Hormonálna antikoncepcia: Dámy, dôležité!

Od roku 1960, keď bola na trh uvedená prvá "pilulka", prešla hormonálna antikoncepcia dlhú cestu. Dnes už na našom trhu nejestvuje len vo forme mnohých druhov tabliet so stále nižším obsahom hormónov.

09.05.2006 18:01
debata

Ženy si môžu zadovážiť antikoncepciu ako podkožný implantát,  tyčinka, ktorú možno zaviesť až na tri roky, ako vnútromaternicový hormonálny systém, ktorý v tele ženy spoľahlivo funguje až päť rokov, ako náplasť, ktorá sa lepí na kožu raz týždenne a najnovšie dokonca vaginálny krúžok, ktorý stačí zaviesť do pošvy raz mesačne. Hormonálna antikoncepcia v injekčnej forme, ktorá sa aplikovala raz za tri mesiace (Depo provera), bola na Slovensku už stiahnutá z trhu.

Estrogén a gestagén
„Hormonálnu antikoncepciu v súčasnosti na Slovensku užíva 21 percent žien v plodnom veku,“ tvrdí MUDr. Vladimír Cupaník, CSc., zo Slovenskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo. V porovnaní s minulosťou na Slovensku počet jej užívateliek výrazne stúpol.

Hormonálna antikoncepcia dnes aj v minulosti má stále jedno spoločné: Jej účinok spočíva predovšetkým v zabránení ovulácie, čo znamená, že zrelá ženská zárodočná bunka – vajíčko – sa neuvoľní do vajíčkovodu a následne do maternice. Okrem toho dochádza ku zahusťovaniu hlienu v krčku maternice, čo bráni prieniku spermie do maternice a vajíčkovodu a do tretice  účinok tohto druhu antikoncepcie zabraňuje aj príprave výstelky maternice na prípadné zahniezdenie oplodneného vajíčka.

Hormonálna antikoncepcia dneška aj včerajška obsahuje dva synteticky spracované ženské pohlavné hormóny – estrogén a gestagén – alebo len gestagén. Typ estrogénu býva pri všetkých antikoncepčných tabletkách rovnaký (etinylestradiol), rozdielne je len jeho množstvo. Odlišnosti bývajú ešte v množstve a type obsiahnutého gestagénu. S rokmi výskumu prichádzajú na trh stále nové, moderné typy gestagénov, ktoré ponúkajú okrem antikoncepčného účinku aj mnohé ďalšie výhody, napr. v podobe zlepšenia kvality kože a vlasov v zmysle odstránenia ich nadmerného mastenia, riešenia problémov s nadmerným ochlpením, to znamená, že majú tzv. antiandrogénny účinok.

Najnovšie majú dokonca pozitívny efekt aj na predmenštruačné príznaky, ako je hromadenie tekutín v tele. Je dokázané, že hormonálna antikoncepcia znižuje krvné straty počas menštruácie, je prevenciou rakoviny vaječníkov i maternice, prevenciou tvorby cýst vo vaječníkoch či prsníkoch, s jej pomocou sa dnes „lieči“ bolestivá menštruácia a podobne.

Na predpis, ale za plnú cenu
Na rozdiel od minulosti sa rozrástli formy hormonálnej antikoncepcie. Od tabliet s rovnakým (monofázické) či rozličným obsahom hormónov (bi-, trifázické, ktoré napodobňujú zmeny hladiny hormónov počas menštruačného cyklu) sa k slovu dostali formy, pri ktorých sa hormóny do organizmu ženy vstrebávajú cez kožu, podkožie, sliznicu maternice či dokonca vagíny. Obchádzajú tak po vstrebaní pečeň. Pre tie, ktoré často zabúdali denne užiť „svoju“ tabletku, sa otvorili nové antikoncepčné možnosti s ďalšími výhodami aj nevýhodami. Lekári tak dnes môžu žene antikoncepciu „ušiť“ doslova na mieru, nie nadarmo podľa výskumov gynekológ venuje antikoncepčnej problematike až tretinu svojho času.

Hormonálnu antikoncepciu (s výnimkou tzv. núdzovej: Postinor-2, ktorý je od mája 2005 k dispozícii bez receptu) predpisuje gynekológ a v SR (na rozdiel napr. od susedných Čiech) si ju v plnej výške hradí užívateľka. Výnimkou je jedine vnútromaternicový hormonálny systém Mirena, ktorý v rámci presne stanovenej indikácie do veľkej miery prepláca zdravotná poisťovňa. Ženský lekár môže svojej klientke hormonálnu antikoncepciu predpísať už od 15 rokov, pričom o tom nemusí informovať jej rodičov.

Rozdelenie hormonálnej antikoncepcie

1. Tabletky

  • kombinované (obsahujú estrogén aj gestagén), môžu byť mono-, bi-, trifázické
  • jednozložkové (obsahujú len gestagén), tzv. minipilulka
  • 21-tabletové (robí sa pri nich 7-dňová prestávka) a 28-tabletové (obsahujú 7 „neúčinných“ tabliet)

2. Depotné systémy (s dlhodobejším účinkom)

  • náplasť (kombinovaný estrogén s gestagénom)
  • implantát (podkožná tyčinka s gestagénom)
  • vnútromaternicový hormonálny systém (s gestagénom)
  • vaginálny krúžok (kombinovaný estrogén s gestagénom)
  • injekčný (s gestagénom) – u nás už nie je na trhu

3. Núdzová antikoncepcia

  • dve tablety (s obsahom gestagénu), z ktorých prvú je potrebné užiť najneskôr 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku, druhú o 12 hodín neskôr
  • nie je určená na denné užívanie!
  • nie je účinná, ak už dôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, nespôsobuje teda minipotrat

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia
Výhody:

  • vysoká účinnosť, rýchly nástup plodnosti po vysadení
  • zníženie krvných strát a bolestí počas menštruácie
  • zmiernenie predmenštruačných ťažkostí
  • prevencia rakoviny vaječníkov, maternice, vaječníkových a prsných cýst
  • prevencia mimomaternicovej tehotnosti
  • zlepšenie kvality kože, vlasov v zmysle odstránenia nadmerného mastenia

Nevýhody:

  • nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami
  • potreba každodenného užívania
  • u niektorých žien napínanie na vracanie, bolesti hlavy, depresie, pokles libida
  • v rizikovej skupine žien nárast ochorení srdca a ciev (ženy s vyššou hmotnosťou staršie ako 35 rokov, fajčiarky, s vysokým krvným tlakom). Fajčiarky nemajú užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu!
  • možné nepravidelnosti v menštruačnom cykle

Jednozložková gestagénová antikoncepcia
Výhody:

  • ľahké a pohodlné užívanie, dnes už vysoká spoľahlivosť
  • vhodná pre dojčiace ženy, nemá negatívny vplyv na materinské mlieko
  • vhodná aj pre staršie ženy, pretože nemá estrogénové vedľajšie účinky, a tým aj nižšie riziko negatívneho ovplyvnenia tlaku či zrážanlivosti krvi

Nevýhody:

  • môže spôsobiť nepravidelnosti v menštruačnom cykle s obdobiami krvácania alebo tzv. špinenia, niekedy vynechá menštruácia, takže je menej vhodná pre ženy s poruchami cyklu
  • v porovnaní s kombinovanou antikoncepciou treba prísnejšie dodržiavať rovnaký čas užívania

Prispôsobovanie antikoncepcie užívateľkám

  1. minimalizácia pocitov napätia v prsníkoch, napínania na vracanie či depresívnych stavov – odporúčané sú preparáty s obsahom estrogénov 20 mcg a menej.
  2. minimalizácia porúch v menštruačnom cykle (špinenie, nepravidelné krvácanie) – odporúčané sú preparáty s obsahom estrogénov 3 – 35 mcg.
  3. odstránenie androgénnych efektov, ako napr. akné, mastná pleť, vlasy, zvýšené ochlpenie, seborrhea, sú odporúčané preparáty obsahujúce gestagény s antiandrogénnym účinkom (cyproterón acetát, chlórmadinoacetát, dienogest, drospirenón…), resp. gestagény tzv. tretej generácie
  4. minimalizácia zabudnutia každodenného užitia antikoncepčnej tablety používaním antikoncepčnej náplasti (Evra), implantátu (Implanon), vnútromaternicového systému (Mirena) či vaginálneho krúžku (Nuvaring).
debata chyba

+ Zdravé stravovanie je tak dôležité ako pravidelný tréning.
Spríjemniť deň si môžete aj bez veľkého míňania...

+ Dávajte pozor s kým sa zoznámite a nepodľahnite vášni na jednu noc.
Naučte sa hospodáriť s peniazmi inak...