Je celkom možné, že už aj vy patríte medzi tých, ktorí vyskúšali aplikáciu FaceApp. S jej pomocou nahráte fotografiu a s pomocou rozličných filtrov ju môžete meniť podľa potreby. Medzi možnosťami je skrásnenie, zmena farby vlasov či pridanie úsmevu. U pánov je to zase pridanie brady. Ale najžiadanejšou sa stala zmena vzhľadu vekom.
Filtre ponúkajú možnosť na vzhľad „starý“ a tiež dve verzie „mladého“. Možno aj fascinácia tým, ako budeme vyzerať o pár rokov, však spôsobila, že mnoho ľudí si cez aplikáciu zhotovilo fotografie seba samých v staršom veku. A zdieľali ju online.
Len pár hodín po masívnom sťahovaní a vzostupe popularity aplikácie sa okamžite objavili aj varovania, že má ísť o aplikáciu, ktorú vlastní ruská spoločnosť a ktorej dáta môžu byť v prípade potreby poskytnuté ruskej vláde. Také vraj v krajine platia zákony. Objavujú sa aj tvrdenia, že aplikácia môže zneužiť vaše biometrické údaje. V budúcnosti, keď sa môžu stať naše tváre základnými prístupovými údajmi napríklad k bankovým účtom, sú vlastne podobné aplikácie majiteľmi „kľúčov“, o ktorých ani netušíme.
Zároveň by však bolo dobré zamyslieť sa nad tým, koľko aplikácií sa nachádza v bežnom smartfóne a k čomu všetkému im udeľujeme schválením a inštalovaním prístup. Nezabúdajme ani na to, koľko fotografií a údajov sme za posledné roky nahrali do online priestoru. Ak existuje možnosť, že o ne majú záujem tajné služby, hackeri či vlády jednotlivých krajín, potom sa rozhodne podobná diskusia nemôže obmedzovať len na Rusko.
Pozrite sa s nami, ktoré celebrity či dokonca politici skúsili „zostaršujúcu“ aplikáciu.