Slávni bratia Wachovski sú už sestry! Po Lane zmenil pohlavie aj Andy

Americká filmárka Lilly Wachowski, sestra Lany, ktorá prešla zmenou rodu v roku 2012, zverejnila svoju tranzíciu.

09.03.2016 17:50
Lana Wachowski a Lilly Wachowski Foto: ,
Režisérska a súrodenecká dvojica Lana Wachowski a Andy Wachowski na archívnej snímke. Kým Lana Wachovski potvrdila svoju potrebu zmeniť pohlavie už pred pár rokmi, jej brať Andy, z ktorého je momentálna Lana, tak spravil len nedávno.
debata

Rozhodla sa tak po tom, ako sa jej médiá vyhrážali, že o tom informujú i bez jej potvrdenia. „Tak áno, som transgender a áno, prešla som tranzíciou,“ uviedla vo vyhlásení, ktoré zverejnila prostredníctvom webstránky Windy City Media Group. „Ako reakciu na toto hroziace zverejnenie proti mojej vôli som si pripravila vlastné vyhlásenie, ktoré tvorí jeden diel šťaniek, jeden diel octu a 12 dielov benzínu,“ napísala.

Štyridsaťosemročná rodáčka z Chicaga vo vyhlásení uvádza, že v uplynulom roku očakávala, kedy sa niekde objaví titulok „Šokujúca zmena pohlavia – bratia Wachowskí sú už sestry“. Informácia sa podľa nej niekoľkokrát takmer dostala na verejnosť, pričom vždy vraj dostala e-mail od svojho agenta o tom, že od neho novinári žiadajú vyjadrenie k článku o „zmene pohlavia Andyho Wachowského“, ktorý sa chystajú publikovať. Taký článok síce dosiaľ nevyšiel, no po stretnutí s novinárom z britského denníka Daily Mail sa rozhodla konať.

„Vraj si s ním určite musím zajtra alebo budúci týždeň sadnúť, aby si ma mohli odfotiť a vyrozprávať môj inšpiratívny príbeh! Nechcem predsa, aby ma prenasledoval niekto z National Enquirer, nie? A mimochodom, Daily Mail v žiadnom prípade nie je bulvár,“ opísala zážitok s tým, že je nesmierne náročné utajiť, ak je niekto transgender, no ona chcela a potrebovala, aby sa sama cítila pohodlne na to, aby mohla o tranzícii otvorene rozprávať. „No zjavne nie je na mne, aby som o tom rozhodla,“ skonštatovala.

„Po tom, ako mi podal svoju vizitku a zavrela som dvere, začalo mi dochádzať, kde som počula o Daily Mail. Práve oni zohrali veľkú rolu vo verejnom vyoutovaní Lucy Meadows, britskej učiteľky a trans ženy. Článok v "nebulvárnom“ médiu ju démonizoval ako zničujúci vplyv na krehkú detskú nevinnosť a skonštatoval, že „on nie je len uväznený v nesprávnom tele, je aj v nesprávnom zamestnaní“. Dôvod, prečo som o tom vedela, nebol ten, že bola transgender. Vedela som o tom preto, že tri mesiace po tom, ako vyšiel článok Daily Mailu, Lucy spáchala samovraždu," vysvetlila Lilly, čo ju viedlo k napísaniu vyhlásenia.

Sama má pri tom podľa vlastných slov šťastie, že má rodinu, ktorá ju podporuje, môže si dovoliť lekárov a terapie, takže má šancu tento náročný proces prežiť. „Trans ľudia bez tejto podpory, prostriedkov a výhod, ten luxus nemajú,“ uviedla, pričom upozornila, že v roku 2015 dosiahol počet vrážd trans ľudí v USA rekordnú úroveň. Väčšinu obetí pritom tvorili farebné trans ženy. „Sme korisť, nie predátori,“ zdôraznila. K démonizovaniu trans komunity podľa nej prispel aj film Mlčanie jahniat (1991) zobrazením sériového vraha Jamea „Buffalo Bill“ Gumba, ktorého stvárnil Ted Levine.

Nick Adams z Organizácie na monitorovanie obrazu gejov a lesieb v médiách (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation – GLAAD) sa v reakcii pre magazín People vyjadril, že ho informácia potešila, no upozornil médiá, aby boli v prípade takýchto správ obozretné. „GLAAD teší, že Lilly Wachowski môže byť konečne sama sebou, no nikto ju nemal nútiť do zverejnenia jej tranzície skôr, ako na to bola sama pripravená. Novinári sa musia naučiť, že je neprijateľné vyoutovať trans ľudí, rovnako ako je neprijateľné takto písať o tom, kto je gej, lesba či bisexuál,“ uviedol.

Lana a Lilly Wachowské sú tvorkyňami kultovej akčnej sci-fi trilógie Matrix (1999), Matrix Reloaded (2003) a Matrix Revolutions (2003), v ktorej predostreli množstvo filozofických otázok. Na konte majú aj snímky Zabijaci (1995), Pasca (1996), V ako Vendeta (2005), Speed Racer (2008), Atlas mrakov (2012) či Jupiter na vzostupe (2015).

debata chyba
Viac na túto tému: #pohlavie #Lilly Wachowski #tranzícia #Lana Wachovski

+ Svoje bolesti nezaháňajte len liekmi, mali by ste vedieť príčinu.
Preneste sa už cez to, že ste raz v živote...

+ Pravidelné prestávky počas práce znižujú stres a zvyšujú produktivitu.
Nerobte si z nikoho srandu, ani vy ste...