Anna Kendrick o nakrúcaní počas pandémie: Žiadne dobré riešenie som nevidela

Kaderníci, kameramani a stovky ďalších ľudí sa podieľajú na vzniku kúzla filmov a televíznych relácií. Teraz Hollywood hľadá úplne novú profesiu - konzultantov špecializovaných na covid-19.

29.05.2020 00:00
Anna Kendrick Foto: ,
Anna Kendrick počas udeľovania cien "CinemaCon Big Screen Achievement Awards" v Las Vegas.
debata

Pandémia prinútila producentov, štúdia i odbory radiť sa s expertami, ako bezpečne obnoviť natáčanie. Jednotlivé tímy sa museli kvôli koronavírusu rozísť uprostred marca. Ako píše agentúra Reuters, najväčší dopyt je teraz po epidemiológoch a ďalších odborníkoch na zdravotníctvo. Majú štábom poradiť, ako riadiť často veľké tímy ľudí, ktorí pracujú v prepchatých priestoroch. Ako viesť herca pri scénach, kedy sú v tesnej blízkosti kolegov, bozkávajú sa, objímajú alebo zápasia.

Obnoviť natáčania je pre štúdiá dôležité – Netflix, Walt Disney a ďalšie potrebujú nové programy, ktoré divákov zaujmú. Kým v USA sú štúdiá zatiaľ prázdne, produkcie sa už chystajú v Južnej Kórei, Austrálii, Švédsku aj na Novom Zélande, kde bude tento týždeň pokračovať v nakrúcanie Avataru 2 Jamesa Camerona. Ľudia z brandže očakávajú, že sa výrobné tímy zmenšia, bude sa pravidelne testovať, všade bude dezinfekcia a davové scény sa budú vyrábať počítačovo.

Režisér a producent Tyler Perry chce byť medzi prvými, kto znovu zapne kamery. Oznámil začiatok nakrúcania dvoch seriálov pre káblovú televíziu BET 8. júla v štúdiách v Atlante. Pozemok o rozlohe 133 hektárov poskytuje aj možnosť oddeleného ubytovania, čo má byť prekážkou pre prípadné šírenie nákazy. Perry na zaistenie bezpečnosti povolal množstvo ľudí vrátane odborníka na infekčné choroby Carlosa del Ria. Ten odporučil, aby na začiatku boli otestovaní všetci zamestnanci aj účinkujúci a aby natáčanie vždy po štrnástich dňoch prerušili. Odporučil tiež hygienickú ochranu, ale s tým, že stopercentne sa zaručiť nedá nič. „Možno to štáb od nákazy úplne neochráni, ale nebolo by dobré radiť, aby sa počkalo, až vírus zmizne alebo keď bude vakcína, pretože to by sa nedalo znovu pracovať ani dva roky,“ povedal del Rio. Odbory zastupujúce hercov a zamestnancov ako SAG-AFTRA alebo IATSE si najali odborníkov z Harvardovej univerzity a Kalifornskej univerzity. Všetci čakajú na kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, ktorý sa sa chystá vydať pokyny pre filmové a televízne natáčania.

Dianie sledujú aj herci. Anna Kendrick poskytla rozhovor na propagáciu seriálu Love Life televízie HBO. Povedala, že začula rady, ktoré podľa nej pochádzali od niekoho, „kto v živote nebol na pľaci“. „Zo skúsenosti viem, že všetci, ktorí natáčajú vedia, že sú jeden tím. Snažíme sa, aby boli ostatní v bezpečí. Myslím, že sa to dá urobiť, ale ešte som žiadne dobré riešenie nevidela,“ povedala.

Doktor Paul Litchfield, ktorý sa zaoberá pracovným lekárstvom povedal, že zložité je to v televízii, pretože mnoho zamestnancov je na voľnej nohe. „Ľudia vstupujú a vystupujú z vášho okruhu k ďalším produkčným tímom iných spoločností. Takže je potrebné zabezpečiť, aby pokyny boli pre televízne štúdiá jednotné,“ povedal.

debata chyba
Viac na túto tému: #Anna Kendrick #koronakríza

+ Narodili sme sa taký aký sme z nejakého dôvodu, snažte sa to dobre využiť.
Urobte si rozpočet, koľko miniete...

+ Na postave, ktorú máte ste dlho makali a všetko sa to vyplatilo, užívajte si to.
S finaciami nemáte problémy,...