Osem tipov, ako zabrániť poteniu...

Potenie je prirodzená ochrana ľudského tela pred prehriatím. Slúži na udržanie stabilnej telesnej teploty, na zvlhčovanie a ochladzovanie povrchu tela. Len malé množstvo tepla sa z tela dostáva pľúcami.

30.06.2006 07:02
debata

Podstatný podiel tepla sa uvoľňuje cez kožu, v ktorej sa nachádzajú potné žľazy produkujúce pot. Pot je číra, vodnatá tekutina bez zápachu. Pôsobením baktérií však dochádza k jeho rozkladu a ku vzniku nepríjemného pachu.

Kde máme potné žľazy?
Na tele rozlišujeme malé a veľké potné žľazy. Malé sa v množstve 2 až 3 milióny nachádzajú na celom povrchu kože s výnimkou pier, očných viečok a niektorých častí pohlavného ústrojenstva. Veľké potné žľazy, niekedy označované aj ako pachové, sa vyskytujú v podpazuší, na slabinách, prsných bradavkách, okolo genitálií a konečníka. Potné žľazy sa nachádzajú len u cicavcov! Ženy majú menej potných žliaz ako muži, potia sa teda menej. Zatiaľ čo mužské potné žľazy sú aktívnejšie, za hodinu vyprodukujú až 250 ml potu, u žien je to asi len 180 ml.

Kedy sa nadmerne potíme?
Priemerná denná produkcia potu je 0,5 – 1,5 litra za deň. Pri záťaži (vysoká teplota prostredia, emócie, pohybová aktivita) sa produkcia potu môže zvýšiť až na niekoľko litrov za deň. Extrém, ktorý predstavuje napríklad pobyt v púšti, je 3 až 4 litre potu za hodinu! Nadmerné potenie, tzv. hyperhidróza, môže byť podľa dermatologičky MUDr. Ruženy Sochorovej z Bratislavy spôsobené zvýšenou teplotou okolia, zvýšenou pohybovou aktivitou, emočnou záťažou, po požití korenených jedál, obezitou, ale aj sekundárne rôznymi hormonálnymi a metabolickými poruchami a ochoreniami ako cukrovka, obdobie menopauzy u žien a podobne. V takýchto prípadoch treba riešiť základné ochorenie. Najčastejšie miesta nadmerného potenia sú tvár, podpazušie, dlane a chodidlá.

Jestvujú možnosti, ako sa potiť menej?

  • HYGIENA – Ľudia, ktorí sa nadmerne potia, by mali rozhodne dodržiavať zvýšenú hygienu. Vhodné je používať antibakteriálne mydlá. Ich nevýhodou je však možné veľké vysúšanie pokožky a takisto nedostatočná účinnosť.
  • OBLEČENIE – Na oblečenie je potrebné nosiť ľahké vzdušné odevy z prírodných materiálov (bavlna) a koženú obuv, ktorá dýcha.
  • VÝBER JEDÁL – Svoju úlohu zohráva aj správna strava, pretože niektoré aromatické silice z jedla prechádzajú do kože (ryby, cesnak, karí, cibuľa, rasca a pod.) a ovplyvňujú tak výsledný pach. Ľudia, ktorí sa potia, by nemali piť alkohol a čiernu kávu a nemali by fajčiť.
  • OBMEDZENIE STRESU – Ak je príčinou nadmerného potenia dočasný stres následkom istej životnej situácie, je možné pokúsiť sa zvládať túto príčinu potenia užitím minerálu horčíka, ktorý pomáha tlmiť podráždenosť. Možno tiež užívať homeopatické prípravky na upokojenie, piť čaje zo šalvie, pupalky a yzopu. Niektorí odborníci odporúčajú aj kúpele v horúcom roztoku ružového hypermangánu.
  • ANTIPERSPIRANTY VERZUS DEZODORANTY – Antiperspiranty obmedzujú činnosť potných žliaz tým, že spôsobujú stiahnutie povrchovej rohoviny a bránia tak vzniku potu. Znížením vylučovania potu sa dosiahne suchšia koža, na ktorej sa menej množia baktérie. Vlastný dezodoračný účinok je daný prítomnosťou bakteriostatických, baktericídnych prísad a kyslého pH. Dezodoranty naproti tomu len prekrývajú pach, ale neznižujú tvorbu potu. Antiperspiranty jestvujú vo forme sprejov, deogélov a tyčiniek (množstvo druhov a značiek), ale aj vo forme krémov a roztokov (účinná látka aluminium hydroxychlorid) ktoré majú tú výhodu, že ich možno natrieť aj na dlane a chodidlá a po čase ich už nie je potrebné aplikovať denne. Dostať ich kúpiť v lekárni (stoja od 160 do 250 Sk).
  • IONOFORÉZA – pri tejto metóde sa na dlane alebo chodidlá, ktoré sa namočia do roztoku elektrolytu, aplikuje prúd nízkej intenzity. Procedúry treba pravidelne opakovať, pričom interval medzi nimi sa postupne predlžuje (jedna stojí zhruba 250 Sk, chodí sa na ne obdeň asi dva týždne, efekt však vydrží krátko).
  • BOTULOTOXÍN – znamená injekčnú aplikáciu veľmi nízkej dávky botulotoxínu, čo je vlastne ,,klobásový jed", ktorý sa v dermatokozmetike používa aj na vyrovnávanie mimických vrások a podobne. Prerušuje prenos vzruchu do potnej žľazy, ale len na určitý čas. Najčastejšia a najefektívnejšia je aplikácia do podpazušia, menej časté a bolestivejšie je ošetrenie dlaní a chodidiel. Zákrok však treba o pol až trištvrte roka opakovať (ceny sa pohybujú od 14-tisíc Sk).
  • CHIRURGICKÁ METÓDA – tzv. sympatektómia pripadá do úvahy len v prípadoch extrémneho potenia a znamená prerušenie nervových dráh, ktoré môže byť trvalé, alebo len prechodné, ak sa nervový prenos preruší kovovou svorkou, ktorá sa dá v prípade potreby odstrániť. Touto metódou sa nedá riešiť potenie na celom tele a vykonáva sa skutočne len zriedkavo.
debata chyba

+ Doprajte si pokojný večer, upokojte sa a užívajte si krásne chvíle.
Správne riadenie času a peňazí prinesie...

+ Čerstvé ovocie a zelenina vám dodajú potrebnú energiu.
Čím skôr si prácu urobíte, tým skôr budete mať čas len...