Pavol Hammel: V umení človek nemusí skončiť za zenitom

"V umení človek nemusí zostať za zenitom. Pokiaľ interpret cíti spätnú väzbu medzi publikom a dielom, tak je ešte stále pre koho robiť," prezradil v piatkovom online rozhovore spevák Pavol Hammel.

05.12.2008 08:26 , aktualizované: 11:00
Pavol Hammel Foto:
Muzikant a spevák Pavol Hammel oslávi 7. decembra 2008 šesťdesiate narodeniny. Pri tej príležitosti navštívil redakciu Pravda.sk a odpovedal na otázky čitateľov v online rozhovore.
debata

Člen legendárnej formácie Prúdy a tiež populárny sólista oslávi 7. decembra okrúhle šesťdesiate narodeniny a pri tej príležitosti odpovedal na otázky čitateľov Pravda.sk. Na pretras prišiel aj jeho vek a označenie legenda, ktoré by mu ho mohlo pripomínať. „Teší ma najviac, že som žijúca legenda,“ napísal s humorom Pavol Hammel.

Ďalšie odpovede speváka Pavla Hammela

Pavol Hammel sa narodil 7. 12. 1948 a jeho hudobnú kariéru predznačila už muzikantská rodina. Otec, huslista v SND, ho priviedol k hudbe. Ako nádejný huslista vstúpil Hammel do orchestra ŽUS a na koncertoch zvládal s kapelou hrávať ľudové piesne, klasiku aj tanečné skladby.

Do rokov 1962–63 sa datuje vznik legendárnej skupiny Prúdy. O rok neskôr už skupina skladá vlastné autorské pesničky a v roku 1965 vytvoril prvú vlastnú skladbu aj Pavol Hammel – song Spievam ti pieseň.

Prelomovú zmenu znamená rok 1967, keď do formácie prichádza Marián Varga. O dva roky neskôr vzniká album Zvonky, zvoňte, ktorý je zároveň predzvesťou odchodu starých členov a príchodu nových hudobníkov. To však rozhodne nie je koniec spolupráce Vargu a Hammela.

Od roku 1972 nahrali päť samostatných albumov. Vzniká Stretnutie s tichom, Faust a margaréty, sólovo sa Hammel postaral o LP Čas malín, Všetko je inak či Starí kamoši.

debata chyba