Radíme: Ako zariadiť izbu vášmu školákovi?

Ubehlo pár rokov a naraz ste vypravovali vašu ratolesť do prvej triedy. Zmena rytmu života sa premieta i do jeho potrieb. Nevyhnutné je školákovi pripraviť pracovné miesto, kde sa bude učiť a písať si úlohy.

20.09.2006 10:01
debata

Základom je nájsť pre stôl vhodné miesto, zároveň je nutné dodržať všetky ergonomické zásady tak, aby si dieťa pri používaní pracovného miesta zbytočne nekazilo zdravie. Nároky na pracovné miesto sa odvíjajú od veku dieťaťa. Zatiaľ čo prváčikovia sú zaťažovaní len mierne, takže pri učení trávia minimálne množstvo času, staršie deti už pri stole, kam pribudol i počítač, môžu sedieť napríklad i niekoľko hodín denne.

Prváci
Detská izba by mala byť v nerušivých odtieňoch, dostatočným výrazným akcentom je samotné zariadenie. Pre stôl nájdite miesto, odkiaľ bude mať dieťa prehľad o celej miestnosti, vrátane vchodových dverí, vhodný je dostatok denného svetla, blízke okno nevadí, avšak dianie vonku mladých študentov rozptyľuje.

V prvotnej fáze postačí pracovná doska veľká približne 100 × 75 cm, výška sa prispôsobuje výške dieťaťa, ktoré v tomto období rýchle rastie. Z tohoto dôvodu sa vyplatí kúpiť rastúce zostavy. Set – stôl a stolička – pri ktorých sa dá jednoduchým spôsobom nastaviť výška sedu a pracovnej plochy. Na trhu sú zostavy určené pre deti vo veku cca 6 – 12 rokov alebo zariadenie, ktoré dieťa môže využívať od útleho veku až po študentské roky.

Študenti
S pribúdajúcimi nárokmi na učenie je nutné zaistiť i väčší pracovný priestor. Pre počítač, ktorý možná doposiaľ stál na stole, kúpte špeciálny stolík s integrovanou doskou pre klávesnicu. Samotnú pracovnú plochu je možné rozšíriť o prídavné stolíky, niekedy sa dokonca vojdú i dva stoly zoskupené do pravého uhla. Vysporiadať sa budeme musieť tiež s úložnými priestormi. Neurobíte zle, ak kúpite kontajner so zásuvkami, univerzálne boxy, police atď. V tejto dobe sa tiež ukáže prezieravosť, ktorú rodičia mali pri prvotnom zaobstarávaní zariadenia. Vhodné sú totiž zostavy, ktoré sa dajú s meniacimi sa nárokmi dopĺňať o ďalšie prvky. Zariadenie izby tak bude vyzerať i po rokoch jednotne.

Najmä v malých izbách je treba využiť všetky dostupné technológie, s ktorými získate viac priestoru. Praktický je napríklad nábytok opatrený kolieskami, ktoré umožnia ľahko a rýchlo presunúť jednotlivé kusy na miesto, kam práve potrebujeme. Povedzme upraviť polohu voči dennému svetlu, získať viac voľného miesta na hranie a pod.

Správne sedenie
V momente, kedy dieťa trávi pri stole niekoľko hodín denne, je vhodné mu kúpiť správnu stoličku. Na trhu ich je veľké množstvo, ale len niektoré zabezpečujú skutočne zdravé sedenie. V opačnom prípade môže dochádzať k bolestiam hlavy, chrbta či odkrvovanie nôh. Základom je nastavenie výšky sedu, pričom platí, že sediaci má mať v kolenách pravý uhol. Výška podrúčky je daná pravým uhlom v lakti. Úspech zdravého sedenia tkvie v podpore bedrovej oblasti, ktorá má byť akoby obopnutá. Preto výrobcovia túto zásadnú časť tvarujú podľa chrbta. Na niektorých modeloch sa dá rádius tejto časti dokonca nastaviť, samozrejmosťou je výškové nastavenie opierky chrbta a hĺbky sedadla. Oceníme podnož na kolieskach, ideálna je päťramenná základňa. Ostatné doplnky potom zvyšujú komfort stoličky. Patrí sem napríklad synchromechanika (umožňuje v každej pozícii nájsť správnu polohu pre celé telo), opierka hlavy atď.

Pre ideálne miesto na štúdium zaistite:
• dostatočne veľkú pracovnú plochu,
• vhodnú lampu,
• úložné boxy,
• kvalitnú stoličku. 

debata chyba

+ Nezabúdajte na hydratáciu vášho tela, potrebuje to.
Nespáľte sa na vlastných chybách, poučte sa z chýb ľudí...

+ Nepodliehajte panike, všetko sa čoskoro vráti do normálnych koľají.
Prehodnoťte svoj postoj a začnite na sebe...