Členovia kapely Lunetic: Sme späť, zlé veci sú už zabudnuté

, 12.05.2018 00:00
Lunetic
Členovia kapely Lunetic na aktuálnej fotografii: Zľava: Václav Jelínek, Aleš Lehký, Martin Kocián a David Škach. Autor:

Kto vyrastal v deväťdesiatych rokoch, ten sa ošiaľu menom Lunetic zrejme nevyhol. Štvorica chalanov - Václav Jelínek, David Škach, Martin Kocián a Aleš Lehký - vtedy prevalcovala českú i slovenskú hudobnú scénu.

Melódiu ich hitu „Máma“, ktorý sa k fanúšikom dostal presne 10. mája 1998, si mnohí pamätajú dodnes. Symbolicky, po dvadsiatich rokoch, je kapela Lunetic späť. Streli sme sa s ňou v Bratislave.

„20 rokov ubehlo ako voda, prežili sme neskutočné veci – vzostupy, ale aj pády. Napriek všetkému musím povedať, že Lunetic bol splneným snom štyrom chlapcov z malého českého mesta, ktorí chceli dobyť Wembley. To sa nám síce nepodarilo, ale podarilo sa nám dobyť Čechy a Slovensko. A hoci sú z našich fanúšičiek už maminy, je skvelé, že si na nás pamätajú a chodia na naše koncerty. Áno, sme retro, ale nie je na tom nič zlé. Ľudia radi spomínanú na svoju pubertu, mladosť a na ten skvelý čas, ktorý sa im spája aj s nami,“ opísal Aleš Lehký, z ktorého sa po rozpade skupiny stal rozhlasový moderátor.

A čo tmavovlasý fešák Václav Jelínek? Ako prežil 20 rokov on? Napríklad aj hľadaním ideálnej ženy. „Tú som napokon pre seba našiel, za čo som vďačný a mám s ňou dve deti. Som spokojný a to je dôležité,“ opísal a pokračoval: „Ja som ako jediný zostal pri hudbe aj keď Lunetic skončil. Dokonca som hral tri roky v muzikáli Rómeo a Júlia, vydal som sólový album.“

Chémia medzi nimi vraj funguje aj po rokoch, staré krivdy sú už odpustené. „Náš vzťah sa dá prirovnať k manželstvu. My sme spolu prežili polovicu našich životov a niekedy to bolo naozaj veľmi ťažké. Keď sme pred dvadsiatimi rokmi hrávali 200 koncertov za rok, vlastne sme spolu žili v aute. Tento stav trval dlhé 4 roky,“ opísal Aleš Lehký.

Václav
		Jelínek - člen kapely Lunetic.
Martin
		Kocián sa opäť pripojil ku kapele
		Lunetic.
+2Členovia kapely Lunetic
		na
		aktuálnej...

Ani sláva, úspech či peniaze neudržali kapelu pokope. V roku 2001 Lunetic opúšťa jeden jej člen, Martin Kocián. Skupina sa rozpadla. Práve pre Martina boli roky po Luneticu najnáročnejšie, potýkal sa s osobnými problémami, bojoval s tvrdými drogami aj so závislosťou od automatov. „Pár rokov som pracoval v Írsku ako čašník, potom som sa presťahoval do Manchesteru, dorobil som si školu, narodila sa mi dcéra. No priznávam, v mojom živote boli aj naozaj negatívne veci… Ale teraz je podstatné, že máme pred sebou 25 koncertov, ide o dôležitý záväzok a ja som dal chalanom slovo chlapa, že svoj záväzok voči nim neporuším. Chcem sa zachovať profesionálne a ak z tej profesionality vznikne opäť kamarátstvo, bude to pre mňa úžasné,“ opísal Kocián a napokon dodal: „Aká bude moja budúcnoť? Neviem. Ja som rád, že som po tom všetkom stále nažive.“

David Škach, Aleš Lehký, Vašek Jelínek a Martin Kocián sa po prvý raz po siedmich rokoch ocitli spolu na pódiu už 24. apríla na koncerte Leoša Mareša v pražskej O2 Aréne, kde zaspievali hit Máma.

Návrat Kociána do kapely komentoval aj Aleš Lehký. „Tie zlé veci sú už zabudnuté, to dobré medzi nami zostalo. Chlapi si to vedia povedať, odpustiť si a ísť za svojím cieľom. Myslím si, že medzi nami je stále nejaká zvláštna chémia. Aj kvôli nej sa to vtedy, pred rokmi, nám štyrom podarilo.“

Martin Kocián sa oficiálne ku kapele pripojí v septembri, kedy odohrá Lunetic svoj prvý koncert na turné s názvom LUNETIC TOUR – 20 ROKOV v českom Litvínove. Práve v tomto meste sa ich príbeh pred rokmi začal. Okrem Čiech sa štvorica predvedie aj na Slovensku – 15.11. v Bratis­lave, 16.11. v Prešove a 17.11. v Banskej Bystrici.

Príbeh kapely Lunetic

Všetko sa začalo koncom roka 1995, kedy sa teenageri Aleš s Martinom hrali na popové hviezdy a založili tanečnú skupinu Lunatic. Postupom času prišlo k ich spojeniu s kamarátmi Davidom a Vaškom z konkurenčnej tanečnej skupiny a tiež k prvému spoločnému koncertu v Moste v júni 1996, už ako Lunetic. Skladali a spievali vlastné piesne s anglickými textami, ale zásadný obrat prišiel začiatkom roka 1997 – producent Stano Šimor im dodal české skladby a pomohol nahrať prvé single „Máma“ a „Nechci být sám“. Na konci roka 1997 sa na ďalšom koncerte v Moste objavuje lovec talentov, vtedajší šéf českej sekcie Universal Music Martin Červinka a ponúka Luneticu profesionálnu zmluvu a vydanie albumu.

10. mája 1998, symbolicky na Deň matiek, vtrhol do éteru prvý singel „Máma“, ktorý zvalcoval všetko, čo mu stálo v ceste. Niekoľko týždňov sa držal v hitparádach takmer všetkých rádií a kraľoval aj v populárnej televíznej hitparáde Eso. V lete 1998 vychádza očakávaný album „Cik Cak“ a po ňom prichádza raketový úspech. Po roku dokonca Lunetic preberá moderovanie hitparády Eso, o ďalší rok vychádza druhý album „Nohama na zemi“ a v skratke: 3 roky veľkej párty, slávy a koncertovania. V lete 2001 z osobných dôvodov Lunetic opúšťa najvýraznejší člen kapely Martin. Skupina sa rozpadáva ako kocky z domina, zo sentimentu k davu stále čakajúcich fanúšičiek vychádza na jar 2002 album „Na přání“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Václav Jelínek #Martin Kocián #Lunetic #David Škach #Aleš Lehký
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Samota vám určite prospeje, prídete na nové nápady, ktoré zrealizujete.
Dnes sa vám niečo veľmi podarí,...

+ Stanovíte si svoje hranice a budete ich pravidelne dodržiavať.
Nič ani nikto nie je stopercentne dokonalý,...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk