Zažiaril a žal slávu, začať musel odznova. Kukura oslavuje 70-ku!

Smutné oči, podmanivý hlas a dochuanské fúziky Juraja Kukuru nestrácajú na svojej pôsobivosti ani v jeho sedemdesiatich rokoch, ktoré oslávi v stredu.

Juraj Kukura
Herec Juraj Kukura na zábere z nakrúcania seriálu Inšpektor Max, kde stvárňuje hlavnú úlohu.
Autor: ,

Juraj Kukura žije dnes prevažne v Bratislave, kde riadi Divadlo Aréna. Stánok s dlhoročnou divadelnou tradíciou otvoril s úspechom cestu modernej dráme a mladým tvorcom. A na jeho doskách sa vrátil herecky nielen na slovenskú, ale v spolupráci s pražským Činoherným klubom i na českú scénu. Juraj Kukura však žije aj v Prahe a v Hamburgu, jednoducho všade tam, kde zároveň pracuje.

Do Nemecka ho v 80. rokoch odoslal súdny príkaz, keď tam legálne točil v Mníchove film Via Mala. „Sľúbili mi, že môžem zostať mimo republiky dlhšie a nakoniec mi miesto povolenia prišiel rozsudok na tri a pol roka väzenia za opustenie republiky. Ja som tam stál, doručili mi to do ruky a neveril som vlastným očiam.“

Do väzenia sa mu nechcelo, a tak zostal v Nemecku. Doma zmizol z titulkov filmov, z publikácií zmizli jeho fotografie. O jeho práci sa mlčalo či kolovali fámy, že točí pornofilmy. Zobrali mu aj zaslúžilého umelca, bol vtedy najmladším laureátom na Slovensku.

V tridsiatich siedmich rokoch tak začínal druhýkrát. Herecká minulosť plná veľkých rolí bola preč a novú si musel vybudovať. Čo sa mu v mníchovskom Kammerspiele a neskôr v Schauspielhause v Hamburgu podarilo. Ani zvládnuť jazyk nebolo ľahké, aj dnes má stále akcent. Zároveň ale tvrdí, že „to stálo za to“.

Riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura (druhý zľava).
Riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura (druhý zľava).
Autor: SITA, Diana Černáková

Nielen v Nemecku natočil mnoho filmov a seriálov, z ktorých anglický seriál Traffic bol ocenený cenou Emmy. Uznanie a úspech mu priniesla úloha pilota v seriáli Šťastnú cestu. Diváci doma si ho všimli ako zloducha vo filme Vinnetou sa vracia, alebo v niektorých dieloch seriálov Miesto činu, Hotel Raj, Klinika pod palmami či Helicops.

Hercom byť Kukura, narodený 15. marca 1947 v Prešove, pôvodne nechcel, ale už na stavebnej priemyslovke sa dostal k filmovaniu. A potom ho vraj náhodou vzali na Vysokú školu múzických umení, aj keď ráčkoval a mal prízvuk.

Absolvoval v roku 1973 a rýchlo sa presadil. Začínal v Divadle na Korze a už za štúdií hral od roku 1971 na Novej scéne. A osem úspešných rokov na doskách Slovenského národného divadla ukončil v roku 1984 jeho exil.

Popri divadle exceloval aj vo filme. V roku 1978 získal na MFF v Karlových Varoch Cenu za mužský herecký výkon vo Vláčilovom filme Tiene horúceho leta. Prvú filmovú úlohu v Československu po páde komunizmu mu ponúkol režisér Juraj Jakubisko. V snímke Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý z roku 1992 si zahral emigranta Roberta.

Svojím zovňajškom, mužnými rysmi a atletickou postavou budí Kukura dodnes záujem žien, sám však už bezmála 40 rokov žije s manželkou Tatianou. Kedysi v roliach zvodcov, niekedy darebákov a zhýralcov, dnes popri otcoch hrá i ušľachtilých mužov, ako sú kapitáni lietadiel.

Kukura priznáva, že nevie spievať a nepočuje, keď spieva falošne. Ale jeho songy z filmu Trhák – Nechaj chrobáka žiť a Sexem sek sem – vošli do dejín českej kinematografie. Pred časom naspieval album piesní Leonarda Cohena s príznačným titulom Som tvoj muž. Kritike do noty nepadol, zato ho ocenil Cohen samotný.

David Schwimmer

Tento herec túžil po úlohe Joeyho v Priateľoch! Na konkurze pohorel

30.03.2017 01:39

Rok 1994 mohol priniesť úspech aj jemu. Nestalo sa tak, no jeho kariéra aj tak napredovala.

Diana Mórová a Hana Gregorová

Mórová: Pri Švehlovej sa žiaden muž dlho neohreje

30.03.2017 00:00

Okolo Ivany Švehlovej sa aj v pokračovaní seriálu Panelák budú točiť muži. A aký vzťah ju čaká s jej svokrou?

Amber Heard

Deppova bývalá ide točiť s Agnieszkou Holland. Bude vrahyňou

28.03.2017 16:10

Americká herečka Amber Heard sa predstaví v hlavnej úlohe pripravovaného krimitrileru The Kind Worth Killing.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.