S Jacksonom sa rozlúčili osobnosti, dcéra Paris rozplakala svet

07.07.2009 14:55, aktualizované: 08.07.2009 10:08
Paris Jackson
Plačúca Paris Jackson po krátkom príhovore na počesť zosnulého Michaela Jacksona, jej otca. Utišovali ju tety a strýkovia. Autor:

Svet sa rozlúčil s kráľom popu Michaelom Jacksonom. Nechýbali pri tom desiatky známych osobností a Pravda.sk sledovala spomienku online. Čítajte viac o podrobnostiach - čo sa dialo v Los Angeles, kto prišiel - nájdete v texte aj vo fotogalérii.

Verejná pietna spomienka na kráľa popu prilákala do Staples Center v Los Angeles množstvo známych osobností. Na prekvapenie mnohých však neprišla speváčka Diana Ross. Jej kondolenciu prečítal hneď v úvode Smokey Robinson, pridal ku nej aj odkaz od Nelsona Mandelu. „Michael bol legendou a obrom hudobného priemyslu,“ citoval slová Mandelu. Speváčka Ross odkázala, že sa na obrade nezúčastní, pretože mala k Jacksonovi príliš blízko, aby trúchlila verejne.

Online posledná rozlúčka s Michaelom Jacksonom – ako prebiehala?

Následne priniesli na pódium rakvu s pozostatkami slávneho speváka, na ktorej svietil nápis „S láskou spomíname na Michaela Jacksona – kráľa popu“. Na pódiu sa začali striedať vystúpenia umelcov so spomienkovými príhovormi blízkych priateľov a spolupracovníkov.

Ako prvá zaspievala Mariah Carey (v sprievode Treya Lorenza) skladbu I´ll be there – pesničku z repertoáru Jackson 5, ktorú aj sama prespievala začiatkom 90-tych rokov. Vlastnú skladbu zaspieval aj Lionel Richie alebo Stevie Wonder. „Toto je chvíľa, ktorej som sa nikdy nechcel dožiť. Potrebujeme Michaela tu, ale boh ho asi potreboval naliehavejšie,“ uviedol Wonder ešte pred recitálom. Speváčka Jennifer Hudson predviedla vlastné podanie hitu Will you be there.

Plačúca Paris sa lúči s otcom

Spomienkové príhovory si vzali na starosť známe osobnosti a blízki priatelia kráľa popu. Napríklad Queen Latifah sa označila za „reprezentantku všetkých fanúšikov“. „Michael bol najväčšia hviezda na svete,“ uviedla dojato a prečítala krátku báseň na počesť kráľa popu. Niekoľko minút trval aj príhovor Berryho Gordyho – zakladateľa vydavateľstva Motown. Vtipné príhody spojené so životom Michaela Jacksona predniesli aj basketbalisti Kobe Bryant alebo Magic Johnson.

Herečka Brooke Shields a Martin Luther King III.
Herečka Brooke Shields a Martin Luther King III. Autor: SITA

Herečka Brooke Shields, ktorá sa dostala tiež k slovu, sa s Jacksonom poznala od trinástich rokov. „Moje priateľstvo s Jacksonom bolo úplne prirodzené. Obaja sme sa totiž museli stať dospelými veľmi skoro,“ uviedla herečka a dodala, že Michael pre ňu nebol kráľ, ale skôr malým princom.

Shields poznamenala, že jednou z jeho najobľúbenejších piesní bola skladba Smile od Charlieho Chaplina, ktorá zaznela vo filme Moderná doba (1936). Práve tento kúsok zaspieval v Staples Center Michaelov brat Jermaine. Slzy v očiach však po vystúpení nemal len on. O niekoľko minút neskôr sa po odspievaní skladby Gone Too Soon rozplakal pod pódiom spevák Usher.

V úvode aj závere ceremoniálu sa pred kamerami objavil pastor Lucius Smith. „Oslavujme našu jedinečnosť, rešpektujme rozdiely medzi nami. Mali by sme si uvedomiť skutočne, čo znamená rozlúčka s Michaelom Jacksonom. Medzi nami sú ľudia rozdielnych národností, vierovyznania, ale hudba Michaela Jacksona nás spája. Prosím, chyťte za ruku, niekoho, kto sedí vedľa vás a pomodlime sa spolu,“ vyzval ľudí po celom svete. A fanúšikovia v celom svete spomínali so slzami na kráľa popu.

Mariah Carey zaspievala I´ll be there

O jeden z najdojímavejších momentov obradu sa však postarala Jacksonova dcéra Paris, jedno z trojice detí, ktoré kráľ popu starostlivo chránil pred zrakom verejnosti. Všetky jeho tri ratolesti, tentoraz bez masiek, sa však objavili na poslednej rozlúčke a práve jedenásťročná dcérka sa postavila aj k mikrofónu. „Odkedy som sa narodila, ocko bol ten najskvelejší otec, akého si viete predstaviť. Veľmi som ho milovala,“ uviedla Paris a usedavo sa rozplakala. Sestry Michaela Jacksona Janet a La Toya ju museli utíšiť a spoločne všetci odišli do zákulisia tesne pred záverom programu, ktorý si vzal na starosť spomenutý pastor.

Posledná rozlúčka s Michaelom Jacksonom v číslach - 7 mužov nieslo rakvu s Jacksonovými pozostatkami-
16 amerických celoštátnych televíznych sietí ponúklo v USA prenos z verejného obradu-
**30 minút trval súkromný obrad s účasťou rodiny a desiatok blízkych priateľov na losangeleskom cintoríne Forest Lawn- 50 kín v USA premietalo prenos z rozlúčky 1000 ľudí sa vošlo do kaplnky na cintoríne Forest Lawn- 3000 policajtov strážilo obrad pre verejnosť v Staples Centre- 9000 lístkov bolo vyčlenených na verejnú rozlúčku pre rodinu a známych rodiny zosnulého speváka- 11 000 lístkov bolo vyčlenených na verejnú rozlúčku v Staples Centre- 100 000 dolárov sa ponúkalo v dražbách na internete za lístky na verejný obrad- 250 000 ľudí sa zišlo v okolí arény, kde sa konal obrad pre verejnosť- 1 600 000 záujemcov sa prihlásilo do lotérie o lístky na poslednú rozlúčku so spevákom- 2 500 000 dolárov sú odhadované náklady na bezpečnostné opatrenia súvisiace s pohrebom- 4 000 000 dolárov by mohli turisti, ktorí dorazili do Los Angeles, priniesť miestnej ekonomike **

Len zlomok ľudí sa však mohol prizerať oficiálnej rozlúčke s „kráľom popu“, ktorá sa uskutočnila v aréne Staples Centre. Losovali sa do nej 11 tisíc lístkov, ďalších 6500 šťastlivcov udalosť mohlo sledovať na veľkých obrazovkách v susednej hale Nokia Theatre.

Jennifer Hudson spieva Will you be there

Lístky na poslednú rozlúčku s Michaelom Jacksonom dosiahli rekordné predajné sumy. Na internetovom portáli eBay sa predávali až za 3 000 amerických dolárov, a to napriek tomu, že si pravosť nebola overiteľná. Aby sa organizátori vyhli kupčeniu so vstupenkami, výhercovia a výherkyne museli predložiť aj svoje doklady, aby bolo isté, že sú to tí istí, čo boli vybraní. Potom dostali náramok, ktorý nemohli dať nikomu inému.

Galéria života a kariéry Michaela Jacksona

V momentoch, keď celý svet čakal na štart verejnej pietnej spomienky na kráľa popu Michaela Jacksona, sa jeho rodina rozlúčila so svojím príbuzným v priestoroch cintorína Forest Lawn. Kolóna automobilov s rodinou Jacksonovcov sa v utorok podvečer stredoeurópskeho času priviezla na cintorín, kde sa uskutočnila súkromná rozlúčka so spevákom Michaelom Jacksonom. Skupina množstva automobilov, vrátane niekoľkých vozidiel značky Rolls-Royce, Cadillac Escalade a desiatich rovnakých čiernych Range Roverov, opustila s policajným sprievodom dom Jacksonovcov v losangeleskej štvrti Encino krátko pred 17.00 SEČ a na Forest Lawn dorazila asi o pätnásť minút neskôr.

John Mayer zahral na gitare skladbu Human Nature

Blízka priateľka, herečka Elizabeth Taylor sa však s Jacksonom rozhodla rozlúčiť v súkromí. „Neverím, že by Michael chcel, aby som zdieľala svoj smútok s miilónmi ďalších,“ uviedla umelkyňa v pondelok na svojej stránke Twitter. Pre rovnaký krok sa rozhodla aj bývalá Jacksonova manželka Debbie Rowe, ktorá pôvodne plánovala prísť.

Sestra Michaela Jacksona - speváčka Janet...
Sestra Michaela Jacksona - speváčka Janet Jackson na poslednej rozlúčke. Autor: ČTK

Podujatie vo svete ponúkali napríklad televízie CNN, ABC, MSNBC, E! Entertainment, rakúska ORF, hudobné MTV, VH1 a VH1 Classic, nemecké televízie ARD, RTL, N24, predpokladá sa, že môže ísť o najsledovanejší prenos v dejinách televízie. Na Slovensku bolo možné prenos sledovať na obrazovke TA3, Dvojke alebo TV JOJ. Poslednú rozlúčku s Kráľom popu vysielali naživo aj internetové sociálne siete Facebook a MySpace. 

Všetko o vývoji udalostí po smrti Michaela Jacksona

„Spomienkový obrad sa bude vysielať v reálnom čase, zadarmo a ľudia môžu pridávať poznámky alebo sa prelinkovať na profil Michaela Jacksona,“ uviedla Sarah Joyce z MySpace Music. Ako dodala, členovia a členky MySpace Music budú môcť počúvať skladby a pozerať videoklipy Kráľa popu zdarma vďaka spolupráci s vydavateľstvom Sony Music.

Na rozlúčku s Michaelom Jacksonom mieria aj...
Na rozlúčku s Michaelom Jacksonom mieria aj slony. Sedem cirkusových zvierat kráčalo nadránom mestom.. Autor: SITA

Stránka Michaela Jacksona na Facebooku má 6,5 milióna fanúšikov a fanúšičiek a stala sa tak najobľúbenejšou na tejto sociálnej sieti. Na prenos ceremoniálu bola použitá rovnaká technológia ako na prenos inaugurácie amerického prezidenta Baracka Obamu. „Užívatelia internetu na celom svete môžu pozerať (ceremoniál) naživo a pritom súčasne obnovovať svoj status na Facebooku a prezerať svojich priateľov na Facebooku a ďalších Jacksonových fanúšikov na celej Zemi,“ uviedol pred rozlúčkou Facebook.

Kolóna automobilov pred domom zosnulého kráľa...
Kolóna automobilov pred domom zosnulého kráľa popu. Autor: SITA

Letecká spoločnosť British Airways zaznamenala príval rezervácií leteniek hneď, ako oznámili dátum poslednej rozlúčky. Lety do San Francisca, Las Vegas a Los Angeles sú preplnené fanúšikmi a fanúšičkami hudobnej legendy, ako aj známymi osobnosťami. „Myslím si, že je to americká verzia princeznej Diany,“ uviedol hovorca aeroliniek Virgin Atlantic Paul Charles. Organizátori podujatia očakávajú, že v uliciach v okolí Staples Center sa zhromaždia stovky tisíc ľudí. Stretávajú sa aj na jeho ranči Neverland, či pri jeho hviezde na hollywoodskom Chodníku slávy.

Nie všetci ale po kontroverznej legende trúchlia. Republikánsky kongresman za New York Peter King umiestnil v predvečer rozlúťky na Youtube video, v ktorom kritizoval „cirkus“ okolo Jacksonovho pohrebu, ale aj umelca samotného. Speváka označil za podivnú existenciu a za zavrhlíka, pričom naráža na obvinenia zo zneužívania detí. Pozornosť si podľa neho zaslúžia skôr skutoční hrdinovia, ako sú hasiči alebo vojaci bojujúci v Iraku.

Spory budilo aj Jacksonove dedičstvo. Spevák po sebe zanechal dlhy vo výške stoviek miliónov dolárov, hodnota jeho pozostalosti sa ale odhaduje na viac ako pol miliardy dolárov. Dočasnými správcami tohto majetku boli určení dvaja právnici, čo sa nepáči Jacksonovej matke Katherine. Súd ale jej námietky zavrhol.

Päťdesiatročný Jackson bol jednou z najúspešnejších osobností populárnej hudby všetkých čias. Jeho albumy sa predávali v desiatkach miliónoch kusov. V posledných rokoch jeho popularita klesla, ale jeho skon záujem o nahrávky znovu oživil. Smrť ho 25. júna prekvapila v dobe, keď sa pripravoval na nové turné.


Michael Jackson – kľúčové dátumy v jeho živote

29. august 1958: Michael Joseph Jackson sa narodil v americkom meste Gary, štát Indiana, ako siedme z deviatich detí
1964: stáva sa členom skupiny Jackson Brothers, ktorá sa neskôr premenovala na The Jackson 5
1971: s kapelou Jackson 5 získava cenu Grammy za najlepšiu popovú pesničku (skladba ABC). Prvú Grammy v sólovej kariére mu udelili v roku 1980. Zvíťazil v kategórii najlepší mužský spevácky výkon (R&B) so skladbou Don't Stop 'til You Get Enough.
1972: vydáva prvý sólový album Got to Be There
1978: prvé účinkovanie vo filme, išlo o snímku The Wiz
1982: vychádza jeho najúspešnejší sólový album Thriller
máj 1983: počas predstavenia piesne Billie Jean prvý raz predviedol tanečný štýl moonwalk, ktorý sa stal pre neho príznačný
1984: posledný raz vystúpil so skupinou Jackson 5
1988: vychádza spevákova autobiografická kniha Moonwalk
1988: kúpil ranč Neverland
1992: založil organizáciu na pomoc deťom Heal the World Foundation
1993: Jacksona obžalovali zo sexuálneho zneužívania trinásťročného chlapca
máj 1994: Jackson sa oženil s Lisou Mariou Presleyovou, dcérou Elvisa Presleyho. V januári 1996 sa rozviedli.
7. september 1996: vystúpil na pražskom koncerte, na ktorom bolo 120-tisíc ľudí
november 1996: oženil sa so zdravotnou sestrou Debbie Roweovou, s ktorou mal dve deti – syna Michaela Josepha Princa, narodeného vo februári 1997, a dcéru Paris Michael Katherine (narodená v apríli 1998). V roku 1999 sa Jackson s Roweovou rozviedol.
2001: stáva sa členom Rockandrollovej siene slávy
2002: Jacksonovi porodila náhradná matka tretie dieťa – syna Princa Michaela II.
november 2003: na speváka bol vydaný ďalší zatykač pre zneužívanie detí, súd však Jacksona v roku 2005 oslobodil
25. júna 2009: zomrel v Los Angeles

Sólové albumy Michaela Jacksona

Got to Be There (1972)
Debutový sólový album nahrával ako trinásťročný. V americkom albumovom rebríčku dosiahol 14. priečku, v britskom rebríčku skončil na mieste 37.

Ben (1972)
Necelých osem mesiacov po vydaní albumu Got to Be There sa na trh dostala druhá sólová platňa Jacksona. V americkom albumovom rebríčku sa vyšplhala až na piate miesto. Titulná skladba Ben sa pre speváka stala prvým americkým hitom číslo 1.

Music & Me (1973)
Tretej Jacksonovej platni sa darilo horšie. V americkom rebríčku dosiahla najvyššie na 92. priečku. Spevák chcel mať na albume aj vlastné skladby, ale spoločnosť Motown nápad zavrhla. Prvým singlom sa stala skladba With a Child's Heart, pôvodne ju naspieval Stevie Wonder.

Forever, Michael (1975)
Štvrtý album mal vyjsť už v roku 1974, ale vzhľadom na veľký úspech pesničky Dancing Machine od Jackson 5 sa s jeho vydaním čakalo. Platňa Forever, Michael obsadila 101. miesto amerického albumového rebríčka. Ide o poslednú Jacksonovu platňu vydanú spoločnosťou Motown.

Off the Wall (1979)
Po dlhšej pauze sa Jackson vrátil s albumom, ktorým naplno prerazil. V americkom aj britskom albumovom rebríčku sa dostal do prvej päťky. Celkovo sa ho predalo 20 miliónov kusov. Spoluproducentom platne bol Quincy Jones. Album obsahuje aj autorské piesne speváka, prispeli naň aj Paul McCartney či Stevie Wonder.

Thriller (1982)
Najpredávanejší album všetkých čias obsahuje deväť skladieb, sedem z nich vyšlo ako singel. Každý sa pritom umiestnil v prvej desiatke amerického rebríčka. Platňa získala osem cien Grammy. K titulnej skladbe nakrútil režisér John Landis takmer 14-minútový videoklip. Ide o hororovo ladený krátky film.

Bad (1987)
Hity Dirty Diana, Smooth Criminal či I Just Can't Stop Loving You. Po celom svete sa albumu predalo viac ako 30 miliónov kusov. Päť singlov sa vyšplhalo až na čelo amerického rebríčka. Režisér Martin Scorsese nakrútil k Bad 18-minútový príbehový videoklip.

Dangerous (1991)
Štyri milióny predaných kusov za necelé dva mesiace robia z albumu Dangerous najrýchlejšie predávanú Jacksonovu platňu v USA. Celosvetová predajnosť presiahla 32 miliónov. Na albume sú hity ako Black or White, Who Is It alebo Remember the Time.

HIStory (1995)
Dvojalbum sa skladá zo starších hitov aj nových pesničiek. Označujú ho za najpredávanejší viacdiskový album histórie, predalo sa ho 20 miliónov kusov. V hitparádach bodovali napríklad single Earth Song, You Are Not Alone či They Don't Care About Us.

Invincible (2001)
Posledný štúdiový album Jacksona a po roku 1991 prvý, ktorý je celý zostavený z nových piesní.

Kolóna vozidiel pred domom Michaela Jacksona.
Fanúšik sa podpisuje na stenu Staples Centre v...
+37Ani malí fanúšikovia nechýbajú pri rozlúčke s...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neberte všetko ako samozrejmosť, začnite si vážiť život.
Do svojej práce sa pustite okamžite, nič...

+ Dlhé hodiny strávené za obrazovkou škodia vášmu zraku a oberajú vás o čas.
Nestrácajte čas v práci v...