Príroda je obrovským darom, hovorí herec Josef Trojan

Film Šarlatán mal veľmi ťažký "pôrod", od prvotnej myšlienky prešlo šesť rokov, potom jeho uvedenie do kín skomplikovala pandémia.

24.08.2020 00:00
Juraj Loj, Ivan Trojan, Josef Trojan Foto:
Juraj Loj, Ivan Trojan a Josef Trojan na festivale Berlinale, kde s filmom Šarlatán zožali veľký úspech.
debata

Týmito slovami uviedla stredajšiu (19. 8.) bratislavskú premiéru svojho najnovšieho filmu poľská režisérka Agnieszka Hollandová. Prináša v ňom skutočný príbeh českého liečiteľa a znalca bylín Jana Mikoláška, ktorý nakrútila podľa scenára Marka Epsteina. Hlavnú úlohu zverila Ivanovi Trojanovi, mladšiu verziu Mikoláška stvárnil Trojanov syn Josef.

Josef Trojan vo filme Agnieszky Hollandovej... Foto: Cinemart
Sarlatan Josef Trojan 01 Josef Trojan vo filme Agnieszky Hollandovej Šarlatán ako mladý záhradník a bylinkár Jan Mikolášek.

„Mikolášek ma fascinoval tým, že skutočne podľa spisov vyliečil viac ako päť miliónov ľudí, čo je neuveriteľné číslo. To vypovedá o tom človeku, že chcel liečiť a bol to jeho primárny údel, až vyšší údel. Svoj talent vnímal ako dar od Boha a že to musí Bohu vrátiť,“ povedal Josef Trojan. Ďalej priznal, že liečiteľ, ktorého životné osudy snímka zachytáva počas štyroch dekád, mal v sebe aj veľké zlo. A nie vždy ho dokázal kontrolovať. „To je taký zaujímavý kontrast, že hrať takúto postavu je pre herca krásne, lebo sa môže hrať na jedno i to druhé,“ vysvetlil.

Herečka Zuzana Kanócz a Juraj Loj na premiére...
Herečka Milena Minichová na premiére filmu...
+2Herečka Lucia Siposová na premiére filmu Šarlatán.

Film mapuje dva totalitné režimy, najprv nacistický a potom ten komunistický. Práve preto má podľa Trojana čo povedať aj mladým divákom. „Kým tieto strany alebo názorové prúdy budú existovať, nikdy nie je na škodu to pripomínať. A film ako médium je pre mladých ľudí znesiteľnejší, než by si o tom mali čítať v knihách alebo počúvať o tom na hodine od profesora,“ myslí si Josef.

Do pozornosti dal aj fakt, že životopisná dráma poukazuje na spojenie človeka s prírodou. „Ukazuje, aký je príroda obrovský dar a čo všetko nám môže poskytnúť. Síce sa nezaoberá tým, že by sa príroda ničila, ale poukazuje na to, že je skutočne bohatá na mnohé dary. To by sme si mali každý deň uvedomovať a pre tú prírodu tiež niečo robiť,“ dodal 19-ročný herec. V detstve hral v rozprávke Anděl Páně, v roku 2019 stvárnil hlavnú úlohu vo filme Abstinent, hlavnú úlohu stvárnil tiež v českom televíznom seriáli Skvrna.

debata chyba
Viac na túto tému: #šarlatán #Josef Trojan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Na cestách bude poľadovica, znížte rýchlosť a zvýšte pozornosť.
Vyhnite sa hádkam na pracovisku a problémy...

+ Postavu máte výbornú, len si ju potrebujete udržiavať stále fit.
Prispôsobte sa pracovnému tempu, nemusíte...