Obnovený súdny proces s Billom Cosbym bude v novembri

07.07.2017 16:00
Bill Cosby
Bill Cosby na archívnej snímke. Autor: ,

Súd v americkom štáte Pennsylvánia stanovil termín obnoveného súdneho procesu s hercom a komikom Billom Cosbym v prípade údajného sexuálneho napadnutia Andrey Constand z roku 2004.

Sudca Steven O'Neill rozhodol, že proces sa začne 6. novembra. Rozhodnutie prišlo po tom, ako sa júnový proces v tomto prípade skončil bez verdiktu.

Kanaďanka Andrea Constand podala na Cosbyho žalobu ešte v roku 2005, pričom v nej tvrdila, že jej herec v januári 2004 u seba doma hodil do pitia sedatíva a následne ju sexuálne zneužil. Komik následne pod prísahou vypovedal, že si v minulosti zadovážil sedatíva s úmyslom podať ich ženám, s ktorými chcel mať sex. Jednou z podmienok výpovede však malo byť, že prokuratúra nebude Cosbyho v tejto kauze stíhať. Informácie o výpovedi však v júli 2015 prenikli na verejnosť, čo viedlo k tomu, že prokuratúra znovu otvorila prípad a následne Cosbyho obžalovala. Vlani začiatkom januára Cosby požiadal o zrušenie obžaloby s tým, že ňou prokuratúra porušila podmienky spomínanej výpovede. Súd však jeho žiadosť zamietol. Cosby následne zažaloval Constand za porušenie mimosúdnej dohody, žalobu však neskôr stiahol. Začiatkom októbra komik opäť požiadal o zrušenie žaloby tvrdiac, že mu bolo odopreté právo na spravodlivý proces. Aj to však súd zamietol. Herca neskôr zo sexuálneho napadnutia obvinilo viac než 50 žien, obžalobe však čelil iba v súvislosti s Constand.

Súdny proces v tomto prípade začal 5. júna a Constand počas neho vypovedala sedem hodín v rámci dvoch dní. Počas svojej výpovede uviedla, že k sexuálnemu styku s Cosbym nikdy neprivolila a vnímala ho skôr ako mentora. Okrem nej vypovedala aj istá Kelly Johnson, ktorú komik údajne zneužil v roku 1996. Svedkyňa je jedinou ženou, z viac ako 50, ktoré 79-ročného umelca z tohto činu obvinili, a mohla voči nemu vypovedať. Cosby v rámci svojej obhajoby naopak nevypovedal a jeho právnici napadli tvrdenia Constand a poukázali na nezrovnalosti v jej výpovedi. Sudca vyhlásil 17. júna proces za zmätočný po tom, ako sa porotcovia ani po šiestich dňoch rozhodovania nedokázali jednotne vyjadriť, či sa Cosby dopustil trestného činu.

#proces #Bill Cosby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Pokúste sa nejak posilniť vašu imunitu, prospeje vám to.
Peniaze požičajte aj rodine, avšak stanovte si...

+ Dávajte si pozor akú aviváž používate, mohla by škodiť vašej pokožke.
Nespoliehajte sa na svojich kolegov,...