Láska tučniakov aj vojnový doják lákajú utrácať. Kam sa posúva reklama?

S blížiacimi sa Vianocami zaplnili britské televízne obrazovky dojemné príbehy o osamelých tučniakoch, rodinných stretnutiach a vojakoch, ktorým sa cnie po domove. A to všetko s jediným cieľom: Prinútiť zákazníkov, aby otvorili peňaženku.

reklama - Vianoce
Záber z vianočnej reklamy reťazca Sainsbury's, ktorý využil motív z 1. svetovej vojny.
Autor:

Čím ďalej, tým viac obchodníkov totiž v tomto období vyhotovuje namiesto tradičných reklám na svoje produkty minifilmy naplnené láskou a priateľstvom, ktoré sa stávajú celonárodným konverzačným námetom, navzájom sa hodnotí ich obľuba aj kvalita, a na internete sa objavujú ich paródie, napísala agentúra AFP.

Obchodný dom John Lewis, ktorý s týmto trendom pred niekoľkými rokmi začal, pre tento rok pripravil srdcervúci príbeh o malom chlapcovi, ktorý svojmu plyšovému tučniakovi ako prekvapenie pod stromček zaobstará samičku.

Dvojminútové video, ktorého natočenie údajne stálo sedem miliónov libier (asi 243 miliónov Sk), len na internete od začiatku novembra zaznamenalo viac ako 17 miliónov zhliadnutí. A z obchodu bleskovo miznú dvojica plyšových tučniakov Monty a Mabel, spoločne s celou škálou s nimi spojeného tovaru.

Na druhej priečke, čo sa úspešnosti týka, je minifilm supermarketu Sainsbury's, ktorý v ňom predstavil svoju verziu prvej svetovej vojny a vianočného prímeria medzi britskými a nemeckými vojakmi v roku 1914. Na serveri YouTube už má viac ako 12 miliónov zhliadnutí, aj keď už sa dočkal aj kritiky za komerčné využitie stého výročia štyri roky trvajúcej vojny.

Odborníci však tvrdia, že význam Vianoc v obchodnom kalendári je hlavným dôvodom, prečo sú reklamné agentúry ochotné skúšať nové veci. November a december môžu pre niektorých predajcov nepotravinárskeho tovaru predstavovať až 50 percent ročného obratu.

„Vzniká obrovský tlak na zodpovedajúci obrat v tomto ročnom období, a z toho vychádzajú nové nepísané pravidlá kampaní a reklamnej kreativity,“ poznamenala Lorna Hawtinová, ktorá vedie odbor stratégie v reklamnej agentúre TBWA v Manchestri.

Zmerať dôsledky podobných kampaní je veľmi ťažké, ale podľa dostupných dôkazov nepochybne fungujú. Predvianočný predaj reťazca John Lewis sa napriek nepriaznivému ekonomickému ovzdušiu posledné tri roky zvyšuje. A prvé údaje z tohtoročnej sezóny naznačujú, že tento trend bude pokračovať.

„Všetok výskum naznačuje, že presvedčiť zákazníkov, aby nakupovali, je oveľa viac citová záležitosť, než by si človek mohol myslieť,“ dodala Hawtinová. John Lewis začal trend minifilmov s príbehmi, vďaka ktorým sa zákazníci cítia dobre, keď môžu míňať peniaze, myslia si analytici.

A diváci na túto reklamnú víziu skočili do tej miery, že soundtracky spomínaných dvoch minifilmov – v oboch prípadoch ide o cover verzie slávnych songov – vystúpili na prvé priečky hitparád.

Rovnakým reklamným smerom zamierili aj ďalší obchodníci vrátane obchodného reťazca Marks & Spencer, ktorý doteraz vsádzal vo svojich reklamách na celebrity.

Otázkou je, ako dlho budú zákazníci prijímať cukerínové predvianočné predstavy, ktoré im predajcovia servírujú – a kedy sa im už budú len smiať. Už teraz sa na internete objavuje kopa paródií vrátane jednej, v ktorej tučniak Monty skončí na pekáči ako štedrovečerná večera.

Súvisiace články:

Herečka Tereza Brodská.

Tereza Brodská: Aj moriak patrí k jej sviatkom

26.12.2016 17:00

Česká herečka Tereza Brodská považuje Vianoce za jeden z najdôležitejších sviatkov v roku.

Herec Ján Koleník ako hrdina novej kriminálky TV JOJ - projektu Za sklom

Aký Silvester čaká herca Jána Koleníka?

25.12.2016 17:30

Vianoce sú pre Jána Koleníka časom návratu domov, ticha, spomienok, rozjímania, relaxu a pohody. Aj tento rok ich oslavuje s najbližšou rodinou.

Ľubomír Paulovič

Ľubomír Paulovič: Kedysi bral stromček priamo z lesa, dnes...

25.12.2016 15:06

Šesťdesiatštyriročného herca vraj najviac počas sviatkov baví prechádzať sa po lese a vymýšľať zábavky pre deti.

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.