Uchráňte svoj domov pred plesňami!

Chcete bývať zdravo? Potom sa presvedčte, či vo vašom byte alebo dome nebujnejú plesne. A ak áno, potom s nimi zamávajte. Aj keď sa jedná o mikroskopické organizmy – huby, môžu mať vo zvýšenom množstve na ľudský organizmus poznateľne negatívny vplyv.

03.04.2008 10:30
kúpeľna - umývadlo Foto:
Ilustračné foto: kúpeľna - umývadlo.
debata

Ak už sa s problémom plesní vo vašom byte/dome potýkate, skúste pomocnú ruku v podobe antiplesňových prípravkov. Na výber sa ponúkajú prípravky s chlórom i bezchlórové.

Zamávajte s nimi
V bytoch a domoch sa plesne najčastejšie vyskytujú na stenách, tapetách, podlahových krytinách, na dlaždiciach či v škárach medzi nimi, výnimkou nie je ani nábytok. Na povrchu vnútorných stien sa plesne spočiatku prejavujú ako stmavnuté a zavlhnuté miesta, v konečnej fáze môžu byť až čierne. Okrem toho môžu mať podobu tiež rôzne farebných nárastov – napr. biele, zelené, žlté, tmavo modré alebo šedé až čierne. Výskyt plesní je dôsledkom zvýšenej vlhkosti vzduchu v byte/dome alebo môže byť prejavom rôznych stavebných porúch (napr. zatekanie dažďovej vody, nevhodne zateplený objekt). Ďalším dôvodom môže byť havária (napr. prasknuté vodné potrubie, vytopenie susedmi a pod.). Najčastejším zdrojom zvýšeného výskytu vlhkosti v bytu/domu je ale sám človek a jeho konanie.

Varenie, pranie a sušenie prádla, sprchovanie sa – to všetko sú činnosti, pri ktorých vzniká vodná para. Ak v daných priestoroch nedochádza k dostatočnej cirkulácii vzduchu, vodná para sa na stenách, podlahe alebo nábytku zrazí a vsiakne sa. A práve tak vzniká „živná“ pôda pre plesne. Dôležité je preto dostatočne vetrať a udržovať teplotu aspoň 20 °C. Miestnosti bez okien (napr. špajze) a skrine vstavané do steny je potom vhodné opatriť vetracím systémom. V prípade kuchyne a kúpeľne by to mala byť samozrejmosť. Ak je príčinou výskytu plesní nejaká zo stavebných porúch, je nutné odstrániť nielen pleseň, ale čo najskôr práve danú stavebnú poruchu, inak sa opakovanému výskytu plesne nevyhnete.

V prípade, že sa u vás doma pleseň objavila „iba“ v dôsledku vyššej koncentrácie vlhkosti vo vzduchu a nezasahuje veľké miesto, môžete ju odstrániť svojpomocne. Je nutné ešte pripomenúť, že plesne vždy odstraňujeme za mokra, aby nedochádzalo k ich rozprašovaniu a vdychovaniu ich mikročastíc. Postihnuté miesto najskôr týmto špeciálnym prípravkom postriekame, necháme ho podľa návodu pôsobiť a potom kefou alebo handrou namočenou v tom istom prípravku začneme plesne z daného miesta a povrchu mechanicky odstraňovať. Pri silnom napadnutí plesňou tento postup niekoľkokrát opakujeme.

Kde sa berú a kde sa im páči…
Dôležité je ale tiež poznať príčinu vzniku plesní, pretože jedine tak sa dá ich opakovanému výskytu najlepšie zabrániť. Plesne sa rozmnožujú a rozširujú výtrusmi – takzvanými spórami. Tie sa vzduchom dokážu prenášať na veľké vzdialenosti a ich vdychovanie často u citlivejších jedincov vyvoláva prieduškovú astmu alebo alergickú nádchu. Okrem toho plesne tiež do ovzdušia uvoľňujú prchavé látky (napr. ketóny, aldehydy, estery a pod.), ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy, dráždiť oči a poškodzovať sliznice dýchacích ciest. Nezriedka sa tiež objavuje podráždenie pokožky. Vdychovanie prchavých látok a spór z plesní je značne nebezpečné i pre tehotné ženy, pretože sa negatívne môže podpísať na vývine plodu.

Zatiaľ čo väčšina organizmov k svojmu životu potrebuje svetlo, plesne nie. Dokonca ani kyslík. Dôležitá je pre ne ale vlhkosť. Ideálne je pre ne tiež prostredie, kde sa teplota pohybuje medzi 18 až 28 °C. V takýchto podmienkach dokáže počas len piatich dní z jednej spóry vzniknúť ďalšia miliarda nových spór.

====== Ako na pleseň v skratke ======

  • Ako už bolo povedané – dôležitá je cirkulácia vzduchu v byte/dome, ktorá prispieva k rýchlejšiemu prirodzenému vysušovaniu priestorov. Vetráme preto často a dostatočne intenzívne. Miestnosti bez okien aspoň opatríme vetracím systémom.
  • Dôležité je dodržovať tiež správnu teplotu v byte/dome. Ak sú priestory málo vetrané a naviac málo vykurované, sú priamo vhodným miestom pre plesne.
  • V miestnostiach dbáme i na udržovanie ideálnej vlhkosti. Rozhodne by nemala presiahnuť 60 %. Vlhkosť vzduchu v byte/dome by sa mala pohybovať medzi cca 30 – 50 %.
  • Predcházať plesniam sa dá tiež pravidelným a dôkladným upratovaním a pravidelným vyhadzovaním odpadkového koša. Pravidelne tiež odmrazujeme, umývame a dezinfikujeme chladničky a mrazničky.
  • V rodinných domoch by sme mali pravidelne kontrolovať stav strešnej krytiny (kvôli zatekaniu dažďovej vody), funkčnosť odkvapov a dažďových zvodov.
  • Dôležitá je tiež pravidelná kontrola rozvodov vody a kanalizácie. Zabudnúť by sme nemali ani na kontrolu ústredného kúrenia (kvôli úniku vlhkosti v oblasti kohútikov).
  • Nábytok neumiestňujeme tesne k stenám, ale cca 5 cm od nich. Tým je umožnené, aby okolo stien i naďalej prúdil vzduch.
  • Dalšie opatrenia predstavujú rôzne preventívne prípravky, ktoré sa pridávajú do náterových hmôt, farieb a pod.
debata chyba

+ Dávajte si pozor na svoje zdravie, nepodceňujte to.
Vaše úsilie bude čoskoro ocenené, vytrvajte....

+ Zmena je život, avšak dávajte pozor, aby ste sa nezmenili k horšiemu.
Povedzte svoj názor a neprikláňajte sa k...