Pôjde slávna ikona za mreže? Bardotovej hrozí stíhanie za rasistické výroky

Francúzska herečka Brigitte Bardot vyvolala pobúrenie svojím tvrdením, že obyvatelia francúzskeho ostrove Réunion sú "zdegenerovaní divosi".

20.03.2019 13:11
debata (7)
Herečka Brigitte Bardot v roku 2007 počas... Foto: SITA/AP, JACQUES BRINON
Brigitte Bardot Herečka Brigitte Bardot v roku 2007 počas stretnutia s vtedajším francúzskym prezidentom Nicholasom Sarkozym.

Ministerka pre zámorské územia Annick Girardin i miestny policajný prefekt chcú teraz na herečku podať trestné oznámenie. Informovala o tom spravodajská televízia BFM.

V otvorenom liste adresovanom prefektovi ostrova chcela Bardot odsúdiť zlé zaobchádzanie so zvieratmi, pričom však urazila obyvateľov Réunionu. Píše o nich totiž ako o „zdegenerovaných“, spomína ich „barbarské tradície“ voči zvieratám a zmieňuje sa aj o „diablovom ostrove“.

V reakcii na list, ktorého autenticitu potvrdil aj Bardotovej štáb, ministerka Girardin uviedla, že „takýto hrubý rasizmus nemá miesto vo verejnej diskusii“.

Vo svojom liste 84-ročná Brigitte Bardot spomína aj „reminiscencie na kanibalizmus minulých storočí“, či „zdegenerované obyvateľstvo, stále nasiaknuté zvykmi predkov a barbarskými tradíciami, ktoré im sú vlastné“.

zväčšiť Herečka Brigitte Bardot na zábere z roku 1966... Foto: SITA/AP
Herečka Brigitte Bardot na zábere z roku 1966 (vľavo) a z roku 2007. Herečka Brigitte Bardot na zábere z roku 1966 (vľavo) a z roku 2007.

Táto aktivistka za práva zvierat, ktorá bola v minulosti päťkrát odsúdená za podnecovanie rasovej nenávisti, a to najmä za vyhlásenia proti moslimom, v liste píše o Réunione ako o diablovom ostrove, pričom osobitne poukazuje na osud vyhradený tam pre psov a mačky. Spomína aj sviatky indických Tamilov sprevádzané rituálnym stínaním hláv kozám a capom a hádzaním ich vnútorností do mora, čo láka žraloky.

Ericka Bareigts, ktorá je v poslankyňou za Socialistickú stranu a vo francúzskom parlamente zastupuje práve Réunion, v reakcii na herečkin list napísala, že tie „opovržlivé poznámky dokazujú úplné nepochopenie Réuniončanov“ i Bardotovej „sklon k nehumánnosti“. Upozornila, že herečka „bojuje proti krutosti voči jednému (živočíšnemu) druhu, ale v skutočnosti ju pritom sama používa, len iným spôsobom, proti svojim spoluobčanom“.

BFM informovala, že mnohí ostrovania vo svojich reakciách na sociálnych sieťach Bardotovú kritizovali za jej rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti. Niekdajšia filmová ikona sa priatelí s Jeanom-Marie Le Penom – bývalým vodcom krajne pravicového Národného frontu. Veľmi často útočí na židovskú a moslimskú komunitu vo Francúzsku, a to kvôli ich rituálnemu porážaniu zvierat.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #stíhanie #žaloba #Zvieratá #rasizmus #risk #Brigitte Bardot #trýznenie

+ Vaša cieľavedomosť vás môže dostať ďaleko, treba však vedieť kedy ju využiť.
Veľa ste pracovali, aby ste mali...

+ Nevyhýbajte sa novým chutiam, vyskúšajte niečo, čo ste ešte neskúsili.
S financiami nastanú menšie problémy,...