Pôjde slávna ikona za mreže? Bardotovej hrozí stíhanie za rasistické výroky

20.03.2019 13:11

Francúzska herečka Brigitte Bardot vyvolala pobúrenie svojím tvrdením, že obyvatelia francúzskeho ostrove Réunion sú "zdegenerovaní divosi".

Herečka Brigitte Bardot v roku 2007 počas...
Herečka Brigitte Bardot v roku 2007 počas stretnutia s vtedajším francúzskym prezidentom Nicholasom Sarkozym. Autor: SITA/AP, JACQUES BRINON

Ministerka pre zámorské územia Annick Girardin i miestny policajný prefekt chcú teraz na herečku podať trestné oznámenie. Informovala o tom spravodajská televízia BFM.

V otvorenom liste adresovanom prefektovi ostrova chcela Bardot odsúdiť zlé zaobchádzanie so zvieratmi, pričom však urazila obyvateľov Réunionu. Píše o nich totiž ako o „zdegenerovaných“, spomína ich „barbarské tradície“ voči zvieratám a zmieňuje sa aj o „diablovom ostrove“.

V reakcii na list, ktorého autenticitu potvrdil aj Bardotovej štáb, ministerka Girardin uviedla, že „takýto hrubý rasizmus nemá miesto vo verejnej diskusii“.

Vo svojom liste 84-ročná Brigitte Bardot spomína aj „reminiscencie na kanibalizmus minulých storočí“, či „zdegenerované obyvateľstvo, stále nasiaknuté zvykmi predkov a barbarskými tradíciami, ktoré im sú vlastné“.

Herečka Brigitte Bardot na zábere z roku 1966...
Herečka Brigitte Bardot na zábere z roku 1966 (vľavo) a z roku 2007.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP

Táto aktivistka za práva zvierat, ktorá bola v minulosti päťkrát odsúdená za podnecovanie rasovej nenávisti, a to najmä za vyhlásenia proti moslimom, v liste píše o Réunione ako o diablovom ostrove, pričom osobitne poukazuje na osud vyhradený tam pre psov a mačky. Spomína aj sviatky indických Tamilov sprevádzané rituálnym stínaním hláv kozám a capom a hádzaním ich vnútorností do mora, čo láka žraloky.

Ericka Bareigts, ktorá je v poslankyňou za Socialistickú stranu a vo francúzskom parlamente zastupuje práve Réunion, v reakcii na herečkin list napísala, že tie „opovržlivé poznámky dokazujú úplné nepochopenie Réuniončanov“ i Bardotovej „sklon k nehumánnosti“. Upozornila, že herečka „bojuje proti krutosti voči jednému (živočíšnemu) druhu, ale v skutočnosti ju pritom sama používa, len iným spôsobom, proti svojim spoluobčanom“.

BFM informovala, že mnohí ostrovania vo svojich reakciách na sociálnych sieťach Bardotovú kritizovali za jej rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti. Niekdajšia filmová ikona sa priatelí s Jeanom-Marie Le Penom – bývalým vodcom krajne pravicového Národného frontu. Veľmi často útočí na židovskú a moslimskú komunitu vo Francúzsku, a to kvôli ich rituálnemu porážaniu zvierat.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#stíhanie #žaloba #Zvieratá #rasizmus #risk #Brigitte Bardot #trýznenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku