve. Nesprávny zhryz či „ledabolo rozhádzané zuby v ústach“ môžu neskôr komplikovať ústnu hygienu, deformovať tvár či preťažovať čeľustný kĺb. Niektoré závažné vrodené chyby (rázštep pery a podnebia) komplikujú aj také prirodzené záležitosti, akými sú dýchanie či jedenie.

Príroda, ale aj zlozvyky

Prečo mániekto v ústach pekný, súmerný oblúk, zatiaľ kým inému sa na malej čeľusti tlačia veľké zuby, ktoré sa tam evidentne nevmestia a súprekrížené jeden cez druhý? V tomto zohráva úlohu dedičnosť – môže sa stať, že po jednom rodičovi zdedíme malé čeľuste a po druhom veľké zuby. Problém je na svete a vyrovnávanie zubov sa v takomto prípade začína tým, že niektoré z nich treba vytiahnuť. Ak sa „nadbytočné“ zuby odstránia včas, trvalé zuby neskôr s väčšou pravdepodobnosťou dorastú rovno a nebude ich treba narovnávať pomocou strojčekov.

Podľa MUDr. Aleny Paškovej, ortodontistky zo Starej Turej, ide najčastejšie o dolné zuby múdrosti, ďalej 4. a 5. zub od stredu, alebo ak má pacient v ústach mŕtve zuby. Rovný rad zubov ako klávesy na piane či, naopak, neporiadok v ústach alebo nedoliehajúce zubné oblúky nám teda nadelí príroda, nemalú úlohu však môžu zohrať aj zlozvyky v podobe cmúľania palca a cumlíkov, podkladaniapery pod horné zuby, jazyka medzi zuby a podobne. „Dôležité je aj to, aby dostatočne dlho vydržali v ústach mliečne zuby,“ zdôrazňuje MUDr. Irena Klímová, čeľustná ortopedička z Bratislavy. „To sa dá dosiahnuť dostatočnou hygienou. Ak mliečne zuby vypadnú priskoro, medzery v ústach môžu spôsobiť poposúvanie trvalých zubov.“

Liečbu najlepšie do dospelosti

K čeľustnému ortopédovi by mal pacienta poslať zubný lekár. On si pri pravidelných preventívnych prehliadkach či opravách zubov najskôr všimne, že „niečo nedolieha“ tak, ako má, alebo sa tlačíne správnym smerom. Samozrejme, v ortodontických ambulanciách by nemali odmietnuť ani rodičov s deťmi, ktorí prídu sami, pretože majú pochybnosti o správnom vývoji chrupu svojho potomka. Lepšie je prísť sa opýtať skôr ako neskôr, pretože niektoré deti začínajú nosiť snímateľný zubný strojček už v mliečnom chrupe, u iných je vhodné počkať, kým im narastú trvalé zuby. Je to veľmi individuálne. V každom prípade – postavenie čeľustí a zubov, čiže tzv. medzičeľustné vzťahy, sa dajú najlepšie ovplyvňovať v období, kým organizmus rastie. Liečba je možná v každom veku, dospelému však už čeľuste nenarastú. Navyše aj zdravotné poisťovne prispievajú na ortodontickú liečbu len do 18 rokov veku. Výnimkou sú jedine pacienti so závažnými ortodontickými problémami, ktoré sú následkom napr. vrodených rázštepov pier či podnebia.

„Prevenciou neskorších problémov s čeľusťami či zubami môže byť aj odstránenie mandlí, vyliečenie chronického zápalu dutín,“ pokračuje odborníčka. „Ak má dieťa neustále pootvorené ústa, pretože pre veľkú nosnú mandľu napríklad nemôže dýchať, ovplyvňuje to aj funkciu svalov formujúcich rast čeľustí. Aj také veci si treba všímať.“

Aký strojček do úst?

Snímateľný: Používa sa najmä u detí a vyrobí ho zubný technik na základe odtlačkov zubov. Tento zubný strojček je vyberateľný a nosí sa najčastejšie v noci. Dnes si dokonca možno vybrať z rôznych módnych farieb živice i trblietavých pigmentov, dokonca obrázkov. Snaha je, aby bol čo najmenej objemný. Dieťa doň buď zahryzne, alebo sa „nacvakne“ na zuby. Používa sa najmä pri úprave postavenia čeľustí a zubov, detailné vyrovnávanie jednotlivých zubov týmto strojčekom je ťažké. Niekedy je vhodné pokračovať v liečbe fixným aparátom. Fixný: Okrem výnimiek sa používa predovšetkým v trvalom chrupe na detailnú úpravu zubov v zuboradí aj úpravu zhryzu. Je to strojček, ktorý sa z úst nedá vybrať, na jednotlivé zuby sa prilepia malé zámky (brekety) a krúžky, ktoré sa spoja pružným drôtikom – ten na zuby vyvíja tlak.

Okrem kovových zámkov jestvujú aj plastové a keramické (sú drahšie), odborníci však kovové považujú za najkvalitnejšie, s ktorými sa najlepšie robia detailné úpravy. Aj drôtiky môžu byť potiahnuté bielym obalom, aby boli menej nápadné, väčšinou je však potrebné zuby „zviazať“ tenkým drôtikom, ktorý je strieborný. Priemerný čas liečby je 1,5 roka. Udržiavací: Je to vyberateľný strojček, ktorý je potrebné nosiť rôzne dlhý čas po sňatí fixného aparátu -počas dňa alebo v noci. Jeho úlohou je zabrániť vyrovnaným zubom, aby sa vrátili do pôvodného postavenia. Jeho nosenie sa pozvoľna vynecháva. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch je jedinou zárukou stability výsledku doživotné nosenie udržiavacieho strojčeka počas 1 až 2 nocí v týždni.

Kto ako hlboko siahne do vrecka

Hradenie liečby: Je rozdiel medzi cenou liečby a platbou pacienta. Cena liečby je rovnaká pre všetkých, či ide o 10-ročného školáka alebo 30-ročného pacienta. Školákovi však liečbu zvyčajne viac-menej hradí jeho poisťovňa, takže suma účtovaná v ambulancii je vlastne len doplatkom. Ide o drahú liečbu, ktorú nikde na svete poisťovne nehradia všetkým. U nás sa používajú tie isté materiály ako v zahraničí, cena za prácu je však nižšia, preto sa sem oplatí chodiť zahraničným pacientom. Jednotliví čeľustní ortopédi si kalkulujú rôzne ceny za svoju minutáž, kam musia zahrnúť všetky svoje „vstupy“ ako nájomné, elektrina, plat pre sestričku a podobne, preto vo veľkých mestách môžu byť drahší.

Skupina A – najvyššia úhrada zo zdravotného poistenia: pacienti do 18 rokov so závažnými chybami zhryzu a čeľustí. Patria sem aj pacienti s rázštepmi pier, čeľustí a podnebia a inými ťažkými vrodenými chybami tváre a čeľustí, ktorým liečbu hradia do veľkej miery poisťovne bez obmedzenia veku. Skupina B – čiastočná úhrada zo zdravotného poistenia: „bežní“ pacienti s rôznymi, presne definovanými chybami zhryzu. Pri snímateľných zubných strojčekoch u väčšiny detí rodič doplatí za celú liečbu dohromady odhadom 5– až 8-tisíc korún, pri fixnom, nesnímateľnom strojčeku sa postupné doplatky za dvojročnú liečbu môžu vyšplhať na 10– až 20-tisíc korún. Skupina C – samoplatcovia: estetické odchýlky bez ohľadu na vek. Nosenie fixného aparátu na zuboch pacienta vyjde na jednom zuboradí 12– až 20-tisíc korún. Na oboch 25– až 50-tisíc korún. Je to veľmi individuálne, závisí od počtu zubov, na ktorých je strojček, druhu zámkov nalepených na zub a podobne. Platí sa postupne, vždy len za to, čo sa práve urobilo, takže suma je rozložená na dlhšie obdobie.

Rozdiely medzi poisťovňami: Lekári sú povinní mať vo svojich ambulanciách vyvesené cenníky s doplatkami pre poistencov jednotlivých poisťovní. Poisťovne neplatia všetky rovnakú sumu za jeden bod, čo v praxi znamená, že pacienti niektorých poisťovní doplácajú za ošetrenie menej ako iní. Najviac svojim poistencom prispieva ZP Union a lekárov ani nelimituje. „Najmenej prispieva VšZP a ona aj ostatné poisťovne nás limitujú,“ vysvetľuje čeľustná ortopedička MUDr. Irena Klímová. „Vzhľadom na rozdielnu cenu bodu predstavuje rozdiel v cene, ktorú momentálne zaplatia v mojej ambulancii vo forme doplatkov rodičia za celú liečbu detských pacientov zo skupiny B z rôznych poisťovní, aj niekoľko tisíc korún.“ Upozornenie: Ak poistenec bezdôvodne preruší liečbu na pol roka a dlhšie, stráca nárok na úhradu zo svojho zdravotného poistenia. Nepodceňujte preto komunikáciu s lekárom! Treba mu hlásiť včas akékoľvek problémy a riešiť ich spoločne, aby si urobil záznam v karte. Neskôr nepomôže ani zmena poisťovne, ani zmena lekára, eviduje sa to ako svojvoľné prerušenie liečby.

Krivé zuby nie sú len škaredé

Hranica medzi estetickým a funkčným hendikepom sa určuje veľmi ťažko, a preto o nej môže rozhodnúť len odborník. Pacient si často myslí, že jeho problémom sú len krivé zuby, ktoré nepekne vyzerajú a neuvedomuje si, že také zuby sa budú aj väčšmi kaziť, pretože nebude schopný dôkladne si ich vyčistiť. Úzka horná čeľusť takisto pôsobí spočiatku len ako estetický hendikep, ale neskôr sánka, ktorá hryzie asymetricky, môže spôsobovať bolesti. Narovnanie zubov a úprava zhryzu je teda často aj prevenciou ďalších, už funkčných problémov.

Ako sa zžiť s fixným aparátom

ešte pred jeho umiestnením do úst by ste mali odstrániť zlozvyky, ktoré ovplyvňujú polohu zubov: vkladanie jazyka medzi zuby, dýchanie ústami, hryzenie ceruzky a podobne.

adept na fixný aparát musí mať opravené všetky kazy a u stomatológa vyriešené všetky problémy so zubami

po nalepení fixného aparátu sú zuby asi 4 dni bolestivé a citlivé, postupne to odznie

vhodné je pravidelne navštevovať dentálnu hygieničku, aby ste predišli kazeniu zubov a nepríjemnému zápachu z úst, tá vás naučí aj správne používať rôzne druhy zubných kefiek

po nalepení fixného aparátu do úst je potrebné používať na čistenie zubov aj jednozväzkové kefky, zámky a drôt predeľujúci zuby totiž bránia čisteniu normálnou zubnou kefkou, pribudnúť by preto mali aj špeciálne kefky na čistenie pod drôtikom strojčeka a protizápalová zubná pasta či ústna voda

počas liečby fixným aparátom si treba potravu krájať na menšie kúsky, tuhšie kusy potravy (jablko, mrkva) hrýzť na zadných zuboch, obmedziť sladké a lepkavé jedlá a je zakázané jesť tvrdé potraviny (hrianky, popcorn) a žuť žuvačku!

ak vás strojček pichá do líca či ďasna, alebo sa vám odlepí zámok či krúžok na strojčeku, žiadajte si termín u ortodontičky, pichajúci drôt môžete ohnúť nechtom či špáradlom alebo ostré miesto zakryť špeciálnym voskom, výnimočne kúskom žuvačky.

debata chyba

+ Nezabúdajte na vitamíny, začnite jesť viac ovocia, zachutilo vám.
Nie je všetko len o peniazoch, hľadajte...

+ Hydratácia a zdravé stravovanie zvýšia vašu energiu a pohodu.
Investujte do seba, dlhodobé výnosy prekonajú...