Pár hodín do kráľovskej svadby: Čo by ste mali vedieť?

Už len pár hodín a v Londýne sa odohrá jedna z najsledovanejších udalostí planéty - svadba princa Williama s Kate Middletonovou.

28.04.2011 18:00
Kate Middleton, princ William Foto:
Kate Middleton a princ William vo Witton Country Park.
debata

Snúbenci, ostrosledovaní na každom kroku od minuloročného ohlásenia svojich zásnub, majú za sebou náročný týždeň. Ešte vo štvrtok predpoludním absolvovali posledný nácvik svadobného obradu, ktorý sa uskutoční vo Westminsterskom opátstve. Nechýbal ani princov brat Harry a Middletonovej sestra Philippa alias Pippa. Obaja sú totiž svadobnými svedkami.

Na kráľovskú svadbu mieria monarchovia, šľachtici, ale aj politické špičky a celebrity. Na večierku v spoločnosti mladomanželov sa však zúčastní len obmedzený počet hostí. Do posledného momentu sa podarilo kráľovskému palácu utajiť detaily ohľadom svadobných šiat. V momente, keď sa v nich Kate Middleton objaví pred dverami hotela Goring, odkiaľ ju otec odvedie to katedrály, tlačové oddelenie kráľovského paláca zverejní detaily o róbe. V minulých týždňoch sa v súvislosti so svadobnými šatami najčastejšie spomínalo meno dizajnérky Sarah Burtonovej zo salónu Alexander McQueen či Sophie Cranstonovej z labelu Libélula.

V hoteli Goring, ktorý sa nachádza neďaleko Westminsteru, strávi budúca nevesta predsvadobnú noc. Spoločnosť jej bude robiť matka Carole, ktorá už do hotela zamierila vo štvrtok, a tiež sestra Pippa. V piatok, polhodinu pred začiatkom svadobného obradu opustí hotel matka nevesty v sprievode syna Jamesa. Otec nevesty Michael Middleton odvedie svoju dcéru, vyvolenú britského princa z hotela o 11.51 nášho času (vo Veľkej Británii je to 10.51).

Pokiaľ sa nachádzate v centre Londýna a plánujete sa na svadbe zúčastniť, videá či fotografie môžete posielať na adresu web@pravda.sk. Najlepšie zverejníme.

 Už od utorka sa začali zbierať prví fanúšikovia. Okolo Westminsterského opátstva vyrástlo stanové mestečko ľudí, ktorí plánujú sledovať obrad. Ďalšie trasy, po ktorých bude prechádzať kráľovský koč, sú zatiaľ vraj pokojné a bez čakajúcich nadšencov. Dianie zo svadby budú prenášať aj obrie obrazovky v Hyde Parku a na Trafalgar Square. Kamery štábov, ktorých sa do Londýna zhŕklo neúrekom, sú však takmer všade v blízkosti Westminsterského opátstva. Nad mestom krúžia vrtuľníky a dokonca v špičke metodistického kostola, ktorý je oproti katedrála sa tiež už usadil televízny štáb.

Snúbencov, ale aj čakajúcich nadšencov však asi netešia správy o počasí. Už začiatkom týždňa meteorológovia hlásili zamračené a občasný dážď. Kráľovskú svadbu budeme minútu po minúte sledovať aj na webe Pravda.sk. Tešte sa na bohatú galériu, aktualizovanie celého ceremoniálu a množstvo zaujímavostí. 

Kráľovská svadba v číslach:

 • 9:03 ráno 21. júna 1982 sa narodil v Nemocnici svätej panny Márie princ William Arthur Philip Louis
  • 1900 je počet pozvaných hostí, ktorí sa zúčastnia na ceremoniáli vo Westminsterskom opátstve.
  • 650 hostí je pozvaných na slávnostný svadobný obed, na ktorom sa zúčastní aj kráľovná Alžbeta
  • 300 hostí dostalo pozvánku na večernú recepciu pod patronátom princa Charlesa
  • 9 sivých koní je súčasťou kráľovskej eskorty, ktorá bude sprevádzať novomanželov
  • 5 kráľovských kočov bude tvoriť svadobný sprievod, ktorý odvezie mladomanželov a blízku rodinu do Buckinghamského paláca. Mladomanželia budú sedieť v prvom z nich, ktorý pochádza z roku 1902
  • 5000 príslušníkov polície bude dohliadať na poriadok v uliciach Londýna a v blízkosti miesta konania svadby
  • 10.51 (na Slovensku 11.51) je čas, keď by mala Kate Middleton so svojím otcom opustiť hotel Goring, kde trávi predsvadobnú noc a vydať sa do katedrály
  • 13.25 (na Slovensku 14.25)  je čas, keď by mladomanželia mali z balkóna Buckinghamského paláca spoločne s kráľovnou Alžbetou II. zamávať ľudu
  • 5500 je odhadované číslo osláv a večierkov, ktoré sa konajú pri príležitosti kráľovskej svadby. Jeden z nich hostí aj britský premiér David Cameron
  • 140 ton je očakávané množstvo odpadkov, ktoré po svadbe vyzbierajú v uliciach Westminsteru upratovacie čaty
Britský korunný princ William a jeho priateľka...
Princ William so snúbenicou Kate Middleton...
+28Princ William so snúbenicou Kate Middleton...
debata chyba

+ Neprepadajte panike a upokojte sa inak ste pre ostatných zdrojom stresu.
Nešetrite na deťoch...

+ Chemické prípravky spôsobia nepríjemné svrbenie na vašej pokožke.
Očakávajte zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu...