Láska, škandály aj odcudzenie - títo všetci dali zbohom kráľovskej rodine!

11.01.2020 00:00
Britain Royals
Prince Harry a Meghan prichádzajú na udeľovanie cien WellChild, ktoré sa konalo v Londýne. Autor: ,

Manželka britského princa Harryho Meghan je druhou Američankou, kvôli ktorej sa nejaký člen britskej kráľovskej rodiny vzdal svojich povinností.

Prvá bola rozvedená Američanka Wallis Simpson. Do nej sa britský kráľ Edward VIII. zamiloval natoľko, že sa v roku 1936 vzdal trónu, aby sa s ňou mohol oženiť, čo bol prvý prípad svojho druhu v dejinách rodu Windsorovcov. Princ Harry a jeho manželka Meghan tento týždeň oznámili, že sa chcú vzdať svojej úlohy v kráľovskej rodine. Tu sú ďalšie prípady členov britskej kráľovskej rodiny, ktorí sa vzdali svojich povinností:

Edward VIII

  • Harryho pra-prastrýko sa vzdal koruny v roku 1936, keď nadobro stratil hlavu pre Wallis Simpsonovú, dvakrát rozvedenú Američanku, s ktorou sa zoznámil ešte v čase, keď bola ešte druhýkrát vydatá. Rozvedená žena po boku panovníka však bola neprijateľná pre vtedajšiu vládu i anglikánsku cirkev.
  • Romantická aféra vyvolala veľký škandál, ale kráľovská rodina rýchlo zjednala poriadok, keď na trón zasadol brat Edwarda, vojvoda z Yorku, ktorý vládol ako kráľ Juraj VI. Bol to otec súčasnej kráľovnej Alžbety II.
Záber z 3. júna 1937, na ktorom vidieť Wallis...
Záber z 3. júna 1937, na ktorom vidieť Wallis Simpsonovú a bývalého kráľa Edward VIII. potom, čo sa zriekol kráľovskej koruny. Dvojici po svadbe pripadol titul vojvoda a vojvodkyňa z Windsoru. Autor: SITA/AP

Princ Andrew

  • Odchod mladšieho brata princa Charlesa od kráľovských povinností nebol dobrovoľný a súvisel s jeho niekdajšími stykmi s americkým finančníkom Jeffreym Epsteinom, ktorý pred svojou smrťou čelil obvineniu z rozsiahleho sexuálneho zneužívania. Andrew vlani v novembri oznámil, že na dlhšiu dobu zanecháva svoje verejné povinnosti. V rozhovore s britskou televíziou BBC Andrew uviedol, že pobyt pri Epsteinovi „nebol vhodný pre člena kráľovskej rodiny“.
  • Od tej doby sa takmer neobjavuje na verejnosti a musel odstúpiť z rady združenia a spolkov, nad ktorými mal patronát.
Princ Andrew na zábere z vianočnej bohoslužby.
Princ Andrew na zábere z vianočnej bohoslužby. Autor: SITA/AP, Joe Giddens

Princezná Diana

  • Vylúčenie Diany, matky princa Harryho a princa Williama, z britskej kráľovskej rodiny, malo dve fázy: v roku 1993 oznámila Diana odchod z väčšiny verejných činností, aby sa mohla venovať súkromnému životu, ktorý nasledoval po jej rozluke s princom Charlesom, napriek tomu však zostávala naďalej aktívna. Po rozvode s Charlesom v auguste 1996 sa stiahla z radu charitatívnych združení a bola zbavená titulu kráľovská výsosť.
  • Ďalšiu paralelu so synom Harrym predstavujú Dianine komplikované vzťahy s britským bulvárom, ktorý ju prenasledoval po celý jej život, čo je tiež jedným z dôvodov, prečo sa chce teraz jej syn „striasť kráľovskej okovy“.
Princezná Diana pútala pozornosť ako súčasť...
Princezná Diana pútala pozornosť ako súčasť kráľovskej rodiny, ale aj keď už nebola jej členkou. Autor: SITA/AP

Fergie

  • Sarah, vojvodkyňu z Yorku a bývalú manželku princa Andrewa kráľovský palác tiež vyčlenil z rodiny po rozvode. Rozviedli sa v roku 1996, rovnako ako Charles a Diana – tento rok bol pre britskú kráľovnú Alžbetu II. „Annus horribilis“, rok hrôzy. Napriek tomu sa Sarah so svojimi dvoma dcérami, Beatrice a Eugeniou, objavuje na niektorých spoločenských udalostiach kráľovskej rodiny. Bola napríklad na svadbe Harryho a Meghan v roku 2018.
Sarah Ferguson, vojvodkyňa z Yorku.
Sarah Ferguson, vojvodkyňa z Yorku.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, MURAD SEZER
Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vojvodkyňa Meghan #škandál #rozvod #princ Harry #odcudzenie #odchod #láska #kráľovská rodina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dávajte si pozor koľko jedla konzumujete, musíte sa vedieť ovládať.
Menšie problémy s financiami sa rýchlo...

+ Vyskúšajte pred spaním vypiť pohár zeleného čaju, je vhodný hlavne na pleť.
Nenechajte sa odradiť, aj keď...