Catherine Deneuve na strane mužov: Flirtovanie nie je zločin

Francúzska herečka spolu s ďalšími poprednými Francúzkami tvrdí, že obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči mužom, ktoré prišli po škandále okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina v podobe kampane #MeToo sú nespravodlivé a nemalo by sa im brániť, aby ženy zvádzali.

10.01.2018 11:31
debata (18)
Catherine Deneuve počas galavečera  značky... Foto: SITA/AP, Evan Agostini
Catherine Deneuve Catherine Deneuve počas galavečera značky Louis Vuitton.

Deneuve (74) je jednou zo 100 francúzskych umelkýň, spisovateliek a ďalších známych žien, ktorých otvorený list bol podľa spravodajskej televízie BBC uverejnený v utorkovom vydaní francúzskych novín Le Monde. V liste vyslovujú poľutovanie nad vlnou „verejných odsúdení (mužov)“ po odhalení, že producent Harvey Weistein znásilnil alebo sexuálne napadol desiatky žien.

„Mužov potrestali rýchlo, prinútili ich odísť zo zamestnania, pritom všetko, čo urobili, bolo, že sa dotkli niekoho kolena alebo sa pokúšali uchmatnúť si bozk,“ uvádzajú ženy v liste.

„Znásilnenie je zločin, ale vytrvalé alebo neobratné flirtovanie nie je priestupok, tak ako galantnosť nie je mačistickou agresiou,“ zdôrazňujú signatárky, medzi ktorými je aj spisovateľka Catherine Millet.

V liste ženy tiež tvrdia, že protest proti sexuálnemu násiliu bol opodstatnený, ale zašiel až príliš ďaleko a ohrozuje ťažko vybojované sexuálne slobody.

Podľa autoriek listu ide v prípade kampane #MeToo o novodobé „puritánstvo“, živené „nenávisťou voči mužom“.

Deneuv debutovala na filmovom plátne v roku 1957. Odvtedy nakrútila viac ako 100 filmov a získala množstvo domácich a zahraničných cien.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Catherine Deneuve #obťažovanie #Harvey Weinstein #MeToo

+ Svoje bolesti nezaháňajte len liekmi, mali by ste vedieť príčinu.
Preneste sa už cez to, že ste raz v živote...

+ Neprejedajte sa, bude vám zle a nebudete sa cítiť dobre vo svojom tele.
Nie vždy vám bude po chuti, avšak...