redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
V bratislavskej Galérii Tower 5 otvorili novú výstavu z tvorby výtvarníka Ašota Haasa. Kým predchádzajúce výstavy v novej galérii na Kalinčiakovej tvorili klasické obrazy, tento výtvarník predstavuje moderné objekty.
Kurátorom výstavy Architektúra 58 – 89, ktorá v SNG potrvá do 29. októbra, je všestranný umelec a teoretik Vladimír 518.
V Slovenskej národnej galérii pribudli dve nové výstavy – Hviezdy/Česká moderna zo súkromných zbierok a Architektúra 58 – 89.
Výtvarník Ašot Haas pripomína vynálezcu - aj na jeho najnovšej výstave v bratislavskej Tower 5 na Kalinčiakovej 33 možno obdivovať jeho autorské technológie.
Ľubomír Feldek píše o tom, že aj on je nositeľom Puškinovej medaily. Však o tom je už spomínaná báseň, ktorú sme uverejnili hneď po vypuknutí vojny: „Píšem dnes hru, má len jednu scénu – d'Anthés mi v nej udeľuje Puškinovu cenu.“
Yvonne Přenosilová, ktorá včera zomrela vo veku 76 rokov, začínala v časoch, keď bola u nás v muzike veľká konkurencia. Však ani ju do Semaforu najskôr nezobrali, no zato sa dostala do filmu Miloša Formana Konkurz.
Gluchovskij ešte pred vypuknutím vojny písal sci-fi o situácii po jej skončení, literárne spracoval svoju predstavu o tom, ako by vyzeral svet, konkrétne Rusko, po jadrovej katastrofe.
Dobrovoda musí písať tak, ako mu zobák narástol, o tom, čo zažil, počul, videl. Našťastie, väčšina s tým problém nemá, pasáže z Dobrovodových textov vedia niektorí fanúšikovia naspamäť.
Za Rakúsko-Uhorska to bolo magické výletné miesto v okolí mesta, na ktoré sa stále spomína. Práve táto ružová fatamorgána je ústredným motívom novej knihy.
Televízna moderátorka Zuzana Neubauerová zomrela 26. augusta tesne pred svojimi 81. narodeninami.
V novom anglickom filme nazvanom - pateticky i lakonicky zároveň – Žiť, je v hlavnej úlohe byrokracia. Tá skutočná, v podobe štôsov spisov, ale aj tá, ktorá môže byť spôsobom života.
Na výstave Art brut v krajinách V4 v Galérii Slovenského rozhlasu vystavujú neškolení výtvarníci, ktorí sa systematicky venujú umeniu a dávajú nahliadnuť do svojich nespútaných duší.
Na Zvolenskom zámku pribudla zázračná komnata – diváci môžu od 24. augusta na výstave Doma u Dušana Jurkoviča spoznať interiér spálne a pracovne významného slovenského architekta.
Herečka Ida Rapaičová slávi dnes, 22. augusta, osemdesiatku.
V románe Petry Soukupovej Nikto nie je sám sa odvíja každodenný život mladej pražskej rodiny, veľmi obyčajný, zdanlivo tým aj bezpečný. A predsa prináša dramatické situácie.
Trojdielny anglický životopisný seriál Nolly sa vracia do minulosti, ale pôsobí aktuálne: aj dnes platí, že kto zažiari, nechce zhasnúť, že svet slávy je svetom intríg.
Bol architektom aj maliarom, spájal sa v ňom rozmach veľkých projektov, zmysel pre detail i náboj konceptuálneho umenia. Jeho dielo mapuje monografia.
V Turčianskych Tepliciach otvorili nový výstavný priestor Artur Gallery. A začínajú na vysokej úrovni – prehliadkou diel sochára Jána Zoričáka.
Mladý Fedor Frešo sa ťažko hľadal, išiel cestou pokusov a omylov, vyskúšal toho veľa, ale inštinkt ho viedol správne.
Okrem historických reminiscencií si návštevník možno uvedomí, že podobné dialógové výstavy (konfrontácia výtvarníkov už nie s režimom, ale medzi sebou) už ani nebývajú, že o českom umení vieme málo.
V centre Bratislavy na Baštovej ulici je do 1. septembra výstava Tomáša Bokora Urban Leporelo. Venuje sa témam každodenného života, ktoré vyjadruje za pomoci zvláštnej techniky.
Neverila som vlastným očiam, keď som si prečítala správu o jeho úmrtí: Peter Pavel Uhlík z Brezovej pod Bradlom, zakladateľ a čestný predseda Spoločnosti M. R. Štefánika, zomrel 27. júla vo veku 83 rokov.
Známa bábkoherečka vo svojej autobiografii rozpráva o svojom živote a zároveň mapuje niekoľko desaťročí vývoja spoločnosti.
K téme vody sa vždy nevdojak vraciam, možno je v tom kúsok nostalgie, možno je to spôsob, ako sa sústrediť na akési vnútorné krajiny a vlnenia, hovorí výtvarníčka Radostina Doganová.
V Galérii Tower 5 na Kalinčiakovej 33 v Bratislave sa práve koná výstava významnej maliarky Kataríny Vavrovej. Má názov Chvála zvedavosti a potrvá do 10. septembra.
+ Nič nie je také zlé ako sa na prvý pohľad zdá, myslite nato.
€ Nevzdávajte sa pred koncom, vydržte a budete zato...
+ Pri všetkých starostiach nezabúdajte ani na seba, oddýchnite si.
€ Nebojte sa zodpovednosti, povýšenie vám môže...