Nielen Selena Gomez podstúpila transplantáciu. Potrebovali ju aj ďalšie hviezdy

Od herečky Selena Gomezovej po speváčku Nataliu Cole - postavenie hviezdy nechráni tú-ktorú osobu pred prípadnými problémami so zdravím, niekedy aj celkom ťažkými. Niektoré celebrity dostali orgány od priateľov, rodiny ale aj od úplne neznámych ľudí.

08.04.2019 00:00
Selena Gomez Foto: ,
Americká speváčka a herečka Selena Gomez.
debata

Americká herečka Selena Gomez trpí roky autoimunitným ochorením nazvaným lupus, ktoré môže viesť ku komplikáciám s obličkami. Keď sa choroba zhorší, býva transplantácia jediným riešením. Jej kolegyňa a priateľka, herečka Francia Raisa zistila, že Selena bude musieť čakať na transplantáciu šesť až desať rokov a že do tej doby bude musieť podstupovať dialýzu, preto dlho nerozmýšľala a ponúkla sa, že jej daruje jednu obličku. „Pomyslenie, že by som mala niekoho požiadať o darcovstvo, bolo pre mňa tak ťažké, ale ona sa dobrovoľne ponúkla a skutočnosť, že jej oblička bola pre mňa vhodná, bola takmer neuveriteľná,“ povedala Selena pre televízny program The Today Show.

Zľava: herec Patrick Duffy, herečka Linda Gray... Foto: SITA, Jonathan Short
herec Patrick Duffy, herečka Linda Gray a herec Larry Hagman Zľava: herec Patrick Duffy, herečka Linda Gray a herec Larry Hagman - stará zostava seriálu Dallas po rokoch na archívnej snímke.

Americká herečka Sarah Hyland trpela dyspláziou obličiek, chorobou, ktorá vyvoláva nesprávny vývoj tohto orgánu. Hviezda televízneho seriálu Taká moderná rodinka sa musela podrobiť dvom transplantáciám: v roku 2011 jej otec daroval jednu obličku, ktorú však jej telo začalo po piatich rokoch odmietať a v máji 2017 bolo nutné ju odoperovat a nahradiť inou, ktorú jej tentoraz daroval mladší brat Ian.

V polovici 90. rokov bola slávnemu J.R. Ewingovi z televízneho seriálu Dallas, Larrymu Hagmanovi, diagnostikovaná tak ťažká cirhóza pečene, že mu lekári dávali sotva šesť mesiacov života. V roku 1995 sa podrobil transplantácii pečene, ktorá mu umožnila žiť až do roku 2012, zomrel ako 81-ročný.

Scenárista a režisér James Redford, syn herca Roberta Redforda a Loly Van Wagenenovej, mal v súvislosti s ulceróznou kolitídou, chronickou zápalovou chorobou, tak ťažko zasiahnutú pečeň, že bola nevyhnutná transplantácia. Potom, čo prvá zlyhala, sa Redford podrobil ďalšiemu zákroku, ktorý mu zachránil život. V roku 1999 realizoval dokument o transplantáciách a založil Inštitút Jamesa Redforda pre informovanosť o transplantáciách, ktorý vzdeláva ľudí v tom, ako je dôležité stať sa darcami orgánov.

Obličková nedostatočnosť spôsobila, že mexicko-americký komik a herec George Lopez mal obličky tak maličké, že neboli vidieť ani pod modernými zobrazovacími prístrojmi. Jeho manželka Ann sa teda rozhodla, že mu jednu svoju obličku daruje. Prežité skúsenosti oboch viedli k založeniu Nadácie Ann a George Lopezových, ktorá chce informovať verejnosť o tejto chorobe. Po rozvode z roku 2010 nesie nadácie len jeho meno.

V jednej časti talk-show americkej televíznej stanice CNN Larry King Live sa desiatky fanúšikov zapisovali na program a vraveli o svojej pripravenosti podrobiť sa testu, či by ich obličky mohli vyhovovať speváčke Natalii Coleovej, ktorá potrebovala obličku z dôvodu komplikácií vyvolaných hepatitídou C. V roku 2009 sa dočkala: ako informovala CNN, Coleovej transplantovali orgán jedného mŕtveho fanúšika. Vďaka tejto transplantácii žila speváčka ešte šesť rokov a potom zomrela na zlyhanie srdca.

Hercoci Mandymu Patinkinovi bol diagnostikovaný keratokonus, progresívne ochorenie rohovky, ktoré môže viesť k slepote. Dvakrát sa podrobil transplantácii rohovky, aby nestratil zrak. Dnes Patinkin aktívne podporuje darcovstvo orgánov. „Možnosť zlepšiť kvalitu života druhej osoby je mimoriadny dar a krásny spôsob života,“ povedal pre CBS.

debata chyba
Viac na túto tému: #Selena Gomez #transplantácia #orgány
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nezabúdajte na pravidelný príjem vitamínov, kľudne aj v podobe liekov.
Nechýba vám nadšenie ani tvorivosť,...

+ Nezabúdajte na rukavice. Mráz za nechtami vie narobiť veľké nepríjemnosti.
Najlepšie bude, ak sa spoľahnete sama...