Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu, protestujú proti Facebooku

16.09.2020 14:00
Televízna a internetová celebrita Kim...
Televízna a internetová celebrita Kim Kardashian a jej manžel Kanye West. Autor: ,

Niektoré americké a britské celebrity sa chystali na celý deň (16.9.) odmlčať na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

K iniciatíve sa pripojila napríklad Kim Kardashian West, ktorá má na Instagrame 188 miliónov fanúšikov.

Nová kampaň je pokračovaním projektu Stop Hate for Profit (Zastavme zisky z nenávisti), za ktorou stojí viac organizácií vrátane Ligy proti hanobeniu (ADL) či asociácia NAACP bojujúca za práva nebelošského obyvateľstva USA. V lete iniciatívu podporili stovky firiem, keď na mesiac prestali Facebooku zadávať reklamy.

K dennej odmlke od pridávania príspevkov na začiatku týždňa vyzval britský komik Sacha Baron Cohen, ktorý už dlhší čas volá po tvrdšom postupe sociálnych médií proti škodlivému obsahu. „Túto stredu 16. septembra zmrazím svoj Instagram, aby som Markovi (Zuckerbergovi, šéfovi Facebooku – pozn.) odkázal, nech zastaví zisky z nenávisti. Kto sa pridá?“ napísal Cohen.

Okrem Kardashianovej Westovej na výzvu zareagovali herci Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence alebo Mark Ruffalo, speváčka Katy Perry či britská modelka Naomi Campbell. Reportérka agentúry Bloomberg však na Twitteri upozornila, že Campbell aj po ohlásení bojkotu pridávala na svoje účty nové príspevky.

Kardashian West, ktorej instagramový profil je jedným z najsledovanejších na tejto platforme vlastnenej Facebookom, oznámila pozastavenie aktivity aj na facebookovom účte. „Milujem fakt, že s vami vďaka Instagramu a Facebooku môžem byť v priamom spojení, ale nemôžem sa nečinne prizerať a mlčať, zatiaľ, čo tieto platformy umožňujú šírenie nenávisti, propagandy a dezinformácií … Dezinformácie zdieľané v sociálnych médiách majú vážny dopad na naše voľby a podkopávajú našu demokraciu,“ napísala.

Facebook na novú vlnu kritiky bezprostredne nereagoval. Predstavitelia spoločnosti tento rok uznávajú, že ich ťaženie proti prejavom nenávisti či volebným dezinformáciám má stále rezervy, zároveň ale uvádzajú, že v týchto oblastiach v posledných rokoch firma urobila pokrok. V druhom štvrťroku platforma zakročila proti 22,5 miliónom príspevkom v súvislosti s porušovaním pravidiel o šírení nenávisti.

V júli závery auditu, ktorý mapoval prístup najväčšej sociálnej siete sveta k dezinformáciám a nenávistným príspevkom, uznali „významný pokrok v niektorých oblastiach“, zdôrazňujú však potrebu ďalších krokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kim Kardashian West
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Budete sa cítiť vyčerpane, venujte viac času spánku.
Nehazardujte s peniazmi, na ktoré tvrdo pracujete,...

+ Zistíte svoje nedostatky, začnete preto niečo robiť a prestanete sa ľutovať.
Finančné...