redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Keď sa spomenie meno Jozefa Ignáca Bajzu, každý vie, že napísal René mládenca príhody a skúsenosti, ale viac nie. Nová kniha Evy Maliti Fraňovej Tajomstvá mladého Bajzu predstavuje samotného autora ako človeka z mäsa a kostí.
Zvláštnym spôsobom približuje súčasnosť výtvarník Marek Kvetan, ktorý v Galérii Steinhauser v Bratislave vystavuje veľké prírodné kamene. Tie akoby sedeli na stoličkách a debatovali.
Naša redaktorka píše, ako s manželom trávili Silvester s televíznym programom. Čo ich nadchlo a čo otrávilo? Prečo sa manžel často nesmial?
V knihe ožívajú staré domácnosti, izby, kuchyne, obchodíky, vynárajú sa výklenky a brány, staré kamenné múry, všetko, čo robilo Štiavnicu Štiavnicou.
Výstava Načeradský v Bratislave mala veľkú odozvu. Písalo sa o nej dokonca ako o jednom z kultúrnych vrcholov roka na Slovensku. Zostala po nej aj rovnomenná kniha, ktorá práve vychádza.
Diela umeleckého riaditeľa sklárskej firmy Moser Jana Plecháča možno najnovšie nájsť aj v priestore Rajónu na Grösslingovej 37 v Bratislave. Ako chce modernizovať Moser?
Nový televízny rozprávkový film Tri zlaté dukáty režisérky Mariany Čengel Solčanskej mal premiéru na Štedrý večer.
V Galérii Tower 5 na Kalinčiakovej ulici v Bratislave otvorili novú, už sviatočne ladenú výstavu dvoch významných výtvarníkov – sochy Víta Bojňanského sa snúbia s obrazmi Milana Lukáča.
Spomíname na neho aj ako na spolupracovníka Pravdy, ktorý publikoval najmä vo víkendových prílohách a bol aj naším dobrým, spoľahlivým a múdrym priateľom.
V jednej pesničke sa spieva - Vianoce, Vianoce prichádzajú, šťastné a veselé. Obľúbená herečka Božidara Turzonovová nám porozprávala, ako to je u nich.
Ako na Tomáša Janovica spomína Ľubomír Feldek?
"Dúfali sme, že sa možno stretneme v Štúdiu L + S. Žiaľ, smrť plány zmenila, ale kniha zostáva."
Dnes sú už novoročné pozdravy väčšinou digitálne a idú cez internet. Kedysi sa však posielali poštou. Boli milým prekvapením v schránke, ale dávali sa aj z rúčky do rúčky, mali svoje skryté poslanie a význam. Bohatú ukážku približuje vianočná výstava PÉEFKA nielen ako pozdrav v Galérii Slovenského rozhlasu.
V celovečernom dokumente Emília režisér Martin Šulík umožňuje dlhý a priamy pohľad do očí úspešnej a obľúbenej Emílie Vášáryovej. Svoj príbeh rozpráva väčšinou sama, pozeráme jej do tváre a cítime jej úprimnosť.
Anglický spisovateľ Julian Barnes má na Slovensku mnoho fanúšikov. Patrím k nim aj ja, pretože Barnes má vždy prst na pulze doby.
Šikovní mladí herci, čerství absolventi VŠMU - Alexandra Lukáčová a Kristóf Melecsky - odohrali predstavenie Čaute!, s ktorým budú účinkovať po slovenských školách.
Spisovateľ Roman Brat napísal novú knihu pre deti Stromkáči (vydavateľstvo Stonožka) o vzbure zvieratiek, ktoré obývajú jeden strom. V rozhovore priblížil, ako vznikol zvierací dekameron a či je dnes les horúca téma.
Medzinárodná kolekcia obrazov v Zoya Museum v Modre dýcha zvláštnou estetikou melanchólie a mystiky. je až rozprávková.
Vo filmovej novinke Nemé tajomstvá sledujeme Mariána Mitaša ako veterinára, ktorý po úraze hlavy trpí afáziou - chorobou, ktorá znemožňuje dorozumievanie Čo všetko musel kvôli tejto úlohe podstúpiť?
V Štúdiu Slovenského národného divadla odohrali cez víkend premiéru hry Pred očami Západu podľa románu spisovateľa Josepha Conrada.
Plány vystaviť slovenské umenie v budúcnosti v Afrike, v Eswatini, a africké u nás priblížili maliar Ivan Pavle a sochár Juraj Čutek.
Vo filme Perinbaba a dva svety hrá René Štúr, známy svojou havraňou hrivou, zloducha, a to priamo vodcu havraních bojovníkov. Niet sa čo čudovať, že Juraj Jakubisko mu prisúdil úlohu krkavca.
René Štúr si s pasiou zahral záporáka v pokračovaní Jakubiskovej legendárnej rozprávky Perinbaba. Ako sa mu to páčilo? Je hercovi bližšia dráma či komédia? Ako sa mu spolupracovalo s Jakubiskom?
Spisovateľka Jana Bodnárová píše vo svojej novej knihe Patchwork v bielej (vydal Aspekt) o zvláštnej rodine. Kompozícia je dynamická - čitateľ sa dozvedá spätne, čo sa stalo, mozaika sa skladá, koniec zostáva otvorený.
Festival Nová slovenská hudba ponúka pestrý prehľad aktuálnej komornej tvorby súčasných slovenských skladateliek a skladateľov v podaní vynikajúcich domácich interpretov, združených okolo súboru Ensemble Ricercata.
+ Pozor na pečenie medovníkov a drobné poranenia spôsobené v domácnosti.
€ Nemusíte mať najnovší model mobilného...
+ Vyhýbanie sa nezdravým návykom pozitívne ovplyvní vaše zdravie.
€ Vaša vytrvalosť v práci prinesie výsledky,...