redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Galerista Igor Holák zomrel 27. júla vo veku 84 rokov. Najviac sa pohyboval medzi výtvarníkmi, blízke duše mal medzi spisovateľmi, hudobníkmi, architektmi, novinármi, ale našli by sa v každej profesii.
Do kín prichádza s napätím očakávaný film režiséra Jiřího Mádla Vlny.
Do kín práve prichádza nový film Jiřího Mádla Vlny o redaktoroch Československého rozhlasu, ktorí v roku 1968 vysielali aj po vpáde okupačných vojsk. Vo videu hovorí, nakoľko je príbeh reálny.
Priscilla si vo vzťahu s Elvisom prežila veľa samoty. Ticho v Gracelande bývalo hrozivé.
Stanislav Štepka žije najmä na javisku, ale pri príležitosti jubilea sa môžem vyjadriť vrúcnejšie - že žije aj v našich srdciach.
V Banskej Štiavnici sa 27. júla začne ďalší ročník Festivalu peknej hudby. Napriek úskaliam trvá už štvrťstoročie a aj toto leto ponúka silné zážitky.
Spisovateľka Hana Zelinová nebola žiadna bohémka.
V Antonovi Hykischovi stráca Slovensko vynikajúceho spisovateľa, významného politika, diplomata, ako aj veľmi rozhľadeného a priateľského človeka.
V Židovskom komunitnom múzeu na Heydukovej ulici v Bratislave si možno pozrieť výstavu Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a Slovensko. O slávnom bratislavskom architektovi židovského pôvodu hovorí Maroš Borský.
Eva Krížiková by mala deväťdesiat rokov (15. 7. 1934 – 31. 3. 2020). Celý život však bola najmä komička s tvárou, ktorá bola krásna, ale vedela sa aj karikovať.
S trochou lyriky sa dá povedať, že Slovenská národná galéria cez leto rozkvitá. Ako lupene kvetu pribúdajú výstavy, uskutočňujú sa rôzne akcie, výklady, kurzy, prednášky.
Film režisérky Haruny Honcoop Olympijský medzičas sa na problematiku pozerá inak. Namiesto vlajok, ohňov, pochodov športovcov či zaplnených tribún sa divák ocitá v zakliatom svete opustených športovísk.
Spisovateľka je čerstvou laureátkou Ceny Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu (2023) za dielo Priestory. Autorka nám porozprávala o svojich životných priestoroch v záhradách aj na sídlisku.
Kto chce dnes vstúpiť do krajiny telesných rozkoší, mal by byť aj teoreticky pripravený.
Dánsky triler Birthday Girl (Narodeninové dievča) naozaj naháňa hrôzu. Už na začiatku sa divák začne obávať o osud rozbláznenej trojice žien, ktoré sa na luxusnej výletnej lodi plavia v Karibiku.
Stále patrí k najvýraznejším osobnostiam našej kultúry.
V Českom centre v Bratislave sa od 27. júna do 4. septembra koná výstava diel Ivana Ouhela Rytmy/Rhythms.
Pod zvláštnym názvom V oku búrky si možno v Slovenskej národnej galérii pozrieť – okrem iných nových expozícií – výstavu ukrajinského umenia obdobia secesie, ktoré vrcholilo v Európe okolo roku 1900.
Keby nebolo Albína Brunovského, náš renomovaný tvorca poštových známok by sa k tejto práci nikdy nedostal. Kde práve vystavuje svoje známky a inú tvorbu?
V piatok a sobotu SND uviedlo najnovšie naštudovanie obľúbenej Pucciniho opery Madama Butterfly. Opera o láske japonskej gejše k americkému dôstojníkovi mala premiéru v roku 1904.
Speváčka a skladateľka Lucia Šoralová je neterou Jara Filipa, ktorý by dnes mal 75 rokov. Opýtali sme sa jej, ako si naňho spomína.
Pri mene Jaro Filip sa mi najprv vybaví rifľová bunda, fúzy a úsmev, ktorý vzbudzoval prísľub humoru, dobrej muziky, bol ale aj trocha tajomný. Rodený umelec mi pripomínal Clarka Gablea, asi fúzami.
V kinách je nový francúzsky film o slávnom maliarovi Salvadorovi Dalím. Dalí vedel ohurovať bravúrne. Však to vraj bol posledný skutočný umelec, ktorý na tomto svete žil, ako tvrdí film.
Film režisérky Elene Naveriani vznikol podľa knihy gruzínskej spisovateľky Tamty Melashvili, ktorá má 45 rokov a zaoberá sa ženskou problematikou a je novým, výrazným hlasom v gruzínskej literatúre.
Na koncerte v hlavnom meste Čiernej Hory Podgorica vystúpi 14. júna violončelista Eugen Prochác a akordeonistka Ana Vyparinová Krsmanovič.
+ Budete mať nepríjemné tráviace ťažkosti spôsobené mastným jedlom.
€ Potreba nového počítača bude nevyhnutná,...
+ Pobyt na čerstvom vzduchu zlepší vaše dýchanie a psychickú rovnováhu.
€ Všetko vopred premyslite, aby ste nakoniec...