Slávny Hawkeye Pierce zo seriálu M.A.S.H priznal: Bojujem s Parkinsonom

Osemdesiatdvaročný Alan Alda to prezradil v utorok v televíznom programe CBS This Morning s tým, že mu ochorenie diagnostikovali pred tri a pol rokom.

01.08.2018 17:10
Alan Alda Foto: ,
Herec Alan Alda.

Ako povedal, aj napriek tomu sa venuje herectvu, poskytuje rozhovory a žije plnohodnotný život.

Herec verí, že zverejnenie tejto správy môže pomôcť iným ľuďom s rovnakou diagnózou. O ochorení prehovoril po tom, ako si všimol, že sa mu počas nedávnych televíznych rozhovorov začal chvieť palec a ako podotkol, je len otázkou času, kedy by fanúšikovia začali špekulovať o jeho zdravotnom stave. Vyhlásil, že prvé prejavy choroby začal mať až pred niekoľkými mesiacmi. „Stále môžete robiť veľa vecí. Tri razy v týždni chodím na lekcie boxu a niekoľko ráz počas týždňa hrám tenis,“ dodal.

Alan Alda, vlastným menom Alphonso Joseph D'Abruzzo, je rodákom z newyorského Bronxu, pričom jeho rodičia mali talianskych a írskych predkov. Jeho umelecké meno Alda vzniklo spojení prvých dvoch písmen z mien Alphonso a D'Abruzzo. Už od detstva účinkoval v rôznych divadelných predstaveniach a neskôr sa dostal až na Broadway. Jeho prvým filmom bola dramédia Tie dni sú už za nami (1963), slávu však získal až ako Hawkeye Pierce v seriáli M.A.S.H. (1972 – 1983), ktorý mu vyniesol päť cien Primetime Emmy a šesť Zlatých glóbusov. M.A.S.H. bol zároveň aj jeho režisérskym debutom, keď pod jeho taktovkou vzniklo 32 epizód. Režíroval taktiež snímky Štyri ročné obdobia (1981) alebo Betsy sa vydáva (1990), pričom v oboch si aj zahral. Predstavil sa napríklad aj vo filmoch Vražda v Bielom dome (1997), Mesto šialencov (1997), Po čom ženy túžia (2000), Letec (2004), Most špiónov (2015) či v snímkach Woodyho Allena Zločiny a poklesky (1989), Tajomná vražda na Manhattane (1993) alebo Všetci hovoria: Milujem ťa (1996). Od roku 1957 je ženatý s fotografkou a spisovateľkou Arlene Alda, s ktorou má tri dcéry.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Parkinsonova choroba #Alan Alda

+ Vysaďte tabletky, škodia vášmu telu viac, ako je únosné.
Zožeňte si poriadneho právnika, budete ho potrebovať....

+ Starajte sa o svoje rozštiepené končeky, potrebujete radu kaderníka.
Neklamte, čoskoro sa pravda ukáže a vy...