Nečistenie chrupu poškodzuje celé zdravie

09.02.2005 08:45

Čistenie zubov môže znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Tvrdia to vedci z Kolumbijskej univerzity, ktorí zistili, že ľudia s chorými ďasnami častejšie trpia artériosklerózou, teda zúžením tepien. Škodlivé baktérie rozmnožujúce sa v ústach na ďasnách totiž prúdia krvou po celom tele, oslabujú imunitný systém, až napokon poškodzujú tepny a srdce.

Vedci skúmali baktérie v ústach 657 ľudí, ktorí nemali v anamnéze žiadny infarkt srdcového svalu alebo mŕtvicu. Zmerali silu krčnej tepny, ktorou prúdi krv zo srdca do mozgu a ktorá sa skúma pri určovaní artériosklerózy.

Zistili, že ľudia, ktorí mali viac špecifických baktérií spôsobujúcich ochorenie ďasien, mali tiež viac skôrnatenú krčnú tepnu. Pri hodnotení brali do úvahy aj ďalšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení. Dospeli k záveru, že s artériosklerózou súvisia len tie baktérie, o ktorých sa vie, že spôsobujú ochorenie ďasien, a nie iné baktérie nachádzajúce sa v ústach. Vysvetľujú to tak, že tieto baktérie zrejme putujú v tele krvným riečiskom, dráždia imunitný systém a spôsobujú zápal, ktorý potom vyústi do upchatia tepien. 

K zníženiu rizika ochorenia srdca však nestačí len starať sa o čistotu svojho chrupu. Nutný je celkový zdravý životný štýl. K tomu patrí aj pravidelne športovať a vyvážene sa stravovať.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vrásky pribúdajú, ale stále vyzeráte dobre nezaťažujte sa tým.
Ak chcete do niečoho investovať, spravte to...

+ Ak ste nervózny, doprajte si niečo sladké na nervy, jedna sladkosť neublíži.
Pracujte aj v dnešný deň,...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk