Rakovina ju stále ohrozuje: Angelina Jolie si dala odstrániť vaječníky

Americká herečka a režisérka Angelina Jolie podstúpila operáciu, pri ktorej jej odobrali vaječníky a vajíčkovody.

24.03.2015 10:13
Angelina Jolie Foto: ,
Herečka Angelina Jolie na archívnom zábere.
debata

Tridsaťdeväťročná rodáčka z Los Angeles sa rozhodla pre zákrok po tom, ako krvné testy ukázali, že môže mať skoré štádium rakoviny, ktorá herečku pripravila o matku, starú mamu aj tetu. „Lekár chcel, aby som išla k chirurgovi a aby mi skontroloval vaječníky. Povedala som si, že ostanem pokojná, budem silná a že nemám dôvod myslieť na to, že nebudem vidieť rásť moje deti a neuvidím vnúčatá,“ uviedla Jolie pre denník The New York Times.

Herečka v rovnaký deň navštívila lekárku, ktorá sa starala aj o jej matku, herečku Marcheline Bertrand. Podstúpila vyšetrenia a po piatich dňoch jej oznámili, že test na rakovinu je negatívny. Jolie pred dvoma rokmi preventívne podstúpila obojstrannú mastektómiu. Je nositeľkou génu BRCA1, pre ktorý jej hrozilo až 87-percentné riziko vzniku rakoviny prsníka a 50-percentné riziko rakoviny vaječníkov. Po konzultáciách s lekármi, ktorí jej preventívnu operáciu odporučili už skôr, sa rozhodla aj pre odobratie vaječníkov a vajíčkovodov.

„Na jednom vaječníku som mala malý nádor, ale v ostatných tkanivách neboli žiadne znaky rakoviny,“ prezradila herečka. „Najdôležitejšie je, aby ste vedeli o vašich možnostiach a vybrali si to, čo je pre vás správne. Napriek tomu, že dostávam hormóny, som v menopauze. Už nebudem mať ďalšie deti a očakávam tiež nejaké fyzické zmeny. So všetkým som sa však zmierila, nie preto, že som silná, ale pretože je to súčasťou života. Nie je to nič, čoho by som sa obávala. Súcitím so ženami, ktoré postihla podobná situácia v ich živote veľmi skoro, ešte pred tým, ako mali deti. Ich situácia je oveľa horšia, ako moja,“ vyjadrila sa Jolie, ktorá s manželom, hercom Bradom Pittom vychováva šesť detí. „Nie je jednoduché takto sa rozhodnúť, ale môžete to vziať do vlastných rúk a čeliť akýmkoľvek zdravotným problémom. Môžete sa poradiť, dozvedieť sa, aké máte možnosti a správne sa rozhodnúť,“ dodala.

debata chyba
Viac na túto tému: #Angelina Jolie #rakovina #operácia #vaječníky #menopauza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Letné dovolenky vyberajte s ohľadom na svoje zdravie.
Popracujte na svojom povýšení, nič nepríde len tak, musíte...

+ Zlé činy z minulosti nezmažete, no môžete ich však napraviť.
Dovolenka bude stáť viac peňazí ako ste očakávali....