Recenzia: Kráska a King Kong v dinoparku

Režisér Peter Jackson má meno, na ktoré sa chodí. Zaslúžil sa o to (predovšetkým) Pánom prsteňov. Ale to neznamená, že pred slávnou trilógiou nenakrúcal zaujímavé filmy. Akurát nemali rekordné rozpočty, rekordné množstvo digitálnych trikov a nelákali rekordné masy divákov.

15.12.2005 13:38
debata

Počnúc Pánom prsteňov sa Jackson vydal smerom veľkolepej zábavy. A King Kong je poriadne prerastený (vý)tvor, ktorý má vo štvrtok premiéru v slovenských kinách.

Hrdinami príbehu sú ľudia okolo fanatického režiséra Carla Denhama, ktorý chce objaviť tajomný ostrov a nakrútiť bombastický film. V jeho tíme je aj skrachovaná herečka Ann Darrowová, scenárista Jack Driscoll či filmová hviezda Bruce Baxter. Ocitnú sa na lodi, ktorá sa plaví na neznámu pevninu, ukrývajúcu krvilačných domorodcov, dinosaurov, obrích chrobákov. A Konga, ktorému čoskoro padne do ruky (a do oka) Ann Darrowová.

Pojem spektakulárnosť tento film najlepšie vystihuje. Na diváka útočí oveľa skôr, ako sa do deja začlení digitálna opica. V úvode príbehu robí dobrú službu. Aj vďaka nej sa diváci ochotne zoznámia s dobovou kulisou New Yorku, preniknú medzi postavy a oddajú sa nemalým očakávaniam. Všetko je v poriadku, až kým sa dej nepresunie do druhej časti – na Ostrov lebiek.

Režisér, rozmaznávaný 200-miliónovým rozpočtom, nekoordinovane roztáča kolotoč dobrodružnej zábavy, ktorá je nevydarenou kombináciou Jurského parku a Hviezdnej pechoty. Hrdinovia na každom kroku zakopávajú o nejakú prerastenú digitálnu príšeru a ich dialógy sa zužujú na výstražné výkriky. Jackson nepozná mieru a namiesto toho, aby sledoval podstatnú niť rozprávania, ponúka najrôznejšie kreatúry v krkolomných akciách. Robí všetko pre to, aby ich predviedol v čo najohurujúcejšej forme. Výsledkom je nekonečná reťaz veľkolepých scén, ktoré časom začnú byť otravné. A niekedy sa o nich nedá povedať ani to, že sú dokonale spracované. Akoby si trikoví špecialisti povedali, že zopár chybičiek sa v tej záľahe efektov stratí.

Na samotnom Kongovi si však dali záležať. Pôsobí vierohodne a stáva sa z neho naozaj komunikatívny hrdina. Na rozdiel od Jacka Driscolla (Adrien Brody), ktorý sa v druhej časti príbehu stáva viac-menej štatistom a k jeho úspešnému znovuzrodeniu nedochádza ani v sentimentálnom závere.

Nový King Kong nie je žiadnym prepadákom. Iba sklamaním. Ponúka viacero výnimočných scén aj emotívnych momentov a mihne sa v ňom typický jacksonovský humor. Lenže príbeh ako celok pôsobí nesúrodo. Jackson sa nechal príliš uniesť bezbrehou spektakulárnosťou. A pri záverečných titulkoch jeho filmu diváka prepadne ľútosť, že nie je v Amerike 30. rokov a nemôže túžobne očakávať premiéru pôvodného King Konga. Bol by to zrejme kúzelnejší zážitok.

Myslíte si niečo iné o filme King Kong? Tak nám napíšte svoj názor do debaty.

debata chyba