redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Spisovateľka Marianna Grznárová sa dožila 83 rokov. S Maťkom a Kubkom v pätách. Hoci bola Marianna doslova intelektuálny typ, všetci si ju pamätajú cez hravé folklórne postavičky Maťka a Kubka.
Pod názvom Maťátkova knižnica je do 15. júna v galérii moderného umenia Danubiana výstava knižných ilustrácií všestranného výtvarníka Matúša Maťátka.
Kniha Cecílie Jílkovej Otec Bůh a matka Láska je atraktívna už tým, že ju napísala dcéra českého spisovateľa a disidenta Ludvíka Vaculíka.
Spomienka redaktorky Heleny Dvořákovej na stretnutia s legendárnym hercom.
Po 14 rokoch od prvého románu vydala Elena Hidvéghyová-Yung svoju druhú prozaickú knihu. Jej názov je však skôr poetický: Mesačný starec mi zviazal nohy s čínskym mužom.
V knihe Zdenky Kollárovej Vaky sa čitateľ ocitne v krajine, kde to vzali do rúk ženy. Zbavili sa podradných povinností, vládnu v krajine, venujú sa kariéram a o domácnosť sa starajú muži. Tí aj rodia.
Balkánske filmy obľubujeme, lebo sú temperamentné, vrúcne, uvoľnené, až bláznivo smutné či veselé. Príbeh filmu Živí a zdraví sa odohráva na svadbe a tá sa na Balkáne nezaobíde bez petárd a delobuchov.
Opera Engelberta Humperdincka Perníková chalúpka, novinka SND, rozprúdi divákom krv. Tvorcovia na čele s režisérkou a choreografkou Danou Dinkovou vložili do inscenácie celé srdce.
Očakávaná komédia Bridget Jonesová: Zbláznená do chlapa má - vo štvrtom pokračovaní príbehov sympatickej „neschopáčky“ - nostalgický nádych. Bridget zasa bojuje so sebou, no tentoraz ako vdova.
Bolo to koncom vlaňajšieho roka, keď sme písali o filme Via Slovakia, ktorý režíroval a scenár k nemu napísal Víťazoslav Chrappa.
Skúsené archivárky Ingrid Karkalíková a Silvia Kapráliková rozprávajú o svojej práci v archíve SND.
Ľubomír Feldek si prevzal od českého veľvyslanca na Slovensku Rudolfa Jindráka medailu medailu Za zásluhy o diplomaciu. Spisovateľ už vo svojom veku (88) ceny nečaká, ale o to príjemnejšie bol prekvapený.
Výtvarník Ján Raška a jeho dvaja českí priatelia Jaroslav Valečka a Michal Novotný vystavujú svoje diela inšpirované záhadami fyziky v Galérii Tower 5. Čo s tým má CERN, prezradia v rozhovore.
Próza aj western a autor sa netají tým, že ho inšpiroval divoký západ.
V Galérii Pinakoteka by Magna na Panskej ulici 13 v Bratislave je do 20. februára výstava Day after, na ktorej spoločne vystavujú výtvarník Marek Ormandík a fotograf Martin Bandžák.
Cenu Spolku výtvarníkov Slovenska za celoživotný prínos nedávno po prvý raz získala žena - maliarka Marta Chabadová. V Spolku výtvarníkov Slovenska je totiž veľká konkurencia, sú v ňom autori silného kalibru.
Činohra SND odpremiérovala komediálnu drámu Tajomstvo Santa Vittorie, ktorá vznikla na motívy knihy amerického spisovateľa Roberta Crichtona. Kniha sa stala bestsellerom a preslávil ju aj film Stanleyho Kramera.
Božidara Turzonovová účinkuje v novej inscenácii SND Tajomstvo Santa Vittorie v úlohe rozprávačky. Ide o adaptáciu humoristického románu Roberta Crichtona - o tom, ako nebrať veci vážne, kým nejde o život.
Už ani neviem, kedy som sa s herečkou Táňou Radevou (27. augusta 1957 - 31. januára 2025) videla po prvý raz. Isté je, že sme si hneď padli do oka.
Česko-slovenská dráma režisérky Beaty Parkanovej Svetielka je o skúsenostiach, ktoré z detstva poznáme všetci.
Náš kultový a milovaný spisovateľ Peter Jaroš má 22. januára 85 rokov. Jeho Tisícročná včela vychádza najnovšie aj v španielčine, na krásnom papieri a s Brunovským na obálke!
Dej nemecko-francúzskeho filmu Rodinný poklad sa začína na letisku v Poľsku. Z New Yorku priletela zvláštna dvojica, otec a dcéra, ktorí majú korene v Poľsku, ale veľmi sa tam nevyznajú.
V Galérii 19 na Lazaretskej ulici v Bratislave je do 17. januára výstava prác študentov programu Maľba - Grafika Fakulty výtvarných umení na Akadémii umenia v Banskej Bystrici pod názvom Komentár doby.
Znie mi neuveriteľne, že by Miroslav Cipár mal už deväťdesiat. No naozaj – narodil sa 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou a zomrel 8. novembra 2021 v Bratislave. Ako to všetko ubehlo!
Píšem, teda som, môže sa uistiť Etela Farkašová, ktorej vydalo Slovenské literárne centrum krásnu bibliofíliu O písaní/nepísaní. Potvrdzuje, že jej písanie má zmysel, čo je pre autora veľké uznanie.
+ Začnete rannou rozcvičkou a tá naštartuje pozitívne celý váš deň.
€ Cesta späť existuje stále, musíte len vedieť,...
+ Všetko má svoj čas, preto prestaňte byť netrpezlivý.
€ Dôvera nadriadených rastie, využite to vo svoj prospech....