Takto Ivan Trojan komentoval intímne scény s Jurajom Lojom

28.08.2020 00:00
Juraj Loj, Ivan Trojan, Josef Trojan
Juraj Loj, Ivan Trojan a Josef Trojan na festivale Berlinale, kde s filmom Šarlatán zožali veľký úspech. Autor:

Týždeň je v slovenskej kinodistribúcii životopisná dráma Šarlatán. Uznávaná poľská režisérka Agnieszka Holland v nej rozpráva skutočný príbeh českého liečiteľa a znalca bylín Jana Mikoláška.

Hlavnú úlohu muža, ktorý mal vyliečiť viac ako päť miliónov ľudí, zverila Ivanovi Trojanovi. Mikoláškovho asistenta, ale zároveň tiež životného partnera, si zahral slovenský herec Juraj Loj.

Ivan Trojan stvárňuje Mikoláška vo veku 40, 55 a 70 rokov. Jeho filmovým partnerom bol talentovaný slovenský herec Juraj Loj. Divákom sa predstaví v úlohe Františka, Mikoláškovho asistenta, človeka, ktorý „prichádza z východu ako slnko“. Pre Loja to bola prvá veľká filmová úloha. „Už na kastingu bolo jasné, že on je ten pravý, a vlastne vďaka tomu, že je výborný herec a skvelý človek, tak napríklad aj tie intímne scény, ktoré tam spolu máme, sme zvládli so cťou a pravdivo,“ komentoval Trojan spoluprácu s Lojom. „Je to mladý muž, ktorý si prišiel hľadať prácu, a jeho odvaha, sebaistota a chuť žiť ho určitým spôsobom predurčili na to, aby sa stal pomyselným pilierom v živote Jana Mikoláška,“ opísal svoju postavu Loj.

Šarlatán a jeho príbeh prichádza podľa herca v správny čas. „Pretože sa stávame súčasťou masy, ktorá je nepoučiteľná. Človek sa najlepšie poučí z vlastných chýb. To však neplatí pre ľudstvo ako také. Stávame sa imúnni voči potrebám iných a slepí k okoliu do momentu, než sa to začne dotýkať nás osobne. Pritom si každý nesieme v sebe tú najvyššiu hodnotu, ktorá nám bola dávaná a prejavovaná od narodenia, a to je láska, jeden z hlavných motívov tohto filmu,“ vysvetlil Loj. Intímne scény s Trojanom komentoval slovami: „Či už to boli scény intímne alebo nie, vždy sme sa o nich s Ivanom veľa rozprávali. Obom nám záležalo na tom, aby sme divákovi myšlienku alebo pocit z danej scény podali čo najdôveryhodnejšie a s určitou naliehavosťou,“ poznamenal herec s tým, že má k svojmu českému kolegovi obrovskú úctu a rešpekt: „Je to človek, ktorý si stojí za slovom a k práci pristupuje zodpovedne. Bol mi veľkou inšpiráciou. Mám ho rád.“

Herečka Zuzana
		Kanócz a Juraj Loj na
		premiére...
Herečka Milena
		Minichová na premiére
		filmu...
+2Herečka Lucia Siposová
		na premiére filmu
		Šarlatán.

Podľa Loja je dobré, že filmy typu Šarlatán sa dnes nakrúcajú. „Dnešný mladý divák má možnosť vidieť, čo dvaja ľudia, ktorí sa bezhranične milujú, museli prežívať v daných dobách. Dnes je to v podstate rovnaké, síce nie sú zatváraní, ale zatvárajú sa sami v sebe, zatvárajú sa pred sebou a svetom, pretože ten ich neprijíma. Je úplne jedno, či vás zatvoria komunisti za to, akej ste orientácie, alebo sa musíte vy uzavrieť pred spoločnosťou. Máme právo voľby, a toto nie je voľba daných ľudí, oni sa tak narodili,“ povedal pre TASR Loj k snímke, ktorá mapuje dva totalitné režimy, najprv nacistický a potom ten komunistický, a poukazuje tiež na spojenie človeka s prírodou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#šarlatán #Ivan Trojan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dobrú náladu vám nikto nezoberie, ak si ju sami nedáte.
Pravidlá na cestách dodržiavajte, inak hrozí...

+ Kvalitná kozmetika zmierni kožné problémy a zlepší vašu pokožku.
To, čo dokážete dať druhým sa vám...