Björk obvinila známeho režiséra zo sexuálneho obťažovania

Islandská speváčka Björk obvinila "dánskeho režiséra", že ju sexuálne obťažoval počas nakrúcania filmu.

18.10.2017 18:14
Speváčka Bjork na archívnom zábere z koncertu v... Foto: ,
Speváčka Bjork na archívnom zábere z koncertu v New Yorku.
debata

O svojich skúsenostiach prvý raz napísala ešte v nedeľu na sociálnej sieti Facebook a v utorok svoje obvinenia rozšírila zverejnením podrobností o obťažovaní v rámci internetovej iniciatívy #metoo, v preklade Aj ja, ktorá spája ženy s podobnými zážitkami.

Päťdesiatjedenročná rodáčka z Reykjavíku síce filmára v príspevkoch nemenovala, no nakrútila len jeden film s dánskym režisérom – drámu Tanečnica v tme (2000) s Larsom von Trierom. Ten obvinenie vzápätí odmietol a pre dánsky denník Jyllands-Posten vyhlásil, že jediné, v čom Björk hovorí pravdu, je to, že boli nepriatelia. Režiséra sa zastal aj producent filmu Peter Aalbaek Jensen. „To my sme boli obeťami. Tá žena bola silnejšia ako Lars von Trier so mnou aj celou našou spoločnosťou dokopy,“ povedal pre Jyllands-Posten.

„Keďže pochádzam z krajiny, ktorá má ako jedna z niekoľkých na svete najbližšie k rovnosti pohlaví a v tom čase som mala už silnú pozíciu v hudobnom svete s ťažko vydobytou nezávislosťou, okamžite po vkročení do roly herečky mi bolo jasné, že ponižovanie a úloha slabšej, sexuálne obťažovanej bytosti je normou, pričom režisér a desiatky členov štábu to umožňujú a podporujú. Pochopila som, že je zaužívané, že režisér sa môže herečiek svojvoľne dotýkať a obťažovať ich a filmový priemysel to dovoľuje,“ napísala Björk ešte v nedeľu.

V utorňajšom príspevku obvinenia spresnila a popísala, ako jej režisér robil neslušné návrhy, a keď odmietla, „vybuchol a pred očami všetkých prítomných zlomil stoličku“. „Niekedy ma celé minúty, proti mojej vôli, hladkal,“ opísala speváčka, ktorá tiež tvrdí, že jej režisér „neustále šepkal nemiestne, paralyzujúce a nechcené sexuálne ponuky“. Počas nakrúcania vo Švédsku dokonca podľa jej slov „hrozil, že uprostred noci prelezie cez balkón z jeho izby do mojej s jednoznačným sexuálnym úmyslom, zatiaľ čo jeho žena bola vo vedľajšej izbe“. Na záver tiež uviedla, že filmár a producent šírili vymyslené príbehy o tom, ako sa s ňou ťažko spolupracuje práve preto, že sa obťažovaniu nepodvolila. „Toto sa krásne zhoduje s Weinsteinovými metódami a šikanovaním. Nikdy som nezjedla tričko a nie som si istá, či je to vôbec možné,“ napísala.

debata chyba
Viac na túto tému: #režisér #obťažovanie #Lars von Trier #sexuálne obťažovanie #Björk