Šok vo švédskej monarchii? Kráľ odobral tituly piatim vnúčatám. Aj apanáž!

08.10.2019 09:59
kráľ Karol Gustáv a jeho manželka, kráľovná Silvia
Švédsky kráľ Karol Gustáv a jeho manželka, kráľovná Silvia, na archívnom zábere. Autor: ,

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv odobral kráľovské tituly piatim jeho vnúčatám.

Rozhodnutie sa týka dvoch detí jeho syna princa Karola Filipa, princov Alexandra a Gabriela, a troch detí jeho dcéry princeznej Madeleine – princezien Leonore a Adrienne a princa Nicolasa. Deti už nebudú mať tituly kráľovská výsosť a nebudú musieť vykonávať oficiálne kráľovské povinnosti. Naďalej však zostanú členmi kráľovskej rodiny a zostanú im tituly vojvodov a vojvodkýň.

Okrem uvoľnenia od kráľovských povinností pätica detí, ktoré sú vo veku od jedného do piatich rokov, stratili možnosť poberať apanáž – ročný príjem financovaný daňovými poplatníkmi.

Najnovší kráľov krok sa netýka dvoch detí švédskej korunnej princeznej Viktórie, princeznej Estelle a princa Oscara, ktoré sú v priamej línii na švédsky trón. Ako uviedol švédsky kráľovský palác vo vyhlásení, zmena neovplyvní ani rodičov piatich detí. Princezná Madeleine, princ Karol Filip a jeho manželka, princezná Sofia „budú pokračovať v ich práci v neziskových nadáciách a organizáciách, ktoré založili alebo na ktorých sa podieľajú. Okrem toho budú vykonávať oficiálne povinnosti v rozsahu stanovenom Jeho veličenstvom,“ píše sa v stanovisku.

Podľa odborníka na šľachtu Rogera Lundgrena rozhodnutie švédskeho monarchu prišlo po preskúmaní zvyšujúceho sa počtu členov kráľovskej rodiny. "Parlament pred pár rokmi oznámil, že bude mať previerku niektorých princípov týkajúcich sa monarchie. Jednou z vecí bola aj veľkosť rodiny,"uviedol. Ako ďalej pre BBC povedal, kráľ napokon sám podnikol kroky na riešenie tejto otázky. Novú rolu piatich kráľovských vnúčat Lundgren prirovnal k britským princeznám Beatrice a Eugenie, ktoré si vybudovali vlastnú kariéru.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#titul #Švédsko #odobratie #kráľ #apanáž
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Hrozí nevoľnosť z horúčav je nevyhnutné, aby ste dodržiavali pitný režim.
Návrat z dovolenky ovplyvní...

+ Pitie kávy na prázdny žalúdok vám nespraví dobre, hľadajte toaletu.
Zmena letenky vás môže...