Kalendár Pirelli 2010 bol vydražený za 10 100 eur, je to rekord!

Pravda.sk už šiestykrát dražila slávny kalendár Pirelli. Za 10 100 eur (304 273 korún) napokon dielo získal dražiteľ Dano z Nového mesta nad Váhom, ktorý dražil pod pseudonymom Vilko. Výťažok z kalendára poputuje organizácii Úsmev ako dar a podporí projekt na pomoc deťom, aby neskončili v detskom domove.

15.12.2009 00:36, aktualizované: 16:49
Nymfa Echo a Narcis Foto:
Nymfa Echo a Narcis prežili podľa starogréckych bájí smutný príbeh lásky. V kalendári Pirelli 2011 ich stvárnila herečka a modelka Elisa Sednauoi a model Baptiste Giabicondi.

„Kalendár bude darček pre jedného veľmi dobrého klienta,“ prezradil pre Pravda.sk úspešný dražiteľ Dano z Nového mesta nad Váhom, ktorý nechce spomínať celé meno. Pri aukcii kalendára so sériovým číslom 9598 zohral úlohu aj charitatívny rozmer. „Určito zavážilo. Pokiaľ je to možné, radi pomôžeme,“ vysvetlil.

Zároveň nechal nazrieť aj do dražiteľskej taktiky, ktorú uplatnil v rámci utorňajšej aukcie. „Moja hranica sa pohybovala okolo sumy desať tisíc eur. S podobným číslom som kalkuloval aj pri mojom súperovi,“ uviedol Dano. Suma pätnásť tisíc eur sa mu už zdala privysoká. Zau­jímavosťou je, že rivalom v tohtoročnej dražbe bol Čech Radek Grill – majiteľ obchodu s pneumatikami. V dražbe vystupoval pod menom www.NejlevnejsiPNEU.cz a kalendár Pirelli 2010 vydražil pred dvoma týždňami v Česku. Tam zaň ponúkol až 401-tisíc českých korún, na Slovensku skončil pri sume 9 099 eur.

V rámci dražby Pirelli ide o rekordnú sumu, ktorú zaplatil dražiteľ za kalendár. Doposiaľ najvyššia suma sa podarila vydražiť v roku 2006, keď za kalendár na rok 2007 zaplatil dražiteľ 277 777 Sk. Utorňajšia suma 10 100 eur je v prepočte 304 273 korún.

Takto prebiehala dražba kalendára Pirelli 2010

V roku 2006 a 2007 získala sumy 277 777 a 200 000 Spoločnosť Úsmev ako dar, peniaze investovali do košického krízového centra Dorka. V roku 2008 sa kalendár vydražil za 140-tisíc korún a peniaze putovali do vytvorenia centra, ktoré spája rozdelených súrodencov. Exkluzívny výtlačok kalendára číslo 8643 získala Zuzana Zjavková z Bratislavy, ktorá dražila v mene riaditeľa cestovnej kancelárie Travel & Business Centre s.r.o.

Zuzana Zjavková sa zapojila do aukcie aj tento rok a patrila medzi trojicu hlavných súperov. Od sumy 6000 eur však v boji o exkluzívne fotografické dielo zostal len víťaz Dano a spomenutý Radek Grill.

Pirelli – prestíž, krása, charita

Za vôbec prvým kalendárom pod logom Pirelli stojí Robert Freeman, dvorný fotograf skupiny Beatles, ktorý v roku 1964 s asistentom a dvoma modelkami nafotil sériu aktov. Moralistické znechutenie na jednej strane, nadšenie umeleckých kruhov na strane druhej – taká bola reakcia. A o rok neskôr sa kalendár fotil znovu.

Pirelli 2010 uviedli na Slovensku Viki Ráková aj Matej Sajfa Cifra

Netrvalo dlho a z „hanbatého“ dielka sa stala výnimočná udalosť. Prispel k tomu napríklad aj spevák John Lennon, ktorý bol ochotný zavolať do centrály talianskeho výrobcu pneumatík a žiadať jeden exemplár do svojej zbierky. „Spevák Elton John patrí každoročne k osobnostiam, ktoré získajú kalendár do daru,“ prezradil na pondelňajšej slávnostnej tlačovej konferencii marketingový manažér Zdeněk Vacl z Pirelli Tyre Czech.

Záber z kalendára Pirelli 2010. Foto: Terry Richardson pre Pirelli
Pirelli 2010 Záber z kalendára Pirelli 2010.

Slávne mená sa však podieľajú aj na samotnom diele – či už ide o známe modelky a najmä renomovaných fotografov. V mi­nulosti pre Pirelli neváhala pózovať legenda strieborného plátna Sophia Loren alebo herečka Penélope Cruz. Za objektívom sa vystriedal Helmut Newton či Arthur Elgort, svoj rukopis mu vpečatila Annie Leibovitzová alebo Herb Ritts. „Nejde o klasický produktový kalendár. Každý rok prináša nový pohľad, stvárnenie je špecifické a jedinečné,“ myslí si Zdeněk Vacl.

Po rokoch špecifických tém a netradičných zobrazení ženskej krásy sa kalendár vrátil svojím stvárnením k počiatkom. Zásluha na tom patrí slávnemu americkému fotografovi Terrymu Richardsonovi. „Jeho dielo je poctou práci autorov zo 60. rokov. Richardson vzdal hold Robertovi Freemanovi aj Brianovi Duffymu, ktorí vytvorili kalendár v prvých dvoch rokoch existencie,“ vysvetlil Vacl.

Fotograf Terry Richardson v diele zachytil jednoduchosť a zároveň najoslnivejšiu časť ženskosti. „Skvelý fotograf zachytáva okamih. Preto fotografujem bez extra vybavenia a zbytočných asistentov,“ hovorí Richardson. „Je to priam sureálne. Stál som na pláži v Brazílii a robil to, o čom som sníval. Kalendár Pirelli,“ uviedol v čase príprav diela, v ktorom pózovalo jedenásť modeliek.

Autor ich predstavil v prostredí nedotknutej brazílskej prírody. Zobrazuje ich na plážach, v hotelovom bazéne, na koňoch či v tropickom pralese a to bez zbytočných ozdôb a komplikovaných a umelých súvislostí stanovených módnymi trendami. Medzi jedenástkou vybraných krások boli austrálske modelky Miranda Kerr a Catherine McNeil, Maďarka Enikö Mihalik alebo Ana Beatriz Barros a Gracia Carvalho z Brazílie.

Záber z príprav kalendára Pirelli 2010. Foto: Constantino Ruspoli pre Pirelli
Pirelli 2010 - kalendár - Lily Cole Záber z príprav kalendára Pirelli 2010.

„Kalendár slúži na potreby firmy Pirelli ako korporátny dar. Ale sme veľmi radi, že jeden exemplár sa už šiesty rok ocitne na Slovensku, kde sa stáva prostriedkom dobročinnej dražby. Jej výťažok štvrtý raz venujeme organizácii Úsmev ako dar,“ doplnil Vacl.

„Peniaze z dražby budú určené na prevenciu,“ uviedol predseda Spoločnosti priateľov detí a detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško. „Je veľmi veľa detí, a v období krízy zvlášť, ktorým akútne hrozí, že ak sa ich rodinám nepomôže, budú z nich vyňaté. Určite je lepšie pomôcť rodine, aby deti vôbec nemuseli do detského domova. Rozvinuli sme pomerne silnú sieť našich terénnych pracovníkov, ktorí v ôsmich pobočkách po celom Slovensku, či už sami iniciatívne, alebo v spolupráci s úradmi, navštevujú rodiny, pomáhajú riešiť každodenný život, učia rodičovské zručnosti.“

Herečka Viki Ráková s moderátorom Matejom... Foto: Robert Hüttner
Viki Ráková a Matej Sajfa Cifra Herečka Viki Ráková s moderátorom Matejom Sajfom Cifrom si so záujmom prezreli kalendár Pirelli 2010.

A ako sa páčil slovenským známym tváram? Na pondelňajšom uvedení kalendára sa objavila herečka Viki Ráková aj moderátor Matej Sajfa Cifra. „Je krásny. Spočiatku som mala pocit, že ide o veľmi odvážne fotografie. Na slovenské pomery možno až priodvážne. Ale keď som si pozrela film z jeho fotenia, bola som nadšená,“ uviedla herečka Viki Ráková. Moderátora Sajfu zaujala prirodzenosť záberov. „Ide z toho pozitívna emócia. Mám pocit, že dievčatá, ktoré fotili, sa pri tom výborne zabávali. Rovnako aj fotograf Terry Richardson,“ zauvažoval.

Austrálska topmodelka Miranda Kerr pózovala...
Odhalené dievčatá - modelky Daisy Lowe (vľavo)...
+20Fotograf Terry Richardson, ktorý vytvoril...
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba