Rekordné odškodné! Oscarový herec sa bránil v kauze sexuálneho obťažovania

Austrálsky oscarový herec Geoffrey Rush dostal rekordné odškodné 2,8 milióna austrálskych dolárov v prípade, v ktorom zažaloval vydavateľstvo Nationwide News a denník The Daily Telegraph za ohováranie týkajúce sa sexuálneho obťažovania.

23.05.2019 15:32
Geoffrey Rush Foto: ,
Geoffrey Rush na archívnej snímke.
debata

Herečka Eryn Jean Norvill v roku 2017 Rusha obvinila, že ju obchytkával, keď v rokoch 2015 až 2016 spoločne účinkovali v divadelnej inscenácii Kráľ Lear. Články o tom zverejnil novinár Jonathon Moran v denníku The Daily Telegraph, ktorý vychádza v Sydney a patrí spoločnosti Nationwide News.

Podľa súdu tieto články vyvolali dojem, že Rush je perverzný sexuálny predátor, ktorý sa v divadle dopustil sexuálneho útoku, vydavateľstvo ani novinár ale nedokázali, že informácie obsiahnuté v oboch článkoch sú pravdivé. Sudca Michael Wigney dospel k záveru, že si The Daily Telegraph a Moran pred zverejnením článkov fakty dostatočne neoverili. „Išlo o mimoriadne nezodpovedný typ žurnalistiky toho najhoršieho razenia,“ povedal k Moranovej práci sudca. Norvillovú označil za nedôveryhodnú svedkyňou so sklonom k ​​preháňaniu.

Geoffrey Rush je známy z divadla a Oscara dostal za výkon vo filme Žiara. Tento rok v apríli súd v Sydney prisúdil Rushovi za ohováranie ohľadom sexuálneho obťažovania odškodné 850 000 austrál­skych dolárov. Odškodné sa týkalo len ohovárania. Sudca Wigney ale vtedy uviedol, že ešte zváži ekonomickú stratu, ktorú kauza Rush spôsobila, vrátane ušlých ziskov.

Šesťdesiatsedem­ročný Rush podľa sudcu nedostane ani po očistení svojej povesti seriózne pracovné ponuky ešte mnoho mesiacov a navyše jeho „cena“ vo filmovej brandži klesne. Rushov právnik Bruce McClintock povedal, že rok pred vytlačením článkov zarobil Rush „mnoho miliónov dolárov“, ale v minulých desiatich mesiacoch iba 44 000 dolárov.

Vo štvrtok súd priznal Rushovi ako náhradu ďalších 1,98 milióna austrálskych dolárov za minulé a predpokladané budúce ekonomické straty. Celková výška odškodného tak dosiahla 2,8 milióna austrálskych dolárov, uviedla agentúra Reuters. Podľa tlačových agentúr ide v Austrálii o rekordnú sumu. Vydavateľ a novinár podľa agentúry AP oznámili, že sú pripravení sa proti verdiktu súdu odvolať.

debata chyba
Viac na túto tému: #Geoffrey Rush

+ Zdieľanie času s blízkymi posilní vaše šťastie a pohodu.
Nečakajte, že všetci zarábajú ako vy, prispôsobte sa aj...

+ Nezabúdajte ani na preventívne prehliadky, je to dôležité.
Opatrnosť pri výdavkoch sa vyplatí, ušetrite pre...