Ruská podvodníčka, ktorá oklamala bohatú smotánku v USA, ide do basy

Newyorský súd poslal na najmenej štyri roky do väzenia Annu Sorokinovú, ktorá podviedla banky, hotely i priateľov, keď sa vydávala za bohatú dedičku. V jednej chvíli svojej "kariéry" sa pokúsila získať od banky pôžičku 22 miliónov dolárov na financovanie súkromného klubu, ktorý chcela otvoriť na Manhattane.

10.05.2019 14:00
Odúsdená Anna Delvey-Sorokin na archívnom... Foto: ,
Odúsdená Anna Delvey-Sorokin na archívnom zábere zo súdu z októbra 2018.
debata (10)

Proces vyvolal rovnakú pozornosť ako jej predchádzajúca spoločenská činnosť. Sudkyňa Diane Kiesel v preplnenej súdnej sieni vyniesla vo štvrtok trest v rozmedzí štyroch až 12 rokov väzenia, pričom o podmienečné prepustenie môže Sorokinová požiadať po odpykaní štyroch rokov. Za mrežami je dvadsaťosemročná Sorokinová, známa medzi priateľmi ako Anna Delvey, už 500 dní.

Podľa Kieselovej bola Sorokinová „oslnená leskom New Yorku“. „Chcela všetko, čo sa dá získať za peniaze, avšak s tým rozdielom, že žiadne peniaze nemala,“ tvrdila Kiesel a poukázala na luxusný život Sorokinovej, ku ktorému patrilo značkové víno a súkromné ​​lietadlá. „Všetko to bol jeden veľký podvod,“ povedala sudkyňa.

Podľa prokuratúry obžalovaná okradla ľudí o 275 000 dolárov (6,3 milióna korún). Vyvolávala v bohatých dôveru tým, že sama predstierala, že je dedičkou impéria s hodnotou 67 miliónov dolárov. Zanechávala za sebou neplatené účty v hoteloch i letoviskách. Za dovolenku v paláci v marockom Marakéši po nej zostalo nezaplatených 62 000 dolárov.

Na vynesenie rozsudku dorazila v čiernych šatách a topánkach, s okuliarmi s veľkými čiernymi obrubami. Prokurátori poukázali na to, že aj v tejto chvíli myslela na to, ako vyzerá, čo vraj dokazuje, že nemá výčitky svedomia. „Plakala iba jediný raz, a to nad oblečením, ktoré vyfasovala od väzenskej služby,“ vyhlásila prokurátorka Catherine McCaw.

Sorokinová sa narodila v Rusku v rodine vodiča. Keď mala 16 rokov, presťahovala sa rodina do Nemecka. Po vynesení rozsudku povedala, že sa chce ospravedlniť za omyly, ktorých sa dopustila.

Ako dôkazový materiál sa na súde objavilo vyhlásenie banky, od ktorej Sorokinová chcela pôžičku na 22 miliónov dolárov na svoj budúci klub. Podarilo sa jej od banky získať pôžičku 100 000 dolárov, ktoré nikdy nesplatila. Z tejto sumy zaplatila 30 000 dolárov, ktorá dlhovala za účet v newyorskom luxusnom hoteli 11 Howard. Správy o Sorokinovej sa v časoch jej „slávy“ objavovali denne na Instagrame, kde mala tisíce priaznivcov.

Prípad sledoval aj úrad pre imigráciu a clá (ICE). Vo vyhlásení uviedol, že Sorokinová je nemecká občianka, ktorá nemala povolenie na predĺžený pobyt v USA. Až si trest odpyká, chce úrad riešiť jej vyhostenie. Producentka Shonda Rhimes a filmárka Lena Dunham pracujú oddelene na filmovom stvárnení osudu Anny Delveyovej. Ani tento záujem Kieselovú nedojala.

Sorokinová vraj pri rozhovoroch, ktoré sa odohrali už vo väznici, nevykazovala známky žiadnej ľútosti, ale starala sa o to, kto ju bude v pripravovanom seriáli hrať. Fotografka Rachel Williams, ktorá o Sorokinovej napísala článok pre Vanity Fair a škandál odhalila, v júli vydá knihu s titulom My Friend Anna.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #väzenie #súd #financie #sprenevera #falošná #Anna Sorokinová #boháčka

+ Upravte stravu, aby ste sa cítili lepšie. Zdravé jedlo je základ.
V zamestnaní príde ku zmenám, povýšenie si na...

+ Cvičte pravidelne, aby ste zvýšili energiu. Pohyb je kľúčový.
Dôverujte svojim nápadom, pokúsite sa presvedčiť...