Jeho mánia bola horšia než depresie, hovorí vdova po Mukovi

30.06.2010 16:55
Petr Muk
Spevák Petr Muk. Autor:

Vdova po Petrovi Mukovi Eva Muková sa rozhodla verejnosti prezradiť podrobnosti z jej života s populárnym českým umelcom.

Jej manžel trpel mániodepresívnou psychózou (bipolárna afektívna porucha). Podľa slov Mukovej boli u Petra manické stavy horšie ako depresia. „Pre mňa bola jeho mánia horšia než depresia. Keď bol Petr smutný, tak sa držal doma alebo v práci, ale nikde nelietal, takže som vedela, že si neublíži. To naopak hrozilo pri mánii, pretože zrazu nepoznal hranice. Nevedela som, kde je, nedalo sa s ním dohovoriť a preto som sa bála,“ prezradila. „V depresii si uvedomoval, že oňho mám strach, takže mi zdvíhal telefón, bol pozorný, milý. V mánii som o ňom často nevedela,“ dodala.

Eva Muková o spevákovej duševnej poruche vedela od začiatku. „Len som si nevedela predstaviť realitu, aké strašne hlboké budú prepady a manické stavy,“ uviedla. V roku 2006 Muková otehotnela a len pár týždňov na to sa jej manžel pokúsil o samovraždu.

„Zjedol veľa práškov, našli sme ho otráveného. Skončil na psychiatrii a trvalo mu mesiac, kým začal poriadne vnímať svoje okolie. Nakoniec sa mi samozrejme ospravedlnil,“ uzavrela.

Bipolárnu afektívnu poruchu, známu ako mániodepresívnu psychózu, charakterizuje striedanie depresívnej a manickej nálady (nadmerne veselej, bezstarostnej, pozn. red.) Ide o poruchu funkcie mozgových buniek v určitých oblastiach, ktoré súvisia s emocionálnosťou. Príčina vzniku nie je jasná, medzi spúšťače tejto poruchy v chorobnom stave patria negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia, telesné ochorenia, vplyv hormonálnych zmien alebo užívanie návykových látok.

Niekoľkonásobný strieborný a bronzový český slávik Petr Muk zomrel v pondelok 24. mája vo veku 45 rokov. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo mu vyšiel nový kritikou chválený album s názvom V Bludišti dnů.

Informácie pochádzajú z webových stránok iDNES.cz a www.i-psychologia.sk.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vaša moletná postava si nájde priaznivcov, zvýšite si sebavedomie.
Nenechávajte plánovanie letných akcií...

+ Mali by ste začať brať život s nadhľadom, ste príliš upätá na pravidlá.
Nepodľahnite klamstvám zaručenej...