Herečka Eva Pavlíková má 60! Ako s ňou šiel čas?

17.09.2020 00:00
Eva Pavlíkova
Eva Pavlíkova spieva divákom svoje piesne v nitrianskej Synagóge, rok 2005. Autor: ,

Členka nitrianskeho hereckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) Eva Pavlíková sa vo štvrtok 17. septembra dožíva 60 rokov.

Patrí medzi všestranné slovenské herečky. Za základ svojho herectva považuje činohru. Svoje spevácke a tanečné schopnosti prezentuje v muzikáloch, účinkuje v televízii, v Nitre moderuje svoj vlastný program Divadelná kaviareň Evy Pavlíkovej. V aktuálnej divadelnej sezóne DAB ju diváci môžu uvidieť v inscenácii podľa predlohy Jane Austenovej Láska slečny Elliotovej. Eva Pavlíková sa narodila 17. septembra 1960 v Košiciach. Ako malá chodila na balet, hrala na klavíri, spievala v speváckych zboroch a tancovala latinskoamerické tance. Už ako desaťročná účinkovala v Opere Štátneho divadla v Košiciach v inscenácii Carmen.

Na akcii DOD nechýbala ani herečka Eva...
Na akcii DOD nechýbala ani herečka Eva Pavlíková - rok 2018. Autor: TV Markíza

Popri štúdiu na prírodovednom gymnáziu so zameraním na chémiu hrávala v amatérskom divadle. V Bratislave vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Jej profesormi boli Karol L. Zachar a Viliam Záborský.

Prvé divadelné skúsenosti získala ešte v košickom Malom divadelnom štúdiu, ktoré viedli režisér Jozef Pražmári, dramaturg Štefan Oľha a scénický výtvarník Štefan Hudák. Po absolvovaní VŠMU v roku 1983 nastúpila do hereckého súboru DAB v Nitre.

Presadila sa najmä v inscenáciách režiséra Jozefa Bednárika, ktorý jej hneď od začiatku ponúkal zaujímavé roly. Popri činohre spievala a tancovala v muzikáloch Pokrvní bratia, Fidlikant na streche, Kabaret, Mníšky, Bátorička, Grék Zorba, Donaha a i.

Ján Slezák a Eva Pavlíková spievajú divákom na...
Ján Slezák a Eva Pavlíková spievajú divákom na koncerte Evy Pavlíkovej v nitrianskej Synagóge, rok 2005. Autor: SITA/AP, Martin Havran

Popri divadelnom herectve sa úspešne venuje tvorbe v rozhlase, filme, televízii a dabingu. Hrala v televíznych filmoch Stretnutie pod starou píniou (1984), Noc pred Kračúnom (1987), Tábor padlých žien (1997), Ako divé husi (2000), Únos (2017), a tiež v televíznych seriáloch Alžbetin dvor (1986), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), GYMPEL.TV (2011), Búrlivé víno (2012), Superhrdinovia, Ochrancovia (oba 2014), Kukučka (2015), Oteckovia (2018), Prázdniny (2020) a mnohé ďalšie.

Herečka Eva Pavlíková v roku  2004.
Herečka Eva Pavlíková v roku 2004. Autor: Pravda

V roku 1997 získala za svoje herecké majstrovstvo Cenu Literárneho fondu za titulnú postavu v hre F. G. Lorcu Plánka. V roku 2005 jej udelili Krištáľové krídlo v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za postavu Vicky v muzikáli Do naha v réžii Jozefa Bednárika, postavu Kate v hre Bezkyslíkovce v réžii Svetozára Sprušanského a postavu MC Kabaretiéra v muzikáli Kabaret opäť v réžii Jozefa Bednárika. V kategórii umenie a kultúra bola nominovaná na titul Slovenka roka 2011.

Svoje herecké skúsenosti zúročila aj ako šéfka umeleckého súboru DAB a pedagogička na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V roku 2009 jej vyšla kniha rozhovorov s osobnosťami DAB Nitra Rozhovory spoza opony.

V rámci festivalu Sám na javisku sa predstaví...
Herečka Eva Pavlíková ako Hannah Arendtová v...
+6Herečka Eva Pavlíková ako Eva v komédii Dámska...
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Eva Pavlíková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nevymýšľajte si, namiesto toho si plňte povinnosti v čas.
Počas dňa sa nezaoberajte len...

+ Starajte sa o svoje zuby inak na to škaredo doplatíte.
Financií máte na rozdávanie, môžete si dovoliť...