Niet divu, že ho to zabilo! Prince mal v krvi obrovské množstvo opioidu

27.03.2018 15:50
Prince
Spevák Prince na vyhlásení cien American Music Awards. Autor: ,

Americký spevák Prince mal v čase smrti v tele mimoriadne vysokú koncentráciu fentanylu.

Vyplýva to z toxikologickej správy, ktorú sa v pondelok podarilo získať tlačovej agentúre Associated Press. Vzhľadom na množstvo silného syntetického opioidu, ktoré podľa dôverných dokumentov našli v interpretovom tele, podľa nezávislých odborníkov nie je pochýb o tom, že ho zabila práve táto látka.

„Množstvo (fentanylu, pozn. SITA) v jeho krvi je mimoriadne vysoké, aj na pacienta s chronickou bolesťou, ktorý na ňu berie fentanylové náplaste,“ vysvetlil Lewis Nelson z Rutgers New Jersey Medical School. Podľa správy bola v Princeovej krvi koncentrácia fentanylu 67,8 mikrogramov na liter, pričom odborníci zdokumentovali úmrtia v prípadoch, keď mali ľudia v krvi od troch do 58 mikrogramov na liter.

V pečeni bola koncentrácia látky 450 mikrogramov na kilogram a podľa správy množstvo vyššie ako 69 mikrogramov „zrejme predstavuje predávkovanie alebo prípad smrteľnej toxicity“. Vysoké množstvo spomínaného opioidu objavili aj v žalúdku. Podľa Charlesa McKaya z American College of Medical Toxicology, výsledky toxikologickej analýzy naznačujú, že Prince látku užíval perorálne a jej stopy v krvi a pečeni naznačujú, že mala dostatok času v jeho tele cirkulovať, než zomrel.

Podľa odborníkov však nie je presne zadefinovaná koncentrácia fentanylu, ktorá dokáže zabiť. Osoby, ktoré majú túto látku dlhodobo predpísanú, si totiž vybudujú odolnosť, a tak dávka, ktorá môže jedného človeka zabiť, môže inému pomôcť.

Počas domovej prehliadky, ktorú vyšetrovatelia vykonali po Princeovej smrti, objavili viacero tabliet v rôznych nádobách, ktoré sa pri testovaní preukázali pozitívne na fentanyl a iné látky. Podľa verejne dostupných informácií zdroj týchto liekov neurčili. Prokurátor v okrese Carver v štáte Minnesota minulý týždeň oznámil, že prešetruje policajné správy, na základe ktorých rozhodne, či v súvislosti so spevákovou smrťou voči niekomu v „blízkej budúcnosti“ vznesie obvinenia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #Prince #liek #droga #látka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na lieky, ktoré máte predpísané od lekára, pomôžu vám.
Neviete sa rozhodnúť pre kúpu správneho...

+ Prechladnete, a to len z toho dôvodu, že sa nesprávne obliekate.
Nedôverujte ľuďom, ktorých...