Režisér snímok Magická hlbočina, Leon, Brutálna Nikita, Piaty element, Johanka z Arku alebo animovaného Arthura a Minimojov, ktorý sa narodil 18. marca 1959, sa presadil aj ako producent filmov, ktoré sa nesnažia o vysoké umenie a, do kina ale lákajú davy divákov . Tento prístup mu ale mnoho filmárov vyčíta, hoci vďaka zarobeným peniazom Besson točí aj kvalitné snímky.
„U nás je ťažké priznať, že filmy sú tiež priemysel, že kino je tiež zábava,“ tvrdí Luc Besson, ktorý stál napríklad za úspešnou sériou krimikomédii Taxi, drsnou špiónnou trilógiou 96 hodín alebo filmami o kuriérovi. „Všetky filmy sú komerčné. Keď sa idete pozrieť na film od Godarda, platíte rovnaké peniaze. A verte mi, že zarobí oveľa viac svojim malým filmom, ktorý stojí menej,“ reaguje na slová, že sa zapredal peniazom. Na hrane medzi umením a komerciou sa pritom pohybuje už najmenej tri dekády.
Už Bessonov prvý úspěšným film, Magická hlbočina z roku 1988, spôsobil u časti umelecky zameraného publika nevôľu, pri premietaní na festivale v Cannes ho dokonca ako „málo umelecký“ vypískali. Obrazovo pôsobivý snímok o súperení potápačov, kde zveril jednu z hlavných rolí svojmu obľúbencovi Jeanovi Renovi, však v kinách videli milióny divákov. A nakoniec sa Besson dočkal aj uznania od kolegov, keď bol nominovaný na Cézara za réžiu a smímku nominovali v kategórii pre najlepší film.
Podobný úspech oslávil o šesť rokov neskôr s Leonom, príbehom samotárskeho zabijaka, ktorého život obráti naruby mladučká susedka v podaní Natalie Portmanovej. Po predchádzajúcej akčnej Brutálnej Nikite, natočenom vo francúzštine, zmenil Besson prístup. Pre Leona – hoci hrdinu stvárnil Francúz španielskeho pôvodu Reno – použil angličtinu. Podľa mnohých hlasov Besson do príbehu projektoval vzťah s herečkou Maiwenn Bescoovou, ktora ešte nemala 17 rokov, keď mu porodila dcéru Shannu.
Svoju vtedajšiu životnú partnerku obsadil do Piateho elementu (1997), pri nakrúcaní ktorého však spoznal Millu Jovovich. Predstaviteľku oranžovovlasej Leeloo si vzal v roku 1997, manželstvo vydržalo ale len dva roky. Bessonovou prvou manželkou a matkou jeho prvej dcéry bola tiež herečka, Anne Parillaud, ktorej zveril hlavnú úlohu v Brutálnej Nikite. Dnes Luc Besson žije s francúzsko-kanadskou producentkou Virginiou Sillaovou, ktorú si vzal v roku 2004 a s ktorou má tri deti.
Besson vo svojich filmoch – teda tých, ktoré režíroval – už od Magickej hlbočiny, kladie neobyčajný dôraz na obrazovú zložku rozprávania. Dôkazom je napríklad práve vesmírny sci-fifilm Piaty element, ktorý mu vyniesol Césara, ale aj Johanka z Arku (1999), životopis barmskej političky Do Aun Schan Su Ťij alebo kriminálny príbeh so Scarlett Johansson Lucy (2014). Veľkolepo poňatý bol aj Bessonov zatiaľ posledný počin, vedecko-fantastický film Valerian a mesto tisícich planét (2017).
Parížsky rodák pritom pôvodne túžil po úplne inej kariére, po vzore rodičov – inštruktorov potápania – chcel spojiť svoj život s morom. Najviac ho lákala profesia morského biológa zameraného na delfíny, nehoda v 17 rokoch mu ale v ďalšom potápaní zabránila. Po návrate do Paríža sa začal motať okolo filmu, tri roky zbieral skúsenosti v Amerike a potom vo Francúzsku založil produkčnú spoločnosť Les Films de Loups (Vlčie filmy), ktorá sa neskôr premenovala na Les Films de Dauphins (Delfíní filmy).