redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Opera Bedřicha Smetanu Hubička zaznie v Roku českej hudby v Opere Slovenského národného divadla. Bude to k 104. výročiu vzniku SND a k 200. výročiu narodenia skladateľa Bedřicha Smetanu (2. 3. 1824).
Film českej režisérky Hany Hendrychovej Matka na úteku sľubuje, že pôjde o komédiu. Sylvie (Petra Hřebíčková) prchá v taxíku a útek celkom zmení jej dovtedajší osud.
Kto má rád Williama Shakespeara a jeho hru Benátsky kupec, môže si ju vychutnať v novom knižnom vydaní (Ikar/Odeon). Na obálke je vkusná ilustrácia Petra Uchnára, text preložil Ľubomír Feldek.
Do kín prišiel nový česko-slovenský film Svet podľa môjho tatka. Autorkou scenára a režisérkou tohto dokumentu je Marta Kovářová, ktorá ho nakrútila s inšpirujúcou vervou a presvedčením.
Nový román známeho talianskeho spisovateľa Paola Giordana Tasmánia má podtitul Všetci hľadáme miesto, kde sa dá zachrániť. Kniha má na obálke more oblakov a tie v knihe zohrávajú dôležitú úlohu.
Náš nedávny článok o televíznych pondelkoch vzbudil ohlas. Napísala mi dcéra Márie Kráľovičovej Jana a doplnila, že kostýmy na inscenácie sa šili v pražskom módnom salóne. Ozvali sa aj čitatelia.
Mnohí diváci si poplačú na českom filme Tancuj, Matylda, a nie sú to limonádové slzy. Dojemná snímka režiséra Petra Slavíka je veľmi ozajstná a taký je aj smútok, ktorý vyvoláva. Je to smútok spájajúci, združujúci a z toho vyplýva to dojatie.
V piatok 23. 2. a sobotu 24.2. odpremiéruje Štátna opera v Banskej Bystrici Carmen. Pôjde už o siedme uvedenie vrcholného diela Georgesa Bizeta, ktoré sa pokladá za francúzsku národnú operu.
Mnohé úspešné filmy a seriály vychádzajú z histórie. Pri úspešnom seriáli Čas nádejí bol konzultantom aj historik Ján Hlavinka, ktorý nám priblížil túto spoluprácu medzi umením a vedou.
Táto kniha je ako ozdravujúci kúpeľ!
V industriálno-pamiatkovom priestore Pradiarne na Svätoplukovej ulici v Bratislave vystavuje významný český maliar Lubomír Typlt. Výstava Proti zákonom gravitácie trvá do 14. februára.
Film Lietanie pre začiatočníkov sa prihovorí všetkým, ktorí sa boja lietania a majú radi absurdný humor. V komédii spojili sily filmári z Islandu, Británie a Nemecka pod taktovkou režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona.
Nová kniha známeho írskeho spisovateľa Johna Boyna Všetky temné miesta je nepriamym pokračovaním románu Chlapec v pásikavom pyžame. Aj tu píše Boyne o absurdnostiach druhej svetovej vojny, ale dej sa odohráva v súčasnosti.
Slovenský výtvarník Martin Gerboc (1971) pozýva vo februári až na dve výstavy, a to vo významných českých galériách. V Alšovej jihočeskej galerii na zámku Hluboká a v Centre pre súčasné umenie DOX v Prahe.
Tradíciu bratislavských televíznych pondelkov môžeme rátať od 12. januára 1959, čo je 65 rokov. Prvou inscenáciou mal byť Život Galileiho od Bertolta Brechta s Viliamom Záborským a Ctiborom Filčíkom.
Som celkom iná ako ona, práve preto ma zaujal príbeh Griseldy Bianco, kolumbijskej narkobarónky zvanej Čierna vdova alebo aj Kokaínová kmotra.
Nový slovenský film Vojna policajtov sa odohráva v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.
Totožnosť je ďalšia kniha, ktorá vychádza Milanovi Kunderovi v slovenčine. Vydalo ju Artforum, preložila Elena Flašková a je to opäť výzva.
Zdá sa to len nedávno, čo sme sa s Oldom Hlaváčkom stretli pri rozhovore k jeho osemdesiatke a už je tu deväťdesiatka! Hovorí sa, že čas beží, je to pravda, ale nie je to až také bezútešné.
Maliar a karikaturista Milan Stano k svojej sedemdesiatpäťke vydal knihu Cigáni – Rómovia v anekdotách. Príbehy, vtipy a karikatúry na túto tému zbieral autor celý život, mal teda množstvo podkladov.
Herec Ivan Letko, ktorý v nedeľu zomrel vo veku 89 rokov, patril k mužom, ktorí sú rokmi čoraz impozantnejší. Najšarmantnejší sa mi zdal v seriáli Búrlivé víno a to už mal pekný vek!
Som veľmi rada, že vznikol film Pozor, padá SNG!, lebo sa dotýka vecí, ktoré aj mňa trápia. Najmä ma zaujíma osud architekta Vladimíra Dedečka.
Ľudia sa radi milujú, aj radi o láske teoretizujú.
Na výstave Rudolfa Sikoru Treťotriedna civilizácia s podtitulom Od varovania (1970 – 1976) k agónii (2021 – 2023) v bratislavskej Galérii Art Capital na Nám. SNP bude dnes o 17. hodine komentovaná prehliadka.
Estónska režisérka a scenáristka Anna Hints (1982) nakrútila film Sestry z dymovej sauny. Ocenili ho ako najlepší európsky dokument a dostal cenu za réžiu aj na festivale Sundance. Je už aj v našich kinách.
+ Hľadajte radosť v maličkostiach, aby ste si každý deň naplnili šťastím.
€ Zmenené poplatky, ktoré platíte...
+ Alkohol vám škodí, preto obmedzíte jeho konzumáciu na minimum.
€ Nehazardujte, šanca na výhru je minimálna,...