Karel Gott má leukémiu, podstupuje liečbu

, 12.09.2019 08:36
karel gott
Spevák Karel Gott. Autor:

Legendárny interpret podstupuje ambulantnú liečbu a dochádza do nemocnice na kontroly.

Osemdesiatročný spevák potvrdil informáciu pre český denník Blesk. „Pred štyrmi rokmi som pre agresívny nádor podstúpil veľmi intenzívnu liečbu, ktorá viedla k jeho úplnému zmiznutiu. Zhruba pred rokom a pol sa u mňa objavila porucha krvotvorby v podobe myelodysplastického syndrómu. Aj napriek niekoľkým rôznym liečbam sa z tohto ochorenia v uplynulých mesiacoch vyvinula akútna leukémia, bohužiaľ,“ uviedol pre Blesk. „Podstupujem ambulantnú liečbu a dochádzam do nemocnice na kontroly, počas ktorých lekári pozorujú môj celkový zdravotný stav,“ dodal s tým, že sa zveril do rúk odborníkov vo Všeobecnej fakultnej nemocnici na Karlovom námestí v Prahe. O smutnú správu sa Gott následne podelil aj s jeho fanúšikmi na facebooku.

V novembri roku 2015 mnohonásobnému Zlatému slávikovi lekári diagnostikovali zhubné nádorové ochorenie lymfatických uzlín, tzv. Non-Hodgkinov lymfóm. Pri tomto ochorení dochádza k zhubnému bujneniu lymfocytov a keďže tie cirkulujú cez lymfatické cievy a krvné riečiská po celom tele, rakovinou postihnuté lymfocyty sa môžu v tele dostať prakticky všade.

Karel Gott pokrstil svoje dve nové narodeninové...
Karel Gott pokrstil svoje dve nové narodeninové CD kolekcie s dcérou Charlottkou. Autor: Supraphon

V roku 2016 sa s fanúšikmi podelil o správu, že jeho liečba je ukončená a bola úspešná. Náročná liečba si vtedy vyžiadala aj stratu hmotnosti či vlasov. Postupne sa však spevák vracal späť do života aj k svojej práci.

V júni 2019, pri príležitosti jeho osemdesiatych narodenín, pokrstil svoje dve nové narodeninové CD kolekcie, ktoré mapujú jeho single a najväčšie hity z priebehu šiestich dekád hudobnej kariéry. Zároveň v máji predstavil spločnú skladbu s dcérou Charlotte s názvom Srdce nehasnou, ktorú pre Gotta napísal Kryštof český spevák Richard Krajčo.

Pre zdravotné problémy však Gott zrušil niektoré plánované vystúpenia počas tohto leta. Ako dôvod spevák v júli, pred vystúpením na festivale „Benátská s Impulsem“, uviedol akútny zápal pľúc. Kvôli respiračnému ochoreniu bol Gott hospitalizovaný aj na jeseň 2018. Ako diagnózu vtedy lekári určili zápal dýchacích ciest, ktorý ohrozoval priedušky a pľúca.

Karel Gott s manželkou Ivanou.
Karel Gott s manželkou Ivanou. Autor: Supraphon

Karel Gott pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) či v rozprávkach Z pekla štěstí 2 (2001) alebo Keď draka bolí hlava (2018). Gott je držiteľom 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní a ceny Zlatá ihlica. Počas svojej speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii či Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí.

#liečba #leukémia #Karel Gott
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku