Vyznáte sa v injekciách?

Rôznych očkovacích látok neustále pribúda. Povinné detské očkovanie väčšina z nás vníma ako záležitosť, o ktorej sa nediskutuje, a spochybňovať ho ani nie je cieľom tohto článku. Pribúda však aj očkovaní odporúčaných, niektoré sú vo väčšej či menšej miere hradené zo zdravotného poistenia, iné vôbec. Pomôžeme vám vyznať sa v nich.

13.05.2008 08:30
Očkovanie Foto: ,
Očkovanie.
debata

V poslednom období sa v médiách vo zvýšenej miere písalo o viacerých prelomových novinkách v oblasti očkovania. Na Slovensku boli postupne zaregistrované dve vakcíny proti rakovine krčka maternice, ktoré dávajú nádej, že spoločne s preventívnymi gynekologickými prehliadkami sa časom stane minulosťou rakovina žien spôsobená ľudským papilomavírusom. Konjugovanú vakcínu proti invazívnym pneumokokovým infekciám, ktorou je možné očkovať už od 2 mesiacov veku, poisťovne od začiatku apríla takmer celú hradia deťom do 2 rokov.

Novinkou sú pre slovenské mamičky aj vakcíny proti rotavírusovým infekciám určené pre deti do 6 mesiacov života, ktoré sa podávajú cez ústa a sú prevenciou nepríjemných hnačkových infekcií. Málokto tiež tuší, že k dispozícii je aj očkovacia látka proti ovčím kiahňam. Najmä rodičia, ktorí dostali ovčie kiahne až v dospelosti od svojich ratolestí, alebo takí, ktorých deti mali ťažký priebeh tohto veľmi nákazlivého ochorenia, by o nepríjemných svrbiacich pľuzgieroch a horúčkach vedeli povedať svoje.

Povinné zadarmo, za odporúčané sa dopláca či platí
Každý rok pred sezónou dovoleniek sa opakovane hovorí o možnostiach prevencie pred infekčnou žltačkou – či už pred "chorobou špinavých rúk“ typu A, alebo nebezpečnejšou ,,béčkovou“, ktorá sa prenáša telesnými tekutinami a spôsobuje viac cirhóz pečene ako alkohol. Na jeseň zas nastáva každoročná sezóna očkovania proti blížiacej sa chrípke. Veľmi populárne je aj očkovanie proti kliešťovému zápalu mozgových blán, s ktorým sa odporúča začať už v zime. A tak by sa dalo pokračovať. Samozrejme, že firmy vyrábajúce vakcíny sa snažia čo najväčšmi ich spopularizovať. Pri odporúčaných očkovaniach si preto po konzultácii s lekárom každý musí zvážiť, či očkovanie naozaj potrebuje. Inak bude uvažovať človek, na ktorého sa kliešte pri prechádzkach prírodou v rizikovej oblasti lepia doslova ako muchy na med, inak matka, ktorej dieťa máva závažné pneumokokové zápaly stredného ucha. Pre odlišné očkovania sa zas bude rozhodovať cestovateľ, ktorý vyhľadáva exotiku.

Dnes je možné chrániť sa očkovaním pred 26 infekčnými chorobami. Na Slovensku sa deti plošne očkujú proti 10 ochoreniam a zaočkovanosť našej populácie je vysoká – viac ako 95 %. Základné detské očkovania sú u nás, na rozdiel od napríklad susedného Rakúska, povinné. Sú zadarmo – presnejšie, platia ich zdravotné poisťovne. Priplácať si možno za niektoré ,,šetrnejšie" vakcíny, ktoré však postupne aj tak nahrádzajú tie dosiaľ používané a viaceré už takisto hradí poisťovňa. Napríklad cez ústa podávanú živú vakcínu proti detskej obrne (obsahovala oslabené živé vírusy) už v povinnom očkovaní nahradila injekčná, ktorá obsahuje usmrtené vírusy detskej obrny. Alebo prvé tri dávky základného očkovania proti trojici infekcií záškrt, tetanus, čierny kašeľ sa očkujú novšou nebunkovou vakcínou, ktorá má menej nežiaducich reakcií. Trendom je takisto vakcíny združovať do tetra-, penta-, dokonca hexavakcín, ktoré v jednej dávke dieťa zaočkujú proti 4, 5 až 6 infekčným ochoreniam naraz. Cieľom je znížiť počet nepríjemných vpichov i návštev detského lekára.

Viaceré choroby vykorenené
"Očkovanie je najúčinnejším spôsobom znižovania chorobnosti a úmrtnosti populácie na infekčné ochorenia. Na znížení chorobnosti má dokonca významnejší podiel ako vývoj a používanie antibiotík,“ tvrdí doc. MUDr. Eva Máderová, Csc., zo Slovenskej zdravotníckej univerzity. ,,V poslednom období možno na Slovensku pozorovať nárast antivakcinačných aktivít alebo odmietanie očkovania rodičmi detí, ktoré majú byť očkovaním chránené. Očkovanie však patrí k najvýznamnejším objavom v histórii medicíny. Vďaka nemu došlo doslova k vykoreneniu niektorých infekčných ochorení, napríklad pravých kiahní.

V súčasnosti je v záverečnej fáze vykorenenie detskej obrny, ktorá sa už nevyskytuje ani na americkom, ani na európskom kontinente. V SR bol odstránený výskyt tetanu u detí a mladistvých, od roku 1980 nebolo evidované ochorenie na záškrt a od roku 1998 je takmer nulová chorobnosť na osýpky. Priaznivá epidemiologická situácia vo výskyte ochorení ovplyvniteľných očkovaním zvádza laikov k myšlienke, že ak choroba u nás nie je, očkovanie proti nej je zbytočné. Pri súčasnom masívnom cestovaní a sťahovaní obyvateľstva však nie je vylúčené zavlečenie akejkoľvek infekcie do našej krajiny.“

Máte platné očkovanie proti tetanu?
Tetanus je ochorenie, ktoré sa vďaka povinnému očkovaniu v prípade detí a mladistvých prakticky podarilo odstrániť. Posledné povinné preočkovanie, na ktoré aktívne pozýva detský lekár, sa robí po dovŕšení 13. roku života dieťaťa. Mnohí dospelí si však neuvedomujú, že vakcína proti tetanu chráni 10 – 15 rokov. Po tomto období je vždy potrebné preočkovanie, ktoré je bezplatné. Dospelý pacient je zodpovedný sám za seba a pozvánka na ,,protitetanovku“ mu dnes už nepríde do poštovej schránky ako kedysi.

Navyše aj praktický lekár môže pozabudnúť skontrolovať platnosť tohto očkovania v zdravotnom zázname počas návštevy pacienta v ambulancii, preto je dobré pripomenúť mu to. O to skôr, ak sa chystáte na cesty. Na Slovensku tetanus nepatrí medzi infekcie s častým výskytom, hoci pred rokom mu podľahla 73-ročná žena z okresu Humenné po trieštivej zlomenine s otvorenou tržnou ranou. Prameňom nákazy sú spóry baktérie Clostridium tetani, ktoré pri poranení prenikajú do rany z vonkajšieho prostredia. Ochorieť môže každý, kto nemá dostatočnú ochrannú hladinu protilátok.

„Cestovateľské“ vakcíny
Medzi základné očkovania pre akéhokoľvek cestovateľa bez ohľadu na krajinu patrí očkovanie proti žltačke (A aj B) a platná vakcína proti tetanu. Jediným povinným očkovaním do niektorých krajín je očkovanie proti žltej zimnici (vakcína Stamaril – 528 Sk). Ďalšou pomerne často odporúčanou vakcínou predovšetkým do krajín Ázie je brušný týfus (vakcína Typhim Vi – 484 Sk). Očkovanie proti cholere možno odporúčať pri pracovných pobytoch v oblasti epidemického výskytu cholery (napr. orálna vakcína Dukoral – 1 515 Sk dvojdávkové balenie).

Podobne je to s japonskou encefalitídou (vakcína len na mimoriadny dovoz). Očkovanie proti meningokokovej meningitíde sa napríklad povinne vyžaduje u pútnikov do Mekky. Pri cestách do rozvojových krajín netreba zabúdať ani na ochorenia, proti ktorým sme očkovaní v rámci povinného očkovania, a to najmä záškrt a detská obrna – ak uplynulo viac ako 10 rokov od posledného preočkovania, odporúča sa podať posilňovaciu dávku. Zvážiť treba aj preventívne očkovanie proti besnote. Viaceré vakcíny vám môže pichnúť aj praktický lekár.

Rozdiel medzi celobunkovou a nebunkovou vakcínou
Kvalita vakcín sa neustále zvyšuje a trendom je prechod od celobunkových (celulárnych) k nebunkovým (acelulárnym) vakcínam, ktoré vyvolávajú menej reakcií po očkovaní. Množstvo vpraveného antigénu a ďalších komponentov vakcíny do organizmu má totiž vplyv na reakciu po očkovaní. Inaktivované celobunkové vakcíny obsahujú celé baktérie, ktoré boli chemicky alebo fyzikálne usmrtené, a tým zbavené schopnosti rozmnožovania v hostiteľskom organizme. Nebunkové vakcíny obsahujú len tie zložky, ktoré sú nutné na vznik protilátkovej odpovede organizmu. V 3. a 6. roku života dieťaťa pôvodne očkovaného celobunkovou vakcínou sa môže rodič pri očkovaní proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu rozhodnúť pre ,,šetrnejšiu" nebunkovú vakcínu (DTPa) pod názvom Infanrix. Za vakcínu si však musí priplatiť: 668 Sk/dávka.

Očkovací kalendár na rok 2008
Vek dieťaťa Druh očkovania Typ očkovania
4. deň života tuberkulóza (BCG) I. dávka (základné očkovanie)
3. – 4. mesiac záškrt, tetanus, čierny kašeľ acelulárnou vakcínou (DTPa), hemofilus influenzae b (Hib), detská obrna (IPV), vírusová hepatitída B (VHB) I. dávka (základné očkovanie)
5. – 6. mesiac II. dávka (základné očkovanie)  
11. – 12. mesiac III. dávka (základné očkovanie)  
od 15. mesiaca najneskôr do 18. mesiaca života osýpky, mumps, rubeola (MMR) I. dávka (základné očkovanie)
v 3. roku života záškrt, tetanus, čierny kašeľ celulárnou vakcínou (DTPw) IV. dávka (preočkovanie)
v 6. roku života záškrt, tetanus, čierny kašeľ celulárnou vakcínou (DTPw) V. dávka (preočkovanie)
v 11. roku života osýpky, mumps, rubeola (MMR), vírusová hepatitída B (VHB), tuberkulóza (BCG) II. dávka (preočkovanie), 3 dávky v schéme 0., 1., 6. mesiac, II. dávka (preočkovanie len u tuberkulín negatívnych detí)
v 13. roku života záškrt, tetanus, detská obrna (dT-IPV) dT – VI. dávka (preočkovanie), polio – V. dávka (preočkovanie)
debata chyba