Hegerová aj Feldek sa stali čestnými občanmi Žiliny

Mesto Žilina udelilo minulý piatok čestné občianstvo pôvodom slovenskej speváčke žijúcej v Česku Hane Hegerovej.

19.01.2009 01:00
Hana Hegerová Foto:
Hana Hegerová vystúpila v bratislavskom Štúdiu L+S. Sprevádzala ju skupina pod vedením Petra Maláska.
debata

Šansoniérka zo zdravotných dôvodov na slávnosť do Žiliny neprišla, svojich priaznivcov však pozdravila aspoň prostredníctvom zvukového záznamu. Rovnakej pocty sa dočkal aj slovenský spisovateľ Ľubomír Feldek, ktorý je tiež známy z pôsobenia v Česku.

„Cítim sa veľmi poctená a zdravím všetkých v Žiline. Je to diaľka (do Žiliny), ktorú mi môj zdravotný stav nedovolí absolvovať,“ odkázala na diaľku Hegerová čistou slovenčinou svojim fanúšikom.

Udelením čestného občianstva sa chceli Žilinčania speváčke poďakovať za vynikajúce tvorivé činy v umeleckej oblasti a za jej prínos v rozvoji tamojšieho divadla. Uznávaná šansoniérka a herečka totiž v žilinskom divadle pred rokmi získala angažmán. Zároveň ocenili i jej snahu pri propagácii Žiliny doma i v zahraničí.

Speváčka sa narodila v roku 1931 v Bratislave ako Carmen Farkašová-Čelková a po angažmáne v žilinskom divadle a Tatra revue vyhrala konkurz do pražského divadla Rokoko. Od 60. rokov preto žije v Prahe. Tlieskali jej aj v parížskej Olympii, Kolíne nad Rýnom či Mníchove.

„Mám radosť. Ja, podobne ako vy všetci, sa usilujeme žiť svoj život čestne, aby sme tomuto mestu nerobili hanbu ale česť,“ povedal počas slávnosti Feldek.
Žilinský rodák sa preslávil predovšetkým ako milostný lyrik, postupom času sa dokázal presadiť i v prozaickej tvorbe predovšetkým úspešným románom Van Stiphout. Na divadelných doskách zaujali jeho drámy Metafora, Jánošík podľa Vivaldiho či Smrť v ružovom.

Čestné občianstvo in memomoriam získala aj fotografka Magdaléna Robinsonová, ktorá počas druhej svetovej vojny prešla viacerými koncentračnými tábormi. Ďalších šesť osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Žiliny, ocenilo mesto verejným uznaním za zásluhy.

debata chyba