Natalie Portman nemá čo hovoriť o rovnoprávnosti, myslí si Rose McGowan

Keď prišla herečka Natalie Portman na nedeľné udeľovanie Oscarov v plášti, ktorým chcela vyjadriť podporu opomenutým režisérkam, vyvolalo to pochvalné reakcie i rozsiahlu kritiku.

15.02.2020 15:00
debata
Herečka Natalie Portman v kreácii Christian... Foto: SITA/AP, Jordan Strauss
Herečka Natalie Portman v kreácii Christian Dior Haute Couture. Herečka Natalie Portman v kreácii Christian Dior Haute Couture.

Tú si vyslúžila najmä od kolegyne Rose McGowan, ktorá vyhlásila, že Portman sa nemá čo vyjadrovať k rovnosti šancí pre ženy, pretože ona sama je „súčasťou problému“.

Podľa McGowanovej nie je úprimné, ak hovorí o potrebe rozširovania príležitostí pre ženy-režisérky Portman, ktorá za celú svoju kariéru hrala len vo dvoch filmoch režírovaných ženami, pričom jednou z nich bola ona sama. Podobne i jej produkčná spoločnosť Handsomecharlie Films dosiaľ najala na réžiu len jednu ženu – Portmanovú.

„To ty si problém. Áno, ty, Natalie! Predstieraná podpora iným ženám je problém,“ napísala McGowan na sociálnej sieti Facebook, pričom tiež kritizovala vyjadrenia, v ktorých Portman oceňovali za odvahu. „Odvážna? Ani náhodou! Skôr ako herečka hrajúca niekoho, komu na tom záleží – tak ako to robia aj mnohé ďalšie z nich,“ pustila sa McGowan do kolegyne.

„Považujem tento druh aktivizmu za hlboko urážlivý pre všetkých, ktorí sa tomu naozaj venujú. A nie, nepíšem to preto, že som zatrpknutá, píšem to preto, lebo som znechutená. Chcem len, aby ona a ďalšie herečky robili naozaj to, o čom rozprávajú,“ pokračovala McGowan.

Herečka Rose McGowan na prehliadke Pam Hogg... Foto: SITA/AP, Vianney Le Caer
Herečka Rose McGowan na prehliadke Pam Hogg Jar/Leto 2019. Herečka Rose McGowan na prehliadke Pam Hogg Jar/Leto 2019.

„Vy, ‚áčkové‘ herečky, by ste mohli zmeniť svet, ak by ste zaujali stanovisko a neboli súčasťou problému. Prestaň predstierať, že si nejakou akože hrdinkou pre hocikoho iného okrem seba,“ zakončila svoju tirádu McGowan.

Portman vo štvrtok v stanovisku pre britskú BBC reagovala pokojne a dokonca uznala, že McGowan má v niečom pravdu. „Je pravda, že som natočila len málo filmov so ženami,“ uviedla, no dodala, že to vôbec nie je preto, že by si to tak priala. Dôvodom podľa nej je to, že väčšina režisérov úspešných filmov, ktorí ju oslovili, boli muži. Filmy, klipy či iné projekty, ktoré robila so ženami, neboli až také úspešné, alebo sa nakoniec ani nezrealizovali, čo si Portman vysvetľuje tým, že systém nadvlády mužov má vo filmovom biznise „strážcov brány na každej úrovni“.

Natalie Portman prišla na nedeľné udeľovanie Oscarov v plášti, na ktorého lemoch boli vyšité mená režisérok. Chcela tým upozorniť na skutočnosť, že v režisérskej kategórii za uplynulé desaťročie už deviaty raz na Oscary nominovali len mužov. Na mieru ušitú róbu s plášťom z dielne módneho domu Dior, ktorej výroba trvala vyše 900 hodín, zdobili napríklad mená tvorkýň ako Lorene Scafaria (Zlatokopky), Lulu Wang (The Farewell), Greta Gerwig (Malé ženy), Marielle Heller (Výnimočný priateľ) alebo Melina Matsoukas (Queen & Slim).

Herečka na tento problém upozorňuje už dlhšie. Keď napríklad v roku 2018 uvádzala nominácie v režisérskej kategórii na udeľovaní Zlatých glóbusov, vyhlásila do mikrofónu: „A tu sú čisto mužské nominácie.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Hollywood #hádka #žena #kritika #Natalie Portman #Rose McGowan #rovnoprávnosť