Vzácny skafander z filmu 2001: Vesmírna odysea putuje do dražby

30.06.2020 17:00

Podľa odhadov aukčnej siene v kalifornskom Beverly Hills by sa kostým mohol predať až za 300 000 dolárov.

Priaznivci kultového sci-fi filmu 2001: Vesmírna odysea, režiséra Stanleyho Kubricka, sa budú môcť v polovici júla uchádzať o zakúpenieí vzácneho skafandra, ktorý možno vidieť v jednej z legendárnych scén filmu.

Dražený skafander sa veľmi pravdepodobne objavil v jednej z najznámejších scén z filmu uvedenom v roku 1968, v ktorej doktor David Bowman (Keir Dulleaou) ničí inteligentný počítač HAL 9000, ktorému sa vyvinulo vedomie a rozhodol sa zabiť astronautov na lodi, aby mohol dokončiť misiu, na ktorú bol naprogramovaný. O skafander je veľký záujem čiastočne kvôli tomu, že Kubrick nariadil zničenie väčšiny kostýmov a rekvizít z tohto majstrovského diela sci-fi žánru, pretože sa bál, že by mohli byť použité v iných snímkach bez jeho povolenia. Podľa Jasona DeBorda z aukčnej siene, ktorá dražbu organizuje, sa v aukciách predal doteraz len jediný väčší predmet z filmu, a to model vesmírnej lode Aries 1B, ktorým sa v snímke doktor Heywood Floyd dopravil na Mesiac. V roku 2015 ho zakúpila americká filmová akadémia, ktorá udeľuje Oscary, za 344 000 dolárov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#2001: Vesmírna odysea
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vyskúšajte pred spaním vypiť pohár zeleného čaju, je vhodný hlavne na pleť.
Nenechajte sa odradiť, aj keď...

+ Zdravá strava je základ snažte sa prijímať dostatok živín pre vaše telo.
Práca nie je všetko, nezabúdajte,...