Ako bojovať so zápachom z úst?

Náš mozog má nepraktickú vlastnosť: Potláča vnímanie zápachu vytváraného vlastným telom. Môžeme preto žiť v domnienke, že nás sa čosi také ako zápach z úst netýka, pritom kolegovia si už možno dávnejšie od nás držia patričný odstup a všetky bozky od blízkych dostávame akosi letmo do blízkosti ušných lalôčikov. Zlý dych je delikátna záležitosť, pretože okolie o ňom zvyčajne zdvorilo mlčí.

06.04.2008 10:06
ústa - dych - zuby - úsmev Foto:
Ilustračné foto
debata

Pekelný puch šíriaci sa z našej ústnej dutiny je v určitých situáciách celkom prirodzený. Napríklad ak nepríjemný „cesnakový dych“ zaženieme konzumáciou „olomouckých syrečkov“. Mimochodom, okrem cesnaku a cibule, sú niektoré druhy syrov skutočne zdrojom smradľavého závanu spomedzi našich elegantne narúžovaných pier. Nepríjemný dych je typický aj pre stav „opice“, resp. obdobie ráno po alkoholovom a cigaretovom záťahu. Takisto sú jeho častým zdrojom tí, čo raňajkujú nanajvýš šálku čiernej kávy. Jazyk s povlakom a nepríjemný dych sú aj nepríjemné sprievodné javy vedomej detoxikácie organizmu (napr. počas jarného obdobia pôstu) – a zároveň aj známkou jej účinnosti.

Ak je zlý dych dočasný a občasný, možno ho pripísať aktuálnej kombinácii stravy, zvyčajne nejde o príznak zdravotných problémov. Trvalý zápach z úst je však nielen nepríjemný – najmä pre okolie – ale je aj indikátorom toho, že telo má nejaký problém. V 90. percentách sa tento problém vyskytuje priamo v ústnej dutine.

Oškrabte si jazyk!
Zápachu z úst sa odborne povie halitóza (halitosis) alebo – keby ste sa chceli blysnúť svojimi znalosťami latinčiny: „foetor ex ore“. Za jeho príčinu sa často pokladá nejaké ochorenie žalúdočno-črevného traktu, na vine môžu byť aj niektoré ochorenia pľúc, pečene, poruchy látkovej výmeny ako cukrovka, veľké stavy hladu alebo infekčné ochorenia. V skutočnosti sa však jeho príčina najčastejšie ukrýva v nosovej, hltanovej alebo prínosovej dutine a v absolútnej väčšine prípadov v dutine ústnej.

Zvyšky jedál nahromadené v našich zubných defektoch, v priveľkých medzizubných priestoroch v okolí zubných náhrad ako korunka či mostík, ale najčastejšie tzv. paradontózne vačky, poskytujú výborný priestor pre osídlenie mikroorganizmami. Tie produkujú látky s obsahom síry, zdroja nepríjemného ústneho zápachu. Stúpajúca hodnota pH v ústach, znížené slinenie, prípadné nočné chrápanie a dýchanie ústami tento problém len znásobujú. V noci je navyše znížená tvorba slín, takže onen „dračí dych" je najevidentnejší práve ráno po zobudení, kým ho „nezaženieme“ s pomocou rannej zubnej hygieny.

A dôkladná zubná hygiena je aj prvým krokom, na ktorý sa odborníci pri halitóze odporúčajú zamerať. Nestačí však len používanie zubnej kefky, ale aj medzizubných kefiek a dentálnej nite, aby sme čo najúčinnejšie vyčistili medzizubné priestory. Ďalším dôležitým úkonom je očista jazyka. V takej Indii jav pomerne bežný, u nás nie. V obchodoch dnes dostať kúpiť špeciálne škrabky na jazyk, s pomocou ktorých možno odstrániť nepriaznivý povlak na tomto našom najvrtkejšom svale, ktorý môže byť takisto zdrojom zápachu. Stačí na to aj obyčajná polievková lyžica. Otočíme ju dnom nahor a predný okraj lopatkovitej časti nám dobre poslúži ako bezpečná stierka, ktorou jazyk očistíme niekoľkými ťahmi od koreňa ku špičke. Poslúži však na to aj mäkká zubná kefka. Zároveň je to dobrá reflexná automasáž – na jazyku sa totiž nachádzajú reflexné body celého organizmu. Na záver si dobre vypláchneme ústa.

Na ústny zápach – vodu

Keďže naše telo pozostáva predovšetkým z vody a aj samotné sliny potrebujú na to, aby sa mohli tvoriť, dostatok tekutín, netreba zabúdať na dôkladný pitný režim. Znamená to dva litre vody denne, pričom do tohto objemu nezarátavame kávu, čaj ani nijaké sladené limonády. Ak svoje telo dostatočne zavodníme, výrazne sťažíme svojim ústnym baktériám tvorbu aromatických plynov. Takže – zalievajme svoj ústny zápach pramenistou vodou! Na rozdiel od kvetiniek prekvitať nebude! Skôr ho uhasíme ako požiar. Veď aj Česi hovoria: „Suchá huba, holé neštěstí.“

Samozrejme, ak tento problém napriek všetkému pretrváva, navštívte dentálnu hygieničku, ktorá z úst odstráni zubné povlaky. Zubný lekár by mal vylúčiť kazy, koreňové zápaly či hnisanie. Mimochodom, podľa MUDr. Alexandra Schilla z Bratislavy, zuby od síry veľmi dobre čistí ozón, plyn vytvorený z kyslíka, s ktorým niektorí zubní lekári bezbolestne odstraňujú povrchové kazy. Ak toto všetko nezabralo, na vine ešte môžu byť s pomerne vysokou pravdepodobnosťou krčné mandle. „U ľudí, ktorí často trpievali angínami, bývajú mandle často veľmi zjazvené po opakovaných zápaloch a vytvárajú sa v nich akési „diery a slepé chodbičky“, tzv. lakúny. Tam zvyknú ostávať kúsky potravy, olúpaný epitel a baktérie, ktoré sa tam usídlia, sú často zdrojom chronickej infekcie," tvrdí prof. MUDr. Janka Jakubíková, CSc., prednostka Detskej ORL-kliniky DFNsP v Bratislave. Niektorí ľudia si zvyknú dokonca biele viditeľné čapy na mandliach (nemusia byť nevyhnutne hnisavé) pravidelne vytláčať, to však nie je riešenie, treba sa poradiť s ORL-lekárom. Rozkladajúca sa potrava v mandliach spojená s častým zápachom z úst je jednou z indikácií na tonzilektómiu, dôvodom na vybratie krčných mandlí.

Menej častými dôvodmi zápachu z úst sú žalúdočné ťažkosti, napríklad reflux, zápaly žalúdka, infekcia baktériou Helicobacter pylori – tie rieši gastroenterológ. Možnými vinníkmi sú aj poruchy obličkových, pečeňových funkcií a cukrovka, tu treba tiež liečiť základné ochorenie. Na cmúľanie mentolových cukríkov sa v prípade chronických problémov veľmi nespoliehajme, pretože efekt mentolu veľmi rýchlo vyprchá a ak tieto „pomôcky" obsahujú aj cukor, živnú pôdu pre „zápachoplodné" baktérie sme práve poorali. Zdravému človeku by trvalo páchnuť z úst nemalo. Veď nie nadarmo sa hovorí: V zdravom tele zdravý dych! A to vôbec nemá byť povzdych!

Ako na zápach z úst

  • odporúča sa dôsledná ústna hygiena vrátane používania medzizubných kefiek a dentálnej nite
  • praktizujte aj menej známy prvok dentálnej hygieny v podobe očisty jazyka špeciálnou škrabkou, mäkkou zubnou kefkou či lyžicou
  • navštevujte pravidelne dentálneho hygienika a zubného lekára
  • v prípade potreby zvážte po porade s ORL-lekárom odstránenie krčných mandlí
  • prijímajte dostatok tekutín v podobe obyčajnej vody, aby bola aj vaša tvorba slín dostatočná
  • zápach z úst zaháňa žutie čerstvého petržlenu alebo výplach silným odvarom z prasličky
  • proti cesnakovému dychu pomáha žuvanie anízových zrniečok
  • v lekárňach kúpite aj doplnok stravy, špeciálne dražé s chlorofylom, ktoré sa proti zápachu z úst užívajú v priebehu jedla
  • ak ste boli dôkladne vyšetrení na zdroje zápachu z úst, a príčina sa nenašla, skúste ešte túto radu z Ambulancie klinickej výživy v Bratislave: 1 kapsulu kvalitného probiotického prípravku otvorte a vysypte do 1 polievkovej lyžice bieleho jogurtu. Zamiešajte, nechajte 2 minúty postáť a potom zjedzte tak, že necháte jogurt chvíľu zotrvať v ústach. Pol hodinu nič nejedzte a nepite. Opakujte to dvakrát denne. Kúra by mala priniesť výsledok do 6 týždňov. Zuby si umývajte ešte pred užitím tejto „probiotickej bomby“.
debata chyba