Bojkot Oscarov je rasizmus naruby, vyhlásila Charlotte Rampling

Bojkot tohtoročných Oscarov zo strany niektorých černošských hercov a filmárov je rasizmom voči belošským umelcom. Vyhlásila to v piatok britská herečka Charlotte Rampling.

24.01.2016 14:56
Britská herečka Charlotte Rampling. Foto: ,
Britská herečka Charlotte Rampling.
debata (3)

Túto dámu vôbec prvýkrát tento rok nominovali na prestížnu cenu americkej filmovej akadémie. „Nie, podľa mňa je to naopak rasizmus voči belochom,“ povedala Rampling francúzskej rozhlasovej stanici Europe 1 na otázku, čo si myslí o bojkote Oscarov zo strany černošských umelcov. Dodala, že nech bude výber akýkoľvek, vždy sa podľa nej nájdu kritici odsudzujúci príliš malé zastúpenie nejaké menšiny.

Režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkett Smith po zverejnení nominácií oznámili, že sa na februárovom ceremoniáli nezúčastnia, pretože drvivá väčšina adeptov na ocenenie sú ľudia bielej pleti – v hereckých kategóriách sú to výlučne belosi.

Šesťdesiatdeväťroč­ná Rampling, nominovaná za rolu v rodinnej dráme 45 rokov, neskôr svoje vyhlásenie, ktoré vzbudilo rad negatívnych reakcií, trochu zmiernila a vyhlásila, že bolo chybne interpretované. „Chcela som jednoducho povedať, že v ideálnom svete by každý umelecký výkon dostal rovnakú šancu, aby bol (akademikmi) ohodnotený,“ uviedla Rampling vo vyhlásení, ktoré zverejnila televízia CBS News.

Filmová akadémia však po bojkote, ktorý nadväzuje na podobnú kritiku z minulého roka, v piatok prisľúbila zdvojnásobiť počet žien a zástupcov menšín vo svojich radoch. Napríklad v 51-člennej riadiacej rade tak podľa vyhlásenia akadémie vzniknú tri nové miesta pre ženy či menšiny. Rada akadémie schválila zmeny v pravidlách členstva, ktoré okrem iného zbaví hlasovacieho práva niektorých starších členov. Tohtoročného hlasovania sa však zmeny ešte nedotknú.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #rasizmus #Oscar #bojkot #Charlotte Rampling

+ Stanovenie časových limitov pre cvičenie zvyšuje efektivitu tréningu.
Organizácia pracovného dňa podľa priorít...

+ Vyhýbajte sa adrenalínovým športom, mohli by ste mať problémy so zdravím.
Budete mať otvorenú cestu k úspechu,...