Don Johnson má 70! Preslávil ho seriál Miami Vice aj búrlivý vzťah s Griffithovou

Americký herec, spevák, textár, producent a režisér Don Johnson bol jednou z televíznych hviezd populárneho seriálu Michaela Manna - Miami Vice, ktorá definovala módu a štýl 80. rokov.

15.12.2019 14:00
Melanie Griffith a jej bývalý manžel Don Johnson Foto: ,
Herečka Melanie Griffith a jej bývalý manžel Don Johnson.
debata

V roku 1990 si zahral hlavnú rolu v kriminálnom seriáli Detektív Nash Bridges v réžii Carltona Cusea. V nedeľu 15. decembra sa hollywoodsky herec dožíva 70 rokov.

Narodil sa ako Donnie Wayne Johnson v americkom mesto Flat Creek Township 15. decembra 1949 v rodine farmára. Keď mal šesť rokov rodina sa presťahovala do Kansasu, kde v roku 1967 ukončil strednú školu a vďaka divadelnému štipendiu nastúpil na Kansaskú univerzitu v Lawrence.

Zľava: Grace Johnson, herec Don Johnson a jeho... Foto: SITA/AP, Jordan Strauss
Zľava: Grace Johnson, herec Don Johnson a jeho súčasná partnerka Kelley Phleger. Zľava: Grace Johnson, herec Don Johnson a jeho súčasná partnerka Kelley Phleger.

Koncom 60. rokov bol jedným zo súťažiacich v populárnej TV show, v ktorej sa zoznamovali mladé páry, The Dating Game (1965). V tom čase bol tiež členom psychedelickej rockovej skupiny Horses. Neskôr vyštudoval drámu na Americkom divadelnom konzervatóriu v San Franciscu, kde vznikol aj jeho divadelný debut v Your Own Thing, v rockovom muzikáli na motívy Shakespearovej hry Večer trojkráľový. Johnsonova prvá väčšia rola prišla na javisku v Los Angeles v hre Fortune and Men Eyes (1969), kde stvárnil hlavnú postavu Smittyho v hre, ktorá sa zaoberala témou homosexuality vo väzniciach.

Herečka Melanie Griffith a jej bývalý manžel... Foto: SITA/AP, Evan Agostini
Melanie Griffith a jej bývalý manžel Don Johnson Herečka Melanie Griffith a jej bývalý manžel Don Johnson prišli na premiéru podporiť dcéru Dakotu Johnsonovú (v strede).

Pred kamerou debutoval v dnes už takmer zabudnutej snímke The Magic Garden of Stanley Sweetheart (1970) od režiséra Leonarda Horana. K jeho pozoruhodným snímkam patrí aj western Zachariah (1971) v réžii Georgea Englunda. Úspešné boli aj filmy The Harrad Experiment (1973) v réžii Teda Posta a sci-fi A Boy and His Dog (Chlapec a jeho pes, 1975) v réžii L.Q. Jonesa.

Po rokoch úsilia o zisk pozície uznávaného televízneho herca, sa na neho v septembri 1984 usmialo šťastie. Stvárnil bývalého vietnamského veterána a policajného detektíva Sonnyho Crocketta vo stodesiatich dieloch (štyri režíroval) populárneho seriálu Miami Vice. V Miami pracoval v tom čase aj na nízkorozpočtovom filme o Vietname, Cease FIRE (1985) a producenti seriálu ho prizvali na skúšky. V seriáli sa Johnson prezentoval ako neodolateľný fešák, vozil sa na Ferrari 365 GTS. Plne k dispozícii mu bol tiež pobrežný motorový čln. Jeho parťáka, Ricarda Tubbsa stvárnil Philip Michael Thomas a pokojného kapitána Martina Castilla zase Edward James Olmos.

Seriál sa preslávil svojím revolučným spojením hudby, kamery a výpravy rovnako ako aj okázalosťou, ktorú do tohto žánru priniesol. Rola v seriáli mu v roku 1986 vyniesla Zlatý glóbus a o rok neskôr nomináciu v kategórii najlepší herec v dramatickom televíznom seriáli. Nominovaný bol tiež na cenu Emmy (1985).

Ivana Trump a herec  Don Johnson v Cannes v... Foto: SITA/AP, Jeff Christensen
Ivana Trump Ivana Trump a herec Don Johnson v Cannes v roku 2007.

Zaujímavosťou je, že tvorcovia seriálu Miami Vice ho pritom pôvodne obsadiť vôbec nechceli. „Predstavte si niekoho z Missouri, niekoho absolútne bez kontaktov kto sa nevie pohybovať v biznise. Mal som obrovské šťastie,“ uviedol Johnson o svojom obsadení do role policajta.

V medzisezónach Don Johnson upevňoval svoju slávu napríklad v romantickom televíznom remaku The Long, Hot Summer (Dlhé, horúce leto, 1985) v réžii Stuarta Coopera a v dráme so Susan Sarandon Sweet Hearts Dance (Tanec sladkých sŕdc, 1988).

V roku 1996 získal Don Johnson hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy a v rokoch 1996–2001 žiaril ako Nash Bridges v rovnomennom policajnom seriáli o špeciálnej vyšetrovacej jednotke sanfranciskej polície v réžii Carltona Cusea. Seriál sám vymyslel a tiež produkoval.

Na jeseň 2005 krátko žiaril ako právnik v televíznej show zo súdnej siene Just Legal. V januári 2007 začal účinkovať ako Nathan Detroit v londýnskom West Ende v hre Guys and Dolls. Zahral si aj v bláznivej nórskej komédii Long Flat Balls II (2008) v réžii Haralda Zwarta.

Melanie Griffith  a Don Johnson v roku 1993. Foto: SHUTTERSTOCK
Melanie Griffith Melanie Griffith a Don Johnson v roku 1993.

Herec sa uplatnil aj v hudobnom priemysle. V 80. rokoch vydal dva popové albumu: Heartbeat (1986) a Let It Roll (1989). Titulná pieseň Heartbeat dosiahla 6. miesta hitparády Billboard Hot 100 (1986). S Barbrou Streisandovou zase naspieval titulnú pieseň Till I Loved You, ktorá vyšla na jej albume v roku 1990. V roku 2003 vyšlo Johnsonovi album The Essential.

Už ako štrnásťročná sa Melanie Griffith zoznámila s Donom Johnsonom a v roku 1976 sa za neho vydala. Ich manželstvo sa však do roka rozpadlo. O svoje šťastie sa pár pokúsil aj druhý raz v roku 1989, opäť bez úspechu. Griffith sa s Johnsonom rozviedla v roku 1996. Herečka Dakota Johnsson, ktorá je takisto slávnou herečekou, prišla na svet počas Griffithovej druhého manželstva s Donom Johnsonom.

debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #Don Johnson

+ Využite slnka a pekného počasia a urobte si prechádzku do prírody.
Nebuďte smutný pokiaľ máte v práci zlé...

+ Vášmu telu chýbajú mliečne výrobky, neobmedzujte syry ani mlieko.
Prehodnocujte svoje predplatné služby, aby ste...