Belgická princezná Elisabeth oslavovala 18! Počas veľkého dňa žiarila v bielej

26.10.2019 00:00
Belgická princezná Elisabeth
Belgická princezná Elisabeth oslávila 18 rokov. Autor: ,

Belgická princezná Elisabeth, najstaršia zo štyroch detí kráľa Filipa, dosiahla v piatok 18 rokov a po právnej stránke už bude schopná nahradiť vo funkcii svojho otca.

K takejto situácii by podľa televíznej stanice RTBF mohlo dôjsť v prípade, ak kráľ Filip abdikuje alebo skoná bez toho, aby určil nejakého regenta. Kráľovský kronikár Patrick Weber pre RTBF pripomenul, že Filip je „mladý panovník“, má 60 rokov a je vo funkcii iba šesť rokov. Pre princeznú Elisabeth – kňažnú z Brabantska alebo Elisabeth Belgickú, ako ju titulujú médiá – sa ani po dosiahnutí plnoletosti prakticky nič nemení, bude pokračovať vo svojom vzdelávaní a príprave na úlohu budúcej panovníčky. Zároveň však urobila symbolické gesto, keď sa rozhodla vzdať sa štátnych dotácií, na ktoré má po dosiahnutí veku 18 rokov nárok.

Belgická princezná Elisabeth oslávila 18 rokov...
Belgická princezná Elisabeth oslávila 18 rokov - pózuje s tanečníkmi, ktorí sa zúčastnili aj oficiálneho ceremoniálu. Autor: Reuters, YVES HERMAN

Historik Vincent Dujardin pre RTBF vysvetlil, že formovanie budúcej hlavy štátu musí byť šikovnou kombináciou toho, čo chce a čo musí z titulu svojej budúcej funkcie napĺňať. Očakáva sa, že vo všeobecnej rovine zvládne základy práva, histórie a hospodárstva, má hudobné a tanečné vzdelanie, hrá na klavíri, zároveň však musí dbať na dôležitú reprezentačnú úlohu ako člena kráľovskej rodiny, ktorý raz zasadne na trón.

Belgická princezná Elisabeth oslávila 18 rokov.
Belgická princezná Elisabeth oslávila 18 rokov. Autor: Reuters, YVES HERMAN

Princezná ukončila základné vzdelanie na katolíckej strednej škole v Bruseli a bola prvá z kráľovskej rodiny, čo chodila do flámskej školy. V súčasnosti je študentkou strednej školy Atlantic College vo Walese a očakáva sa, že po získaní medzinárodnej maturity v roku 2020 bude pokračovať vo vysokoškolských štúdiách na niektorej známej univerzite v zahraničí. Čím sa vyhne zbytočným politickým sporom v rodnej krajine, či by mala študovať v regióne Flámsko alebo vo frankofónnom Valónsku.

Belgická princezná Elisabeth oslávila 18
		rokov,...
Belgická
		princezná Elisabeth oslávila 18
		rokov,...
+1Belgická princezná
		Elisabeth oslávila 18
		rokov.

Po dosiahnutí plnoletosti má korunná princezná nárok na poberanie dotácie vo výške takmer 920 000 eur ročne. Táto suma je určená na zaplatenie nákladov pre jej poradcov, ktorí jej pomáhajú v príprave na budúce panovnícke povinnosti. Keďže však študuje, rozhodla sa štedrej dotácie vzdať, čo historik Dujardin označil za „múdry ťah“.

#princezná Elisabeth #Belgicko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku